Karta Nauczyciela 2018 – ustawa czeka na podpis Prezydenta

Kategoria: Stosunek pracy
Autor: Anna Trochimiuk
Data: 13-11-2017 r.

10 listopada 2017 r. Senat uchwalił ustawę o finansowaniu zadań oświatowych, która nowelizuje m.in. Kartę Nauczyciela. Nie wprowadzono już żadnych poprawek do wersji przyjętej przez Sejm. Teraz ustawa zostanie przekazana Prezydentowi do podpisu. Większość zmian ma wejść w życie już 1 stycznia 2018 r.

Nowelizacja Karty Nauczyciela przewiduje szereg zmian, spośród których część zacznie obowiązywać już od 1 stycznia 2018 r., zaś pozostałe wejdą w życie 1 września 2018 r. Zmiany w Karcie Nauczyciela będą dotyczyły przede wszystkim:

 
  1. Oceny pracy nauczycieli – już wkrótce ocena pracy nauczyciela zyska jeszcze większą rangę. Od oceny tej będzie zależała m.in. możliwość szybszego zdobycia stopni awansu zawodowego czy uzyskania lepszego wynagrodzenia. Dodatkowo praca nauczycieli będzie dokonywana cyklicznie – co 3 lata – niezależnie od tego, czy nauczyciele realizują staż lub chcą ubiegać się o stanowisko kierownicze. Dyrektorzy szkół będą też mieli nowy obowiązek stworzenia regulaminu oceny pracy nauczycieli.
  2. Awansu zawodowego – planowane zmiany w Karcie Nauczyciela obejmą m.in. wydłużenie stażu na stopień nauczyciela kontraktowego oraz okresu przerwy pomiędzy uzyskaniem jednego stopnia a rozpoczęciem stażu na kolejny stopień awansu zawodowego a także wprowadzenie do komisji na stopień nauczyciela kontraktowego także osób spoza szkoły.
  3. Zatrudniania i zwalniania nauczycieli – nauczyciele, którzy obecnie świadczą pracę na podstawie umów cywilnoprawnych lub w ramach prowadzonej działalności gospodarczej mogą spodziewać się unormowania ich sytuacji. Nowelizacja Karty Nauczyciela zakłada obowiązek zatrudniania wszystkich nauczycieli w na podstawie umowy o pracę. Sprawdź, co jeszcze zmieni się w zakresie zatrudniania i zwalniania nauczycieli.  
  4. Wynagradzania nauczycieli, w tym likwidacji dodatków socjalnych – przepisy o wynagradzaniu nauczycieli mają zmienić się na korzyść tych, którzy pracują w szkole najdłużej. Prawo do nowego dodatku za wyróżniającą pracę będą mieli bowiem tylko nauczycieli dyplomowani. Jednocześnie nauczyciele kontraktowi stracą zasiłek na zagospodarowanie. 
  5. Pensum nauczycieli – od 1 września 2018 r. organy prowadzące utracą kompetencje do określania pensum specjalistów oraz zasad liczenia tzw. pensum łączonego. Kwestie te mają zostać ujednolicone i wnikać wprost z ustawy – Karta Nauczyciela. Sprawdź, jak jeszcze ma zmienić się czas pracy nauczycieli od roku szkolnego 2018/2019.
  6. Urlopów wypoczynkowych i uprawnień rodzicielskich – koniec z dniami opieki nad dzieckiem wykorzystywanymi na godziny - m.in. tak mają zmienić się zasady wypoczynku nauczycieli już od 1 stycznia 2018 r.
  7. Urlopu dla poratowania zdrowia – od 1 stycznia 2018 r. urlop zdrowotny ma przysługiwać już po 7 latach pracy na pół etatu ale tylko w związku z chorobą zawodową lub na leczenie uzdrowiskowe. Jest tylko jedna możliwość skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia na dotychczasowych zasadach – sprawdź jaka.

W toku prac w Sejmie zrezygnowano z planowanej zmiany terminu wypłaty wynagrodzenia nauczycieli. Pensje nadal będą wypłacane z góry w pierwszym dniu miesiąca.

Anna Trochimiuk

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40758 )
Array ( [docId] => 40758 )