Naruszenie nietykalności cielesnej ucznia – kontrola prokuratury

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 22-07-2013 r.

Prokurator postawił dyrektorowi szkoły podstawowej zarzut, że przekroczył swoje uprawnienia naruszając nietykalność cielesną ucznia, uderzając dłonią, a także pięścią, książką i dziennikiem w twarz małoletnich. Wobec podejrzanego zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego oraz zawieszenia w czynnościach służbowych – pełnienia funkcji dyrektora szkoły i zawodu nauczyciela.

Rzecznik Praw Dziecka odnotowuje efekty podjętych działań, które były skierowane na zapobieganie przestępstwom bicia dzieci oraz na ponoszenie odpowiedzialności przez osoby stosujące przemoc względem małoletnich. RPD w piśmie do Prokuratora Generalnego zwrócił uwagę, że nadal w szkołach dochodzi do naruszania nietykalności cielesnej uczniów przez nauczycieli. A także na fakt, że większość postępowań w takich sprawach jest umarzana z uwagi na brak interesu społecznego do ścigania tego typu przestępstw. Prokurator Generalny przyznał rację Rzecznikowi i poprosił podległych prokuratorów o wnikliwą analizę każdego przypadku i dokonywanie właściwej oceny takich zachowań.

 

Prokurator zlecił także kontrolę i działania nadzorczo-służbowe w sprawach o naruszenie nietykalności cielesnej uczniów w szkołach i przedszkolach. Rzecznik ma wiele zastrzeżeń do funkcjonowania komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli. Prowadzone przez nie postępowania w związku z naruszeniem nietykalności cielesnej dziecka przez nauczycieli, kończą się najczęściej decyzjami o uniewinnieniu, mimo że organy stwierdzają, iż doszło do stosowania przemocy fizycznej. Nierzadko komisje wymierzają też najniższą karę przewidzianą w katalogu sankcji (nagana z ostrzeżeniem).

Źródło: www.brpd.gov.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30508 )
Array ( [docId] => 30508 )