Wniosek o urlop zdrowotny po otrzymaniu wypowiedzenia

Data: 13-06-2013 r.

Nauczyciel, któremu w maju wręczono wypowiedzenie stosunku pracy może do końca okresu wypowiedzenia, czyli do 31 sierpnia skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia. W takim przypadku, mimo zalecenia przez lekarza leczącego nauczyciela dłuższego urlopu, ulega on odpowiedniemu skróceniu.

Nauczyciel, który spełnia warunki do otrzymania urlopu dla poratowania zdrowia i złoży stosowny wniosek, dyrektor szkoły musi udzielić tego urlopu (art. 73 Karty Nauczyciela). Warunkami otrzymania urlopu zdrowotnego są:

  • zatrudnienie na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy;

  • przepracowanie min. 7 lat w szkole (dot. pierwszego urlopu w karierze);

  • upływ co najmniej roku od dnia zakończenia poprzedniego urlopu zdrowotnego;

  • niewykorzystanie łącznie 3 lat urlopu;

  • posiadanie orzeczenia lekarskiego o potrzebie udzielenia urlopu;

  • brak uprawnień emerytalnych.

Możliwość zwalniania nauczycieli szkół feryjnych raz w roku (w maju) za 3-miesięcznym wypowiedzeniem sprawia, że co roku powstaje wątpliwość czy można wręczyć wypowiedzenie lub udzielić urlopu dla poratowania zdrowia nauczycielowi, dla którego nie ma godzin do pełnego etatu od nowego roku szkolnego. Problem ten kilkakrotnie był poruszany przez Sąd Najwyższy, jednakże orzecznictwo i tak nie daje rozwiązań wszystkich możliwych sytuacji. Bez wątpienia jednak, z urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel może korzystać wyłącznie w okresie zatrudnienia w szkole, tylko w tym okresie bowiem ma do nauczyciela zastosowanie ustawa – Karta Nauczyciela.

Jeżeli nauczyciel po otrzymaniu wypowiedzenia składa wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia, urlopu tego można udzielić wyłącznie do końca trwania umowy o pracę tj. do 31 sierpnia lub do 28 (29) lutego – gdy nauczyciel złoży wniosek o przeniesienie w stan nieczynny.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30579 )
Array ( [docId] => 30579 )