Zwolnienie nauczyciela z udziału w radzie pedagogicznej musi być uzasadnione

Kategoria: Stosunek pracy
Autor: Patryk Kuzior
Data: 09-02-2016 r.

Nauczyciel, który bez usprawiedliwienia nie bierze udziału w posiedzeniu rady pedagogicznej, narusza jeden z podstawowych obowiązków zawodowych. Za takie przewinienie może ponosić odpowiedzialność dyscyplinarną.

Nie powinno ulegać wątpliwości, że nauczyciel będąc członkiem rady pedagogicznej, która jest kolegialnym organem przedszkola lub szkoły w zakresie realizacji jej statutowych zadań dotyczących kształcenia, wychowania i opieki, ma obowiązek uczestniczenia w posiedzeniach tego organu.

Zwolnienie z udziału w radzie – tylko z ważnych przyczyn

 

Oczywiście wspomniany wyżej obowiązek nie ma bezwzględnego charakteru, jednak zwolnienie od udziału w posiedzeniu nauczyciel może uzyskać wyłącznie z ważnej przyczyny. Sytuacja jest tutaj analogiczna, jak w przypadku zajęć dydaktycznych, gdyż udział w posiedzeniu rady to wykonywanie obowiązków w ramach ustalonej tygodniowej normy czasu pracy. Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień, przy czym czas pracy wypełniają nie tylko pensum, ale również inne zajęcia.

Za naruszenie obowiązków nauczyciel odpowiada dyscyplinarnie…

Jeśli nauczyciel nie uczestniczył w posiedzeniu rady i nie ma usprawiedliwienia, to jego zachowanie należy postrzegać w kategoriach naruszenia podstawowego obowiązku nauczyciela. Nauczyciel zobowiązany jest rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami przedszkola: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą.

Naruszenie wskazanego wyżej obowiązku jest przewinieniem, za które nauczyciel może odpowiadać dyscyplinarnie. Jeżeli zatem dyrektor przedszkola lub szkoły uważa, że zachowanie nauczyciela nie powinno pozostać bez reakcji, powinien powiadomić komisję dyscyplinarną przy właściwym miejscowo wojewodzie. Zawiadomienie o naruszeniu obowiązków nauczyciela zapewne spowoduje wszczęcie postępowania wyjaśniającego przez rzecznika dyscyplinarnego, a w dalszej kolejności – jeśli istotnie nauczyciel nie ma usprawiedliwienia dla swego zachowania - postępowania dyscyplinarnego przed komisją.

Patryk Kuzior, doktor nauk prawnych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38558 )
Array ( [docId] => 38558 )