Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Fri, 19 Apr 2024 12:22:54 +0200 Wynagrodzenie podczas urlopu dla poratowania zdrowia https://www.experto24.pl/oswiata/urlopy-w-oswiacie/wynagrodzenie-podczas-urlopu-dla-poratowania-zdrowia.html 633e9b4b354e3c9b5d08698b68913049 Fri, 23 Jun 2023 20:24:03 +0200 Experto24.pl Nauczyciel może być stroną porozumienia o obniżeniu wymiaru zajęć. Tryb zawierania tego porozumienia został określony w art. 22 ust. 2 ustawy - Karta Nauczyciela. Jeśli podpisał takie porozumienie, które wchodzi w życie od nowego roku szkolnego, a następnie wystąpi z wnioskiem o urlop dla poratowania zdrowia, to musi się liczyć z tym, że podczas tego urlopu będzie miał prawo do zasadniczego wynagrodzenia, które odpowiada obniżonemu wymiarowi godzin. < Wynagrodzenie podczas urlopu dla poratowania zdrowia

Wynagrodzenie podczas urlopu dla poratowania zdrowia

Experto24.pl

Nauczyciel może być stroną porozumienia o obniżeniu wymiaru zajęć. Tryb zawierania tego porozumienia został określony w art. 22 ust. 2 ustawy - Karta Nauczyciela. Jeśli podpisał takie porozumienie, które wchodzi w życie od nowego roku szkolnego, a następnie wystąpi z wnioskiem o urlop dla poratowania zdrowia, to musi się liczyć z tym, że podczas tego urlopu będzie miał prawo do zasadniczego wynagrodzenia, które odpowiada obniżonemu wymiarowi godzin. 

Sąd Najwyższy rozstrzygał problem, czy nauczyciel korzystający z urlopu dla poratowania zdrowia powinien otrzymywać przez cały okres tego urlopu wynagrodzenie w wysokości odpowiadającej wynagrodzeniu otrzymywanemu w dniu rozpoczęcia urlopu, czy też powinno być ono uzależnione od wymiaru zajęć obowiązkowych, w jakim w tym okresie miał pracować? 

Zobacz także: Okresowe przydzielenie zwiększenie wymiaru zajęć a urlop dla poratowania zdrowia 

Co do zasady wynagrodzenie nauczyciela jest uzależnione od kilku czynników - przede wszystkim od liczby zajęć obowiązkowych. Nie ma przy tym uzasadnienia dla zróżnicowania sytuacji nauczyciela w zależności od tego czy wykonuje on swoje obowiązki, czy przebywa na urlopie. W toku postępowania sądowego Sąd Rejonowy stanął na stanowisku, że jeśli nauczyciel podpisał porozumienie zgodnie z którym zgodził się na obniżenie wymiaru zajęć a także przyjął do wiadomości, że w konsekwencji będzie miał także obniżone wynagrodzenie, to musi także pamiętać o tym, że w sytuacji skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia, jego wynagrodzenie także będzie obniżone - zgodnie z obowiązującym go wymiarem zajęć. 

Trzeba przyznać, że sytuacja nauczyciela jest dość nietypowa, ponieważ z urlopu na poratowanie zdrowia mogą korzystać osoby z pełnym wymiarem godzin. Składając wniosek - jeszcze taki miał, wiedział także, że od nowego roku szkolnego nie będzie mógł skorzystać z takiej możliwości. 

Zobacz także: Urlop dla poratowania zdrowia nauczyciela posiadającego gospodarstwo rolne 

Zgodnie z art. 75 ust. 5 ustawy - Karta Nauczyciela - nauczyciel ma prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego podczas przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia. Sąd Okręgowy rozpatrujący sprawę na skutek zaskarżenia pierwszoinstancyjnego rozstrzygnięcia, podkreślił, że wykładnia tego przepisu jest związana z faktycznymi warunkami zatrudnienia nauczyciela obowiązującymi przed skorzystaniem z tego urlopu. Jeśli zatem najpierw zostaną zaproponowane nowe warunki pracy i płacy, na które nauczyciel wyrazi zgodę, a następnie złoży wniosek o urlop dla poratowania zdrowia, otrzyma wynagrodzenie zgodnie z tymi nowymi warunkami. Zdaniem SO niedopuszczalne byłoby dopuszczenie do sytuacji, w której pozostawanie na urlopie byłoby dla nauczyciela bardziej korzystne niż aktywne świadczenie pracy. 

Zobacz także: Pierwszy urlop dla poratowania zdrowia – których nieobecności nie uwzględniać? 

Przepis art. 72 ust. 5 Karty Nauczyciela może być interpretowany w różny sposób. Jednak Sąd Najwyższy w swoim wyroku stanął na stanowisku, że w przypadku nauczyciela, który uzgodnił, że od nowego roku szkolnego będzie miał niższy wymiar godzin, a tym samym niższe wynagrodzenie, a następnie przeszedł na urlop dla poratowania zdrowia - powinno się stosować wynagrodzenie zasadnicze odpowiadające obowiązującego go w tym czasie wymiarowi godzin. 

Zobacz także: Nauczyciel z prawem do renty rodzinnej a urlop dla poratowania zdrowia 

Źródło:

Wyrok Sądu Najwyższego z 9 maja 2019 r. sygn. III PK 49/18, opublikowany wraz z uzasadnieniem w bazie orzeczeń Sądu Najwyższego - portal sn.pl

Oprac. red.

Karta Nauczyciela, prawa nauczyciela, urlop dla poratowania zdrowia, obniżony wymiar zajęć, wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie podczas urlopu

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Nowe urlopy dla nauczycieli od 26 kwietnia https://www.experto24.pl/oswiata/urlopy-w-oswiacie/nowe-urlopy-dla-nauczycieli-od-26-kwietnia.html 8670887805d7cbeb74500ce56ffb4bc6 Sat, 22 Apr 2023 11:34:17 +0200 Experto24.pl Od 26 kwietnia będą obowiązywały nowe przepisy Kodeksu pracy, których istotą jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy work-life balance. Pojawia się w nich np. urlop z powodu działania siły wyższej, czy urlop opiekuńczy. W jaki sposób uprawnienie do skorzystania z tych urlopów zostało wprowadzone w Karcie Nauczyciela? < Nowe urlopy dla nauczycieli od 26 kwietnia

Nowe urlopy dla nauczycieli od 26 kwietnia

Experto24.pl

Od 26 kwietnia będą obowiązywały nowe przepisy Kodeksu pracy, których istotą jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy work-life balance. Pojawia się w nich np. urlop z powodu działania siły wyższej, czy urlop opiekuńczy. W jaki sposób uprawnienie do skorzystania z tych urlopów zostało wprowadzone w Karcie Nauczyciela? 

Urlop z powodu siły wyższej 

Zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej znajdzie się w art. 68a Karty Nauczyciela. Zgodnie z nim, nauczyciel będzie miał prawo do zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeśli niezbędna będzie jego osobista obecność. Wymiar tego urlopu to dwa dni w roku kalendarzowego. Natomiast w czasie korzystania z tego zwolnienia nauczycielowi przysługuje połowa wynagrodzenia określonego w art. 30 Karty Nauczyciela. 

Dyrektor jest związany wnioskiem nauczyciela - co za tym idzie musi udzielić zwolnienia od pracy na wniosek zgłoszony w postaci papierowej lub elektronicznej najpóźniej w dniu korzystania z przysługującego zwolnienia. 

Zobacz także: Zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej w szkole – kto z niego skorzysta 

Regulacja wprowadzona do Karty Nauczyciela jest tożsama z tą, która znalazła się w Kodeksie pracy. Różnica polega jedynie na tym, że w przypadku nauczyciela nie ma możliwości skorzystania z tego rodzaju zwolnienia od pracy w wymiarze godzinowym, podczas gdy pracownik w pierwszym składanym wniosku o takie zwolnienie może wybrać, czy korzysta z wymiaru dni (2 dni w roku kalendarzowym) czy godzin (łącznie 16 godzin w roku kalendarzowym dla osób zatrudnionych na cały etat). 

Zarówno w Kodeksie pracy jak i w Karcie Nauczyciela nie zdefiniowano czym jest siła wyższa. Należy przyjąć, że to jakieś nadzwyczajne zjawisko, którego nie dało się przewidzieć i które wymaga osobistej obecności nauczyciela. Mamy także pewną podpowiedź w samym przepisie, że jest to związane z pilną sprawą rodzinną spowodowaną chorobą lub wypadkiem. Nie zmienia to jednak faktu, że pozostawiona jest spora przestrzeń do subiektywnej oceny przez osobę chcącą skorzystać z tej formy zwolnienia od pracy. 

Zobacz także: Karta Nauczyciela 2023 – nowe uprawnienia rodzicielskie i zwolnienia od pracy nauczycieli 

Urlop opiekuńczy

W dodanym art. 68b przewidziano natomiast wprowadzenie bezpłatnego urlopu opiekuńczego. Wymiar tego urlopu to 5 dni w roku kalendarzowym. Urlop opiekuńczy to czas wolny na zapewnienie osobistej opieki lub wsparcia, wymaganych z powodu poważnych względów medycznych. Dotyczy on:
a) osoby będącej członkiem rodziny lub
b) osoby zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym. 

Do zasad udzielania tego zwolnienia należy stosować przepisy Kodeksu pracy zawarte w dziale siódmym - rozdział Ia. Z tych przepisów dowiadujemy się, że za członka rodziny uznawani są: syn, córka, matka, ojciec lub małżonek. 

Zobacz także: Urlop opiekuńczy 2023 – dla kogo i w jakim wymiarze 

Urlop na opiekę jest udzielany w dniach, które są dla nauczyciela dniami wolnymi od pracy. Aby skorzystać z tego rodzaju wolnego, nauczyciel musi złożyć wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej, przy czym przepisy wskazują także termin na złożenie takiego wniosku. Zgodnie z art. 1731 kp., który wejdzie w życie 26 kwietnia - nauczyciel musi złożyć wniosek w terminie nie krótszym niż 1 dzień przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. 

Wniosek ten musi wskazywać dane osoby wymagającej osobistej opieki ze względów medycznych, a także przyczynę, z powodu której nauczyciel musi tej opieki lub wsparcia udzielić, a także stopień pokrewieństwa, bądź adres zamieszkania w przypadku osób zamieszkujących w tym samym gospodarstwie. 

Zobacz także: Odmowa zatrudnienia nauczyciela na czas nieokreślony ma wymagać uzasadnienia   

Źródło:

Ustawa z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2023 r. poz. 641

Oprac. red.

urlop z powodu siły wyższej, urlop opiekuńczy, zwolnienie od pracy, dyrektywa work life-balance, Karta Nauczyciela, urlop dla nauczyciela

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Urlop dla poratowania zdrowia https://www.experto24.pl/oswiata/urlopy-w-oswiacie/urlop-dla-poratowania-zdrowia.html 16c0da52cd97016d812019edb96dc010 Thu, 11 Mar 2021 10:11:37 +0100 Experto24.pl Nauczyciel, w wyniku wypadku w pracy, przebywał na L4 182 dni, następnie przeszedł na świadczenie rehabilitacyjne z ZUS-u. Świadczenie kończy się 17.03.2021 r. Nauczyciel w styczniu nabył prawo emerytalne, jednak ze względu na przeliczniki, warto, by został w pracy do końca czerwca (różnica między przejściem na emeryturę w marcu a w czerwcu to 500zł). Wykorzystanie zaległych urlopów wypoczynkowych przedłuży zatrudnienie do maja, a stan zdrowia nie pozwala nauczycielowi na podjęcie zatrudnienia. Czy istnieje możliwość skierowania go na urlop dla poratowania zdrowia (nie wykorzystał wszystkich), czy są jakieś sposoby, by przedłużyć to zatrudnienie do końca czerwca?< Urlop dla poratowania zdrowia

Urlop dla poratowania zdrowia

Experto24.pl

Nauczyciel, w wyniku wypadku w pracy, przebywał na L4 182 dni, następnie przeszedł na świadczenie rehabilitacyjne z ZUS-u. Świadczenie kończy się 17.03.2021 r. Nauczyciel w styczniu nabył prawo emerytalne, jednak ze względu na przeliczniki, warto, by został w pracy do końca czerwca (różnica między przejściem na emeryturę w marcu a w czerwcu to 500zł). Wykorzystanie zaległych urlopów wypoczynkowych przedłuży zatrudnienie do maja, a stan zdrowia nie pozwala nauczycielowi na podjęcie zatrudnienia. Czy istnieje możliwość skierowania go na urlop dla poratowania zdrowia (nie wykorzystał wszystkich), czy są jakieś sposoby, by przedłużyć to zatrudnienie do końca czerwca?

Odpowiedź

Nauczyciel w wieku emerytalnym nie może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia.

Uzasadnienie:

Nauczycielowi, któremu do nabycia prawa do emerytury brakuje mniej niż rok, urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nauczyciel nabywa uprawnienia emerytalne (art. 73 ust. 2 Karty Nauczyciela). Oznacza to, że nauczyciel, który posiada uprawnienia emerytalne, nie może skorzystać już z urlopu dla poratowania zdrowia.

W opisanej sytuacji nauczyciel w styczniu 2021 r. nabył uprawnienia emerytalne. Oznacza to, że nauczyciel ten nie może skorzystać już z urlopu dla poratowania zdrowia. Nauczyciel był niezdolny do pracy przez okres 182 dni, a okres ten został wydłużony o świadczenie rehabilitacyjne. Stosunek pracy nauczyciela ulega rozwiązaniu m.in. w razie czasowej niezdolności nauczyciela do pracy spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza 182 dni, a jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży - 270 dni, przy czym do okresu niezdolności do pracy wlicza się również przypadające w tym okresie przerwy obejmujące dni, w których w szkole, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie odbywają się zajęcia; w szczególnie uzasadnionych wypadkach okres nieobecności w pracy może być przedłużony o kolejne 12 miesięcy, o ile nauczyciel uzyska prawo do świadczenia rehabilitacyjnego, o którym mowa w przepisach dotyczących świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, lub zostanie mu udzielony urlop dla poratowania zdrowia (art. 23 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela). Rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem następuje z końcem tego miesiąca, w którym upływa okres 182 dni czasowej niezdolności nauczyciela do pracy (art. 23 ust. 2 pkt 2 Karty Nauczyciela). W analizowanym przypadku stosunek pracy nauczyciela ulegnie rozwiązaniu z dniem 31.03.2021 r., o ile nauczyciel nie odzyska zdolności do pracy. Dyrektor nie ma podstaw do udzielenia nauczycielowi w takiej sytuacji urlopu uzupełniającego, gdyż przepisy obligują go do rozwiązania stosunku pracy. Opcja udzielenia urlopu wypoczynkowego po długotrwałej chorobie jest dopuszczalna, ale tylko wówczas, gdyż czas trwania choroby nie przekroczył okresu, po którym przepisy obligują pracodawcę do rozwiązania stosunku pracy.

Powyższe oznacza, że jedyną możliwością, aby nauczyciel pozostał w zatrudnieniu jest uzyskanie zdolności do pracy po zakończeniu świadczenia rehabilitacyjnego. Należy jednak zwrócić uwagę, że jeśli o braku możliwości dalszego zatrudnienia nauczyciela orzeknie lekarz w ramach badań kontrolnych, to będzie to inną podstawą rozwiązania stosunku pracy (art. 23 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 pkt 3 Karty Nauczyciela). W takim wypadku nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania przyznaje się odprawę pieniężną w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego ostatnio pobieranego w czasie trwania stosunku pracy - za każdy pełny rok pracy na stanowisku nauczyciela, w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w art. 1 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 1 i 1a, nieprzekraczającą jednak sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego (art. 28 ust. 1 Karty Nauczyciela). Nie będzie już jednak uprawniony do odprawy emerytalnej (art. 87 Karty Nauczyciela).

Zapamiętaj!

Jeżeli nauczyciel przekroczył dopuszczalny okres nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy, to przed udzieleniem urlopu wypoczynkowego konieczne jest ustalenie zdolności do pracy.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. 2019 r., poz. 2215) – art. 23 ust. 1 pkt 2, 3, ust. 2 pkt 2 i 3, art. 28 ust. 1, art. 73 ust. 2, art. 87.

Dariusz Dwojewski

urlop, oświata, warunki pracy

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe https://www.experto24.pl/oswiata/urlopy-w-oswiacie/wynagrodzenie-za-godziny-ponadwymiarowe.html 4587d11ab95cdc1a60caf601d7a236df Wed, 10 Feb 2021 14:01:10 +0100 Experto24.pl Pedagogowi szkolnemu nie zapłacono za godziny ponadwymiarowe za grudzień, nie poinformowano go, że za nie dostanie pieniędzy, czy pedagog w ramach pensum ma obowiązek prowadzić zajęcia specjalistyczne, które do tej pory były w ramach godzin ponadwymiarowych.< Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe

Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe

Experto24.pl

Pedagogowi szkolnemu nie zapłacono za godziny ponadwymiarowe za grudzień, nie poinformowano go, że za nie dostanie pieniędzy, czy pedagog w ramach pensum ma obowiązek prowadzić zajęcia specjalistyczne, które do tej pory były w ramach godzin ponadwymiarowych.

Odpowiedź:

To zależy od tego, czy godziny ponadwymiarowe w okresie kształcenia zdalnego zostały faktycznie zrealizowane. Jeżeli tak – nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia za nie.

Uzasadnienie:

Zasady pracy zdalnej nauczycieli reguluje także rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zgodnie z § 7 tego rozporządzenia zajęcia realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć nauczyciel realizuje w ramach obowiązującego go tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami albo na ich rzecz, a w przypadku godzin zajęć realizowanych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych – w ramach godzin ponadwymiarowych, o których mowa w art. 35 KN. Dyrektor jednostki systemu oświaty ustala zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć realizowanych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć. Dyrektor jednostki systemu oświaty, uwzględniając:

  • ustalenia dotyczące tygodniowego zakresu treści nauczania z zajęć wynikających z ramowych planów nauczania dla poszczególnych typów szkół do zrealizowania w poszczególnych oddziałach klas (semestrów),

  • realizację zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość lub innego sposobu realizacji tych zajęć, lub

  • możliwe ograniczenia wynikające ze specyfiki zajęć

–może zobowiązać nauczyciela do realizacji zajęć wynikających z prowadzonej przez jednostkę systemu oświaty działalności opiekuńczo-wychowawczej. Zajęcia te nauczyciel realizuje w ramach pensum lub dodatkowo także w ramach godzin ponadwymiarowych. Dyrektor w tym przypadku na nowo określa organizację realizacji przez tego nauczyciela zadań, mając na uwadze, że zajęcia te realizuje w ramach obowiązującego go pensum a powyżej tego wymiaru – w ramach godzin ponadwymiarowych.

Zapamiętaj!

Oznacza to, że jeżeli w ramach pracy zdalnej nauczyciel faktycznie wypracowuje godziny ponadwymiarowe to ma prawo do dodatkowego wynagrodzenia za ich realizację. Przy czym, zgodnie z powyższymi przepisami, to pracodawca ustala zasady zaliczania zrealizowanych przez nauczyciela zajęć do pensum i godzin ponadwymiarowych. Nauczyciel zaś powinien wykazać/udokumentować realizację nadgodzin. Jeżeli godziny te zostały zrealizowane i są na to dowody to nie ma podstaw by odmówić nauczycielowi dodatkowego wynagrodzenia.

Podstawa prawna: 

  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 493 ze zm.) - § 7.

  • Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 2215 ze zm.) - art. 35 ust. 2.

 

Agnieszka Rumik-Smolarz

nauczyciel, oświata, szkolnictwo

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Termin wypłaty odprawy emerytalnej https://www.experto24.pl/oswiata/urlopy-w-oswiacie/termin-wyplaty-odprawy-emerytalnej.html 88c975ad7dbdc0514761f26b44c391a7 Wed, 10 Feb 2021 13:34:57 +0100 Experto24.pl Nauczyciel złożył pismo o rozwiązaniu stosunku pracy za porozumieniem stron z powodu przejścia na emeryturę. Osiągnął już wiek emerytalny. Oświadczył, że złożył wniosek o emeryturę do ZUS-u. Czy należy mu wypłacić odprawę w ostatnim dniu pracy i umieścić informację w świadectwie pracy, czy czekać aż przyniesie decyzję z ZUS i wypłacić w późniejszym terminie?< Termin wypłaty odprawy emerytalnej

Termin wypłaty odprawy emerytalnej

Experto24.pl

Nauczyciel złożył pismo o rozwiązaniu stosunku pracy za porozumieniem stron z powodu przejścia na emeryturę. Osiągnął już wiek emerytalny. Oświadczył, że złożył wniosek o emeryturę do ZUS-u. Czy należy mu wypłacić odprawę w ostatnim dniu pracy i umieścić informację w świadectwie pracy, czy czekać aż przyniesie decyzję z ZUS i wypłacić w późniejszym terminie?

Odpowiedź:

Jeżeli nauczyciel oświadcza, że po rozwiązaniu stosunku pracy przechodzi na emeryturę, która wynika z osiągniecia przez niego wieku emerytalnego, to odprawę emerytalną należy wypłacić w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Uzasadnienie:

Nauczycielowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, który przepracował w szkole co najmniej 20 lat, przyznaje się odprawę w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia ostatnio pobieranego w szkole będącej podstawowym miejscem jego pracy (art. 87 ust. 2 Karty Nauczyciela).

Przepisy nie określają terminu wypłaty odprawy emerytalnej nauczycielowi. Warunkiem nabycia prawa do tego świadczenia jest ustanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Jeżeli prawo do emerytury jest bezdyskusyjne, gdyż wynika z osiągnięcia wieku emerytalnego, wystarczającym potwierdzeniem prawa do odprawy emerytalnej, będzie oświadczenie nauczyciela o zamiarze przejścia na emeryturę po ustaniu zatrudnienia.

W przedstawionej sytuacji stosunek pracy nauczyciela ustaje z dniem 31 sierpnia 2019 r. Nauczyciel nie posiada jeszcze decyzji ZUS przyznającej prawo do emerytury, ale ukończył już wiek emerytalny i oświadczył, że po ustaniu zatrudnienia będzie korzystał z emerytury. W związku z powyższym odprawę emerytalną należy wypłacić w dniu rozwiązania stosunku pracy i informację o jej wypłacaniu zamieścić w świadectwie pracy.

Zapamiętaj!

Odprawę emerytalną nauczycielowi wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy, jeżeli prawo do emerytury nie zależy od uznania ZUS tylko wynika z wieku.

 Podstawa prawna:

  • ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. 2019 r., poz. 2215 ze zm.) - art. 87 ust. 2.

Dariusz Dwojewski

nauczyciel, emerytura, oświata

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Urlop dla poratowania zdrowia: dyrektor może już skierować nauczyciela na badania lekarskie – jest rozporządzenie https://www.experto24.pl/oswiata/urlopy-w-oswiacie/urlop-dla-poratowania-zdrowia-dyrektor-moze-juz-skierowac-nauczyciela-na-badania-lekarskie-jest-rozporzadzenie.html 8a2bf7cd642bd61c50407518263bb9ca Wed, 24 Jan 2018 00:25:00 +0100 Experto24.pl Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie w sprawie orzekania o potrzebie udzielania nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia. Oznacza to, że dyrektorzy mogą już wydawać skierowania na badania lekarskie, a nauczyciele mają możliwość skorzystania z urlopu na nowych zasadach. < Urlop dla poratowania zdrowia: dyrektor może już skierować nauczyciela na badania lekarskie – jest rozporządzenie

Urlop dla poratowania zdrowia: dyrektor może już skierować nauczyciela na badania lekarskie – jest rozporządzenie

Experto24.pl

Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie w sprawie orzekania o potrzebie udzielania nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia. Oznacza to, że dyrektorzy mogą już wydawać skierowania na badania lekarskie, a nauczyciele mają możliwość skorzystania z urlopu na nowych zasadach.

Zmiana zasad korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia to nie tylko ograniczenie prawa do tego urlopu ale także modyfikacja całej procedury jego udzielania. Zobacz, jak krok po kroku udzielać urlopu dla poratowania zdrowia – zgodnie z nowymi regulacjami zawartymi w Karcie Nauczyciela oraz rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie orzekania i potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia.

KROK 1.  Nauczyciel składa wniosek o udzielenie urlopu zdrowotnego do dyrektora przedszkola lub szkoły

Jeżeli nauczyciel przedłożył skierowanie na leczenie lub rehabilitację uzdrowiskową wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, dyrektor jest zobowiązany do udzielenia urlopu zdrowotnego we wskazanym terminie.

KROK 2. Dyrektor weryfikuje, czy przesłanki  formalne udzielenia urlopu są spełnione

PRZESŁANKI FORMALNE UDZIELENIA URLOPU DLA PORATOWANIA ZDROWIA

Aby skorzystać z pierwszego w życiu urlopu dla poratowania zdrowia:

´ w dniu rozpoczęcia urlopu należy pozostawać w nauczycielskim stosunku pracy nawiązanym na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć,

´ urlop musi poprzedzać przepracowanie nieprzerwanie co najmniej 7 lat w szkole bezpośrednio przed rozpoczęciem urlopu dla poratowania zdrowia, w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć

´ nie można posiadać uprawnień emerytalnych,

´ należy przedłożyć skierowanie na rehabilitację lub leczenie uzdrowiskowe wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej,

´ należy przedłożyć orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu wystawione przez lekarza medycyny pracy

Aby skorzystać z kolejnego urlopu dla poratowania zdrowia:

´ w dniu rozpoczęcia urlopu należy pozostawać w nauczycielskim stosunku pracy nawiązanym na czas nieokreślony w pełnym wymiarze zajęć,

´ nie można posiadać uprawnień emerytalnych,

´ należy przedłożyć skierowanie na rehabilitację lub leczenie uzdrowiskowe wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej,

´ należy przedłożyć orzeczenie o potrzebie udzielenia urlopu wystawione przez lekarza medycyny pracy

´ od ostatniego urlopu zdrowotnego musi upłynąć co najmniej rok.

 

Jeżeli przesłanki nie  zostały spełnione – dyrektor odmawia udzielenia urlopu. Jeżeli przesłanki zostały spełnione  – przechodzi do kroku 3.

KROK 3. Dyrektor kieruje nauczyciela na badania do lekarza medycyny pracy

Dyrektor wydaje nauczycielowi skierowanie do lekarza medycyny pracy – należy korzystać ze wzoru skierowania na badanie lekarskie stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia.  Koszt badania ponosi przedszkole lub szkoła.

Nauczyciel musi zgłosić się na badanie w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia otrzymania skierowania.

Podczas badania lekarskiego lekarz medycyny pracy zażąda od nauczyciela:

  • skierowania wystawionego przez dyrektora przedszkola lub szkoły
  • dokumentacji medycznej z przebiegu dotychczasowego leczenia
  • dokumentu potwierdzającego tożsamość.

KROK 4. Nauczyciel przedkłada orzeczenie lekarskie o potrzebie udzielenia urlopu dla poratowania zdrowia

Orzeczenie lekarskie musi zostać wydane zgodnie z wzorem stanowiącym załącznik nr 2 do rozporządzenia 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia.

KROK 5. Dyrektor zapoznaje się z orzeczeniem lekarskim, udzielenie urlopu

Po dostarczeniu przez nauczyciela orzeczenia lekarskiego, dyrektor:

  • udziela urlopu – jeżeli nauczyciel spełnia wszystkie przesłanki i dyrektor nie ma zastrzeżeń do treści orzeczenia lekarskiego,
  • składa odwołanie od orzeczenia lekarskiego – jeżeli nauczyciel spełnia wszystkie przesłanki, ale dyrektor ma zastrzeżenia do zasadności orzeczenia – przechodzi do kroku 6.

KROK 6. Złożenie odwołania od orzeczenia lekarskiego

Podmiot właściwy do rozpoznania odwołania (wojewódzki ośrodek medycyny pracy lub instytut badawczy w dziedzinie medycyny) rozpatruje odwołanie w terminie 30 dni, po przeprowadzeniu badań lekarskich (także na koszt przedszkola lub szkoły). To orzeczenie jest ostateczne i przesądza o prawie do urlopu dla poratowania zdrowia oraz okresie, w jakim nauczyciel będzie mógł z niego korzystać. Dyrektor udziela urlopu zdrowotnego zgodnie z treścią orzeczenia wydanego w trybie odwoławczym.

Podstawa prawna:


  • Ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2017 r., poz. 1189 ze zm.). 
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 18 stycznia 2018 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia (Dz.U. z 2018 r. poz. 190)
Michał Kowalski, Marta Wysocka

świadczenia urlopowe, urlop dla poratowania zdrowia

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Urlop w czasie ferii zimowych dla nauczyciela zatrudnionego w zespole szkolno-przedszkolnym – co zmieniło się po 1 stycznia 2018 r. https://www.experto24.pl/oswiata/urlopy-w-oswiacie/urlop-w-czasie-ferii-zimowych-dla-nauczyciela-zatrudnionego-w-zespole-szkolno-przedszkolnym-co-zmienilo-sie-po-1-stycznia-2018-r.html 786c76d7211eb00f5acf896d3de8ffba Mon, 08 Jan 2018 20:18:29 +0100 Experto24.pl W poniedziałek 15 stycznia 2018 rozpoczną się ferie zimowe w szkołach. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach nie dotyczy jednak przedszkoli, a to oznacza, że zatrudnieni w nich nauczyciele nie korzystają obligatoryjnie z urlopu wypoczynkowego.  A co z tymi, którzy pracują jednocześnie w szkole i oddziale przedszkolnym? Sprawdź, co zmieniła obowiązująca od 1 stycznia 2018 r. nowelizacja Karty Nauczyciela.< Urlop w czasie ferii zimowych dla nauczyciela zatrudnionego w zespole szkolno-przedszkolnym – co zmieniło się po 1 stycznia 2018 r.

Urlop w czasie ferii zimowych dla nauczyciela zatrudnionego w zespole szkolno-przedszkolnym – co zmieniło się po 1 stycznia 2018 r.

Experto24.pl

W poniedziałek 15 stycznia 2018 rozpoczną się ferie zimowe w szkołach. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach nie dotyczy jednak przedszkoli, a to oznacza, że zatrudnieni w nich nauczyciele nie korzystają obligatoryjnie z urlopu wypoczynkowego.  A co z tymi, którzy pracują jednocześnie w szkole i oddziale przedszkolnym? Sprawdź, co zmieniła obowiązująca od 1 stycznia 2018 r. nowelizacja Karty Nauczyciela.

Od 1 stycznia 2018 r. nauczycielowi, który w ramach jednego stosunku pracy realizuje obowiązki nauczyciela szkoły feryjnej oraz szkoły nieferyjnej, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego określonego dla nauczyciela szkoły, w której nauczyciel realizuje większą liczbę godzin zajęć, a w przypadku realizowania w tych szkołach równej liczby godzin zajęć nauczycielowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego określonego dla nauczyciela szkoły feryjnej. Zasada ta dotyczy jednak wyłącznie nauczycieli zatrudnionych w ramach jednego stosunku pracy w takiej szkole.

Jeżeli w zespole szkolno-przedszkolnym nauczyciel jest zatrudniony na podstawie dwóch umów o pracę, to również po 1 stycznia 2018 r. wymiar jego urlopu rozliczany jest odrębnie dla każdej umowy.

Jeżeli nauczyciel jest zatrudniony w zespole szkolno-przedszkolnym na podstawie dwóch odrębnych umów o pracę to, że łączą go dwa stosunki pracy w tym zespole. W konsekwencji urlop wypoczynkowy takiego nauczyciela będzie również od 1 stycznia 2018 r. rozliczany odrębnie dla każdej umowy. W ramach umowy na część szkolną, nauczycielowi będzie przysługiwał urlop w czasie i wymiarze ferii szkolnych. Z kolei z tytułu realizacji godzin w części przedszkolnej, nabywa prawo do urlopu na zasadach obowiązujących w placówkach nieferyjnych, tj. proporcjonalnie z wymiaru 35 dni roboczych.

Przykład:

Nauczyciel jest zatrudniony w zespole szkolno- przedszkolnym na podstawie dwóch umów o pracę. Jedna umowa dotyczy realizacji zajęć w placówce feryjnej (18/18) a druga w placówce nieferyjnej (6/25). Jak rozliczać urlop wypoczynkowy nauczyciela po zmianach od 1 stycznia 2018 r.?

Jeżeli nauczyciel jest zatrudniony na podstawie dwóch umów w zespole szkolno-przedszkolnym, to urlop rozlicza się odrębnie z każdej umowy. Gdyby nauczyciel, o którym mowa w pytaniu był zatrudniony na podstawie jednej umowy o pracę, wówczas miałby prawo do urlopu w czasie i wymiarze ferii szkolnych, gdyż w szkole realizuje większą liczbę godzin. Skoro jednak łączą go dwa stosunki pracy ze szkołą – prawo do urlopu ustala się odrębnie dla każdego z nich.

Kalendarz ferii zimowych w roku 2018 r.

15–28 stycznia 2018 r. województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

22 stycznia –4 lutego 2018 r. województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie

29 stycznia–11 lutego 2018 r. województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

12–25 lutego 2018 r. województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Podstawa prawna:
  • art. 76 pkt 29c ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. 2017 r., poz. 2203),
  • art. 64 ust. 1 i 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. 2017 r., poz. 1189 ze zm.).
Dariusz Dwojewski

Oświata, Urlopy w oświacie

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Ustalanie wymiaru urlopu dla nauczycieli realizujących zadania w szkole i przedszkolu – nowa procedura https://www.experto24.pl/oswiata/urlopy-w-oswiacie/ustalanie-wymiaru-urlopu-dla-nauczycieli-realizujacych-zadania-w-szkole-i-przedszkolu-nowa-procedura.html 89b2f5aca53d5d16789629b104578739 Tue, 02 Jan 2018 09:34:48 +0100 Experto24.pl Nowelizacja Karty Nauczyciela nie wprowadziła zasadniczych zmian w zasadach udzielania i korzystania z urlopów wypoczynkowych w przedszkolach. Wprowadzono jednak nową regulację dotyczącą sytuacji nauczycieli prowadzących zajęcia zarówno w przedszkolu, jak i szkole  dowiedz się, jak musisz postępować od 1 stycznia 2018 r., jeżeli w Twojej placówce pracują takie osoby.< Ustalanie wymiaru urlopu dla nauczycieli realizujących zadania w szkole i przedszkolu – nowa procedura

Ustalanie wymiaru urlopu dla nauczycieli realizujących zadania w szkole i przedszkolu – nowa procedura

Experto24.pl

Nowelizacja Karty Nauczyciela nie wprowadziła zasadniczych zmian w zasadach udzielania i korzystania z urlopów wypoczynkowych w przedszkolach. Wprowadzono jednak nową regulację dotyczącą sytuacji nauczycieli prowadzących zajęcia zarówno w przedszkolu, jak i szkole  dowiedz się, jak musisz postępować od 1 stycznia 2018 r., jeżeli w Twojej placówce pracują takie osoby.

Zgodnie z nowym art. 64 ust. 3a Karty Nauczyciela wymiar korzystania z urlopu nauczyciela zatrudnionego jednocześnie w szkole feryjnej i nieferyjnej w ramach jednego stosunku pracy uzależniony jest od tego, w której placówce realizuje większą liczbę zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz.

Oznacza to, że nowa procedura ustalania wymiaru urlopu wypoczynkowego dotyczy wyłącznie tych nauczycieli, którzy realizują zadania jednocześnie w szkole i przedszkolu (oddziale przedszkolnym). Przed udzieleniem urlopu nauczycielowi realizującemu zajęcia w obu placówkach skorzystaj ze wskazówek ujętych w czterech krokach – pozwoli Ci to uniknąć błędów.

Krok 1. Ustal, czy nauczyciel ma dwie, czy jedną umowę

Aby sprawdzić, do jakiego urlopu ma prawo nauczyciel – w wymiarze ferii i w czasie ich trwania czy w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów – należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy:

Od ustalenia tej informacji zależy dalsze postępowanie.

Nowe zasady dotyczą jedynie nauczycieli realizujących w ramach jednej umowy zajęcia w placówce feryjnej i nieferyjnej. 

Krok 2. Sprawdź liczbę realizowanych godzin w poszczególnych oddziałach/klasach

Jeżeli w kroku 1. okaże się, że z nauczycielem zawarto jedną umowę z ustalonym pensum łączonym, należy sprawdzić, czy w szkole, czy w oddziale przedszkolnym (przedszkolu) realizuje większą liczbę godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz. 

Decyduje większa liczba godzin…

Nowe przepisy precyzują, że nauczycielowi, który w ramach jednego stosunku pracy realizuje obowiązki nauczyciela szkoły feryjnej i nieferyjnej, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego określonego dla nauczyciela szkoły, w której nauczyciel realizuje większą liczbę godzin zajęć (pensum). Nauczyciel realizujący większą liczbę godzin w:

  • szkole feryjnej skorzysta z urlopu wypoczynkowego w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania,
  • w szkole nieferyjnej skorzysta z urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni w czasie ustalonym w planie urlopów. 

… a jeśli jest równa – urlop w czasie wakacji

W przypadku realizowania w obu szkołach równej liczby godzin zajęć, nauczycielowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego określonego dla nauczyciela szkoły feryjnej, czyli w czasie ferii zimowych i wakacji.

Krok 3. Jeśli trzeba – zaktualizuj informację o warunkach zatrudnienia

Może zdarzyć się, że nauczyciel realizujący w ramach jedno stosunku pracy godziny w szkole i przedszkolu, zatrudniony na podstawie jednej umowy, w informacji o warunkach zatrudnienia miał dotychczas wskazany wymiar urlopu dotyczący obydwu typów placówek.

W takim przypadku po 1 stycznia 2018 r.  należy niezwłocznie (maksymalnie w ciągu 7 dni) przekazać nową lub zaktualizować dotychczasową informację o w zakresie należnego urlopu.

W każdej informacji o warunkach zatrudnienia zawsze muszą znaleźć się co najmniej informacje o:

  • obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
  • częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,
  • wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,
  • obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
  • układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty.

Zwracam uwagę, że do informacji o warunkach zatrudnienia musi być wpisana indywidualna i konkretna informacja dotycząca danego nauczyciela. W tym przypadku błędem będzie odniesienie się tylko do wskazania przepisu art. 64 ust. 3a Karty Nauczyciela, bowiem przepis ten wskazuje na zasadę, w jaki sposób należy ustalić wymiar, ale nie wskazuje tego wymiaru.

Nowe regulacje nie dotyczą nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach niepublicznych. W stosunku do nauczycieli zatrudnionych w tych placówkach zastosowanie mają przepisy Kodeksu pracy.

Podstawa prawna:
  • art. 64 ust 1, ust. 3 i ust 3a ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1189 ze zm.),
  • art. 29 §  3 ustawy z 26 czerwca 1964 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.).
Dariusz Skrzyński

Oświata, Urlopy w oświacie

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Nauczyciele nie będą mogli korzystać z dni opieki w wymiarze godzinowym https://www.experto24.pl/oswiata/urlopy-w-oswiacie/nauczyciele-nie-beda-mogli-korzystac-z-dni-opieki-w-wymiarze-godzinowym.html a0bdb3c41e36b8d8ece194d0c1f725fd Mon, 11 Dec 2017 21:59:23 +0100 Experto24.pl Nauczyciele zatrudnieni w publicznych szkołach i przedszkolach nie będą już mogli korzystać z tzw. dni opieki w wymiarze godzinowym, lecz wyłącznie w wymiarze pełnych dni – od 1 stycznia 2018 r. zasady udzielania zwolnienia na opiekę będą uregulowane w Karcie Nauczyciela, a nie jak dotychczas – w Kodeksie pracy. < Nauczyciele nie będą mogli korzystać z dni opieki w wymiarze godzinowym

Nauczyciele nie będą mogli korzystać z dni opieki w wymiarze godzinowym

Experto24.pl

Nauczyciele zatrudnieni w publicznych szkołach i przedszkolach nie będą już mogli korzystać z tzw. dni opieki w wymiarze godzinowym, lecz wyłącznie w wymiarze pełnych dni – od 1 stycznia 2018 r. zasady udzielania zwolnienia na opiekę będą uregulowane w Karcie Nauczyciela, a nie jak dotychczas – w Kodeksie pracy.

Wprowadzona do Kodeksu pracy możliwość wykorzystywania tzw. dni opieki nad dzieckiem do lat 14. w wymiarze godzinowym nie sprawdziła się w placówkach oświatowych. Wątpliwości budziły w szczególności zasady korzystania z tego uprawnienia przez nauczycieli, których czas podlega ewidencjonowaniu tylko częściowo. W praktyce nauczyciel mógł być nieobecny w pracy z tego tytułu przez kilka dni, korzystając ze zwolnienia wyłącznie w godzinach, w których miał zaplanowane obowiązkowe zajęcia dydaktyczne. Zdaniem ustawodawcy takie uprawnienie nauczycieli miało negatywne konsekwencje dla procesu nauczenia realizowanego w szkołach i przedszkolach

Dwa dni na opiekę nad dzieckiem…

Od 1 stycznia 2018 r. nauczycielowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat będzie przysługiwało zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w wymiarze 2 dni, bez możliwości przeliczenia tego zwolnienia na godziny.

Od 1 stycznia 2018 r. nauczyciel będzie mógł skorzystać z dni opieki nad dzieckiem wyłącznie dwukrotnie w ciągu roku kalendarzowego. 

 … ale tylko w placówkach publicznych

W placówkach niepublicznych nadal wszyscy pracownicy, w tym nauczyciele będą korzystać z dni opieki nad dzieckiem na zasadach określonych w art. 188 Kodeksu pracy, a zatem z możliwością przeliczenia zwolnienia na godziny.

Ze zwolnienia nadal skorzysta jeden rodzic

Karta Nauczyciela będzie zawierała również regulację dotyczącą zakazu kumulacji uprawnień związanych z rodzicielstwem. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnienia do zwolnienia na opiekę może korzystać jedno z nich.

Podstawa prawna:
  • art. 76 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2203),
  • art. 67e ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1189 ze zm.) – w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r.
Marta Wysocka

Oświata, Urlopy w oświacie

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Urlopy wypoczynkowe nauczycieli po nowelizacji Karty Nauczyciela https://www.experto24.pl/oswiata/urlopy-w-oswiacie/urlopy-wypoczynkowe-nauczycieli-po-nowelizacji-karty-nauczyciela.html 965d41aeab2341417315180360a619ca Sun, 19 Nov 2017 17:29:51 +0100 Experto24.pl Nowelizacja Karty Nauczyciela rozwiązuje problem sposobu udzielania urlopu nauczycielowi, który jest zatrudniony jednocześnie w szkole feryjnej i placówce nieferyjnej. Obecnie taki sposób zatrudnienia nauczyciela rodzi poważny problem w zakresie korzystania z urlopu wypoczynkowego.< Urlopy wypoczynkowe nauczycieli po nowelizacji Karty Nauczyciela

Urlopy wypoczynkowe nauczycieli po nowelizacji Karty Nauczyciela

Experto24.pl

Nowelizacja Karty Nauczyciela rozwiązuje problem sposobu udzielania urlopu nauczycielowi, który jest zatrudniony jednocześnie w szkole feryjnej i placówce nieferyjnej. Obecnie taki sposób zatrudnienia nauczyciela rodzi poważny problem w zakresie korzystania z urlopu wypoczynkowego.

W placówce nieferyjnej nauczyciel ma prawo do urlopu w wymiarze i czasie trwania ferii zimowych i letnich, zaś w nieferyjnej – w wymiarze 35 dni roboczych, z których zgodnie z planem urlopów może korzystać w dowolnym momencie w roku szkolnego. Różnice w zasadach udzielania urlopów stają się problemem, kiedy nauczyciel jest zatrudniony jednocześnie w placówce nieferyjnej i feryjnej – np. w oddziale przedszkolnym i szkole podstawowej.

Obecnie, aby rozwiązać ten problem, nauczycieli zatrudnia się na podstawie dwóch stosunków pracy, gdyż wówczas wszelkie uprawnienia, w tym prawo do urlopu wypoczynkowego, ustala się odrębnie.

Praca w szkole i przedszkolu – jedna umowa…

Kwestia dopuszczalności pozostawania przez pracownika w kilku stosunkach pracy z jednym pracodawcą nie została wprost uregulowana w przepisach prawa pracy.Trzeba jednak zauważyć, z orzecznictwem Sądu Najwyższego z tym samym pracodawcą w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju pracownik powinien pozostawać tylko w jednym stosunku pracy – może łączyć go z nim tylko jedna umowa (wyrok Sądu Najwyższego z 8 stycznia 1981 r., II URN 186/80). Wyjątkiem są sytuacje, kiedy w ramach drugiej umowy o pracę pracownik ma wykonywać pracę innego rodzaju.

Wydaje się, że w opisanej sytuacji inny rodzaj pracy w szkole i przedszkolu, a zwłaszcza odrębne regulacje dotyczące zasad udzielania urlopu uzasadniają zawarcie dwóch z nauczycielem dwóch umów o pracę. Ponadto, jak zauważono wcześniej, tylko takie rozwiązanie umożliwia udzielanie nauczycielom urlopu wypoczynkowego zgodnie z przepisami, tj. w czasie ferii w szkole i w czasie ustalonym w planie urlopów w przedszkolu.

 … i jasne zasady udzielania urlopu

Nowe przepisy precyzują, że nauczycielowi, który w ramach jednego stosunku pracy realizuje obowiązki nauczyciela szkoły feryjnej i nieferyjnej, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego określonego dla nauczyciela placówki, w której nauczyciel realizuje większą liczbę godzin, a w przypadku realizowania w tych placówkach równej liczby godzin zajęć nauczycielowi przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego określonego dla nauczyciela szkoły feryjnej (art. 64 ust. 3a projektowanego brzmienia Karty Nauczyciela).

Przykład:

Nauczyciel, który realizuje godziny zarówno w szkole podstawowej, jak i w oddziałach przedszkolnych, ma dwie odrębne umowy o pracę. Z każdej z tych umów przysługuje mu prawo do urlopu wypoczynkowego na odmiennych zasadach. Po zmianach będzie mógł kontynuować zatrudnienie na podstawie niezależnych umów. W tym przypadku nie znajdzie zastosowania opisana zmiana, gdyż dotyczy ona jedynie nauczycieli realizujących w ramach jednej umowy zajęcia w placówce feryjnej i nieferyjnej.

Przykład:

Nauczycielka zatrudniona przez mianowanie, pracująca w pełnym wymiarze godzin 18/18 tygodniowo, ma prowadzić dodatkowo zajęcia indywidualnego przygotowania przedszkolnego, w wymiarze 4 godzin tygodniowo. Ponieważ są to zajęcia o dwóch różnych pensum (18/18 – nauczyciel kształcenia zintegrowanego i 4/22 – indywidualnego, rocznego przygotowania przedszkolnego), należy ustalić pensum łączone. Etat może być realizowany w ramach jednej umowy. Przysługuje jej prawo do urlopu wypoczynkowego dla nauczyciela szkoły feryjnej, gdyż w niej realizuje więcej godzin.

Podstawa prawna:

Źródło:

art. 64 ust. 3a projektowanego brzmienia Karty Nauczyciela

Marta Wysocka

Oświata, Urlopy w oświacie

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>