Wynagrodzenie nauczyciela za zajęcia finansowane ze środków UE

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 08-03-2015 r.

W nowelizacji ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw przewidziane zostały przepisy zmieniające ustawę Karta Nauczyciela. Nowości oświatowe przewidują m.in. zmianę zasad organizacji zajęć realizowanych w ramach projektów finansowanych ze środków UE – dzięki nowelizacji dyrektor szkoły będzie mógł zawrzeć umowę cywilnoprawną z własnym nauczycielem.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nauczyciel zatrudniony w szkole na podstawie umowy o pracę bądź mianowania nie może w ramach stosunku pracy prowadzić z uczniami zajęć w ramach projektów i programów finansowanych ze środków UE. Prowadzenie takich zajęć dyrektor szkoły powierza w ramach umowy cywilnoprawnej, a takiej nie można zawrzeć z nauczycielem zatrudnionym w oparciu o Kartę Nauczyciela  w prowadzonej szkole. Ten stan rzeczy zmienią nowości oświatowe nowelizujące Kartę Nauczyciela – nowe przepisy określają wynagrodzenie nauczyciela za prowadzenie tego rodzaju zajęć dodatkowych.

Karta Nauczyciela określi wysokość wynagrodzenia nauczyciela

Wynagrodzenie nauczyciela prowadzącego zajęcia w ramach programów finansowanych ze środków unijnych ma być wypłacane w wysokości ustalonej w art35 ust. 3 Karty Nauczyciela, czyli według stawki osobistego zaszeregowania z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.  Wynagrodzenie nauczyciela realizującego takie zajęcia nie będzie brane pod uwagę przy obliczaniu kwot wydatkowanych na średnie wynagrodzenia nauczyciela. Nowości oświatowe mają bowiem zapobiec osiąganiu poziomu wynagrodzeń przez przydzielanie im do realizacji zajęć powyżej pensum, za które wynagrodzenia wypłacane są ze środków unijnych.

Nowości oświatowe nie nakładają obowiązku prowadzenia zajęć projektowych

Nowości oświatowe zakładają, że zajęcia te będą przydzielane za zgodą nauczyciela i nie będą wliczane do tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin. Jeżeli okaże się, że w szkole nie będzie nauczycieli wyrażających wolę prowadzenia zajęć powyżej pensum, to będzie możliwe, to dyrektor szkoły będzie mógł zatrudnić nauczycieli z innej szkoły. Podstawą zatrudnienia nie będzie dla nich jednak Karta Nauczyciela, ale Kodeks Pracy.

Zdaniem MEN proponowane nowości oświatowe przełożą się na rozszerzenie oferty edukacyjnej szkół oraz pozytywnie wpłyną na podniesienie jakości zajęć dodatkowych.

Źródło:

Ustawa o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw uchwalona na posiedzeniu Sejmu nr 84 z dnia 15 stycznia 2015 r. (Druk sejmowy nr 2957)

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36682 )
Array ( [docId] => 36682 )