Nieprzyjęcie przez nauczyciela odwołania ze stanu nieczynnego

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 17-11-2014 r.

Karta Nauczycieli przewiduje dla nauczycieli obowiązek przerwania stanu nieczynnego, jeżeli dyrektor szkoły stwierdzi możliwość podjęcia przez niego  pracy. Nauczyciele, którzy nie przyjmą odwołania ze stanu nieczynnego muszą liczyć się z tym, że ich stosunek pracy wygaśnie z mocy prawa.

Możliwość przejścia w stan nieczynny jest przewidziana dla nauczycieli, z którymi rozwiązano stosunek pracy na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela (art. 20 ust. 1 pkt 2 Karta Nauczyciela). W okresie przebywania w stanie nieczynnym nauczyciele zachowują prawo do otrzymywania comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego oraz innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych (art. 20 ust. 6 Karta Nauczyciela).

Dyrektor szkoły może odwołać nauczyciela ze stanu nieczynnego

 

Okres przebywania w stanie nieczynnym wynosi sześć miesięcy. Jeżeli w tym okresie dyrektor szkoły nie stwierdzi powstanie możliwości podjęcia przez nauczyciela pracy w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony lub na okres, na który została zawarta umowa, w tej samej szkole, na tym samym lub innym stanowisku, pod warunkiem posiadania przez nauczyciela wymaganych kwalifikacji (art. ust. 5c i ust. 7 Karta Nauczyciela). Prawo oświatowe nie przewiduje dla nauczycieli prawa do odmowy powrotu do pracy bez konsekwencji w postaci wygaśnięcia stosunku pracy, a tym samym pozbawienia prawa do dalszego otrzymywania wynagrodzenia o którym mowa w art. 20 ust. 6 ustawy Karta Nauczyciela.

Odmowa powrotu skutkuje wygaśnięciem stosunku pracy

Zgodnie z regulacjami ustawy Karta Nauczyciela dla nauczycieli, którzy nie zgadzają się na odwołanie ze stanu nieczynnego przewidziane jest wygaśnięcie stosunku pracy w dniu odmowy (art. 20 ust. 7 Karta Nauczyciela). Wygaśnięcie stosunku pracy następuje z mocy prawa, co oznacza, że dyrektor szkoły otrzymawszy odmowę nie ma wpływu na decyzję o ewentualnym nauczyciela w stanie nieczynnym.

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36045 )
Array ( [docId] => 36045 )