O zwolnieniu nauczyciela w trybie dyscyplinarnym decyduje komisja, a nie dyrektor szkoły

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 04-03-2016 r.

Naruszenie przez nauczyciela obowiązków zawodowych nie daje podstawy do zwolnienia go w trybie dyscyplinarnym przez dyrektora. Kary dyscyplinarne na nauczyciela nakłada wyłącznie komisja dyscyplinarna. Jeśli dyrektor jest przekonany, że nauczyciel dopuścił się czynu karalnego, może zawiesić nauczyciela w pełnieniu swoich obowiązków i zgłosić sprawę do rozstrzygnięcia do komisji dyscyplinarnej.

Komisja dyscyplinarna przeprowadza postępowanie

Nauczyciele podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom pracowniczym. Za uchybienia przeciwko porządkowi pracy wymierza się nauczycielom kary porządkowe zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie pracy.

 

Wdrożenie postępowania dyscyplinarnego należy do zadań komisji dyscyplinarnej, a nie dyrektora szkoły. Także decyzja o zwolnieniu nauczyciela w trybie dyscyplinarnym należy do komisji.

Karami dyscyplinarnymi dla nauczycieli są m.in.:

  • zwolnienie z pracy,
  • zwolnienie z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczycielskim w okresie 3 lat od ukarania,
  • wydalenie z zawodu nauczycielskiego.

Dyrektor może zawiesić nauczyciela przed rozstrzygnięciem sprawy w komisji dyscyplinarnej

Dyrektor szkoły może zawiesić w pełnieniu obowiązków nauczyciela. Natomiast organ prowadzący szkołę może zawiesić dyrektora szkoły, przeciwko któremu wszczęto postępowanie karne lub złożono wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, jeżeli ze względu na powagę i wiarygodność wysuniętych zarzutów celowe jest odsunięcie nauczyciela od wykonywania obowiązków w szkole. Nauczyciel i dyrektor szkoły mogą być zawieszeni przed złożeniem wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.

Dyrektor szkoły zawiadamia komisję dyscyplinarną o zachowaniu nauczyciela i jednocześnie może także zawiesić go, jeśli jest przekonany, że istotnie nauczyciel dopuścił się czynu karalnego. Decyzja dyrektora o odsunięciu nauczyciela od pracy z uczniami czasem może być konieczna.

Patryk Kuzior, doktor nauk prawnych, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38666 )
Array ( [docId] => 38666 )