Kary dla nauczycieli – dyrektor nie zwalnia dyscyplinarnie

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 06-06-2015 r.

Dyrektor szkoły dowiedziawszy się o nagannym zachowaniu nauczyciela ma obowiązek zawiadomienia o tym fakcie rzecznika dyscyplinarnego, który odpowiada za wszczęcie procedury wymierzania kar dyscyplinarnych dla nauczycieli. Dyrektor szkoły może rozwiązać z nauczycielem stosunku pracy.

Zachowanie polegające na używaniu obraźliwych słów oraz stosowaniu przemocy fizycznej wobec uczniów stanowi naruszenie praw i dobra uczniów, za co dla nauczycieli przewidziane są kary dyscyplinarne (art. 75 ust. 1 Karta Nauczyciela). Nawet najbardziej oczywiste uchybienie godności zawodu nauczyciela bądź niewywiązywania się z obowiązków, na które wskazują Karta Nauczyciela nie upoważnia jednak dyrektora szkoły do zastosowania wobec nauczyciela rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia czyli tzw. zwolnienia dyscyplinarnego.

Dyrektor szkoły nie może dyscyplinarnie zwolnić nauczyciela

 

Kar dla nauczycieli nie wymierza jednak dyrektor szkoły, ale komisje dyscyplinarne (art. 77 ust. 1 Karta Nauczyciela). Dyrektor szkoły otrzymawszy informację o nagannym zachowaniu nauczyciela ma obowiązek natychmiastowego poinformowania o fakcie rzecznika dyscyplinarnego, ale nie może rozwiązać z nauczycielem stosunku pracy na zasadach przewidzianych w art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy.

Rozwiązanie stosunku pracy w takim trybie jest niezgodne z prawem i stwarza dla nauczycieli uprawnienie do dochodzenia roszczeń z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania nauczycielskiego stosunku pracy – Karta Nauczyciela nie przewiduje dla dyrektora szkoły możliwości rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem bez zachowania okresu wypowiedzenia, tak jak umożliwia to Kodeks pracy (wyrok SN, I PK 137/08).

Dyrektor szkoły może zawiesić nauczyciela

Narzędziem, jakim dysponuje dyrektor szkoły w celu odsunięcia nauczyciela od pracy z uczniami jest zawieszenie go w pełnieniu obowiązków (art. 83 ust. 1 Karta Nauczyciela). Dyrektor szkoły decyduje o zawieszeniu nauczyciela  przede wszystkim w przypadkach, kiedy naruszenia, których dopuścił się nauczyciel dotyczą naruszenia praw i dobra dziecka – do tych należą m.in. działania polegające na znieważaniu czy naruszaniu nietykalności cielesnej ucznia.

Źródło:

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia z dnia 8 stycznia 2009 r., I PK 137/08

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37292 )
Array ( [docId] => 37292 )