Nauczyciel nie musi wykonywać wszystkich poleceń dyrektora szkoły

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 15-05-2015 r.

Dyrektor szkoły jako pracodawca może zlecać nauczycielowi zadania do wykonania w ramach polecenia służbowego. Zadania przewidziane dla nauczycieli muszą być jednak zgodne z prawem lub umową o pracę. Co do zasady dyrektor szkoły powierza nauczycielom zadania, które wynikają z zadań statutowych szkoły.

Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy jest zobowiązany do wykonywania pracy 40 godzin na tydzień. Oczywiste jest zatem, że dyrektor szkoły może przewidywać dla nauczycieli zadania inne niż związane z realizacją pensum prowadzenie zajęć dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych. Jednocześnie jednak – polecenia służbowe nie mogą wykraczać poza zakres kompetencji nauczycieli, warunki związane z ich zatrudnieniem oraz obowiązki, do wykonywania których obliguje Karta Nauczyciela.

Realizacja zadań statutowych szkoły

 

W ramach obowiązków nauczycieli mieści się wykonywanie czynności wynikających z zadań statutowych szkoły (art. 42 ust. 1 pkt 2 Karta Nauczyciela). Karta Nauczyciela nie precyzuje, do jakich konkretnie czynności dyrektor szkoły może zobligować nauczycieli, ponieważ ma to wynikać ze statutu placówki.

W sytuacji, gdy nauczyciel otrzymał od dyrektora szkoły polecenie, które w jego opinii nie wpisuje się w zakres obowiązków przewidziany dla nauczycieli, należy sprawdzić, czy realizacja danego zadania stanowi zadanie statutowe.

Polecenia dla nauczycieli nie mogą być sprzeczne z prawem

Karta Nauczyciela nie reguluje kwestii poleceń służbowych dla nauczycieli – należy zatem stosować regulacje kodeksu pracy (art. 91c Karta Nauczyciela). Podstawowe obowiązki pracownicze określa art. 100 § 1, zgodnie z którym pracownik jest zobowiązany stosować się do poleceń, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.

Jeżeli polecenie wydane przez dyrektora szkoły narusza warunki podporządkowania pracownika określone w Kodeksie pracy, to nauczyciel ma prawo odmówić jego wykonania. W sytuacji, w której dyrektor szkoły przekroczył granicę podporządkowania, odmowa nie może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami naruszenia obowiązków pracowniczych dla nauczycieli.

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37159 )
Array ( [docId] => 37159 )