Nauczycielka w ciąży może odmówić pracy z chorymi dziećmi

Kategoria: Stosunek pracy
Autor: Agnieszka Kosiarz
Data: 02-02-2016 r.

Nauczycielce w ciąży przysługuje ochrona przed nadmiernym wysiłkiem oraz czynnikami, które mogą w sposób negatywny wpłynąć na jej zdrowie. Do czynników szkodliwych zalicza się także pracę z przeziębionymi i chorymi dziećmi. Dyrektor przedszkola musi liczyć się z tym, że jeżeli do przedszkola przyjęte zostaną chore dzieci – nauczycielka ma prawo odmówić wykonywania pracy.

Regulacje dotyczące uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży nie uwzględniają zawodu nauczycielskiego.  Szczególne przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy przez nauczycielkę w ciąży powinny zostać potwierdzone orzeczeniem lekarskim. Dyrektor przedszkola musi uwzględnić zalecenia lekarskie albo zwolnić nauczycielkę z obowiązku świadczenia pracy.  Bezwzględnie nie wolno natomiast narażać jej zdrowia poprzez powierzanie wykonywania obowiązków w warunkach potencjalnie niebezpiecznych.

 

Praca nauczycielska nie została wyszczególniona wśród prac uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia. Zatem przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy przez nauczycielkę w ciąży powinny zostać potwierdzone orzeczeniem lekarskim. W takiej sytuacji dyrektor szkoły powinien:

  • zmienić warunki pracy na dotychczasowym stanowisku lub obniżyć czas pracy, tak aby wyeliminować zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia nauczycielki lub
  • przenieść nauczycielkę do innej pracy lub zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy.
Przykład:

Nauczycielka przedszkola będąca w ciąży przedstawiła dyrektorowi szkoły orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do wykonywania dotychczasowej pracy z zaleceniem przeniesienia na inne stanowisko na okres do końca ciąży. Dyrektor przedszkola nie miał możliwości przeniesienia jej na inne stanowisko, tak aby ograniczyć jej kontakt z dziećmi, dlatego zwolnił nauczycielkę z obowiązku świadczenia pracy przez okres całej ciąży. 

Przykład:

Nauczycielce zatrudnionej w przedszkolu na stanowisku logopedy w wymiarze ½ etatu oraz nauczyciela wychowania przedszkolnego w wymiarze ½ etatu, będąca w ciąży i posiadająca orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela wychowania przedszkolnego, dyrektor przedszkola obniżył czas pracy do ½ etatu. Nauczycielka wykonuje jedynie zadania nauczyciela logopedy.  

Dyrektor przedszkola zobowiązany jest do dopełnienia zaleceń zamieszczonych w orzeczeniu lekarskim. Jeśli tego nie uczyni, nauczycielka ma prawo odmówić wykonywania dotychczasowej pracy.

Agnieszka Kosiarz, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38536 )
Array ( [docId] => 38536 )