Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Tue, 23 Apr 2024 20:47:16 +0200 Wliczanie alimentów do dochodu w oświadczeniu do ZFŚS https://www.experto24.pl/oswiata/zfss-w-oswiacie/wliczanie-alimentow-do-dochodu-w-oswiadczeniu-do-zfss.html ac299b000450944d9e82f07db2a675ab Tue, 13 Dec 2016 12:03:41 +0100 Experto24.pl W wielu szkołach i przedszkolach przyznano już pomoc świąteczną z ZFŚS. Wiele wątpliwości budzi to, które dochody należy uwzględniać podczas analizy sytuacji materialnej pracownika. Jak ocenić sytuację pracownika, dla którego część środków przeznaczonych na utrzymanie rodziny stanowią alimenty? Czy należy wykazywać je w oświadczeniu o dochodach?< Wliczanie alimentów do dochodu w oświadczeniu do ZFŚS

Wliczanie alimentów do dochodu w oświadczeniu do ZFŚS

Experto24.pl

W wielu szkołach i przedszkolach przyznano już pomoc świąteczną z ZFŚS. Wiele wątpliwości budzi to, które dochody należy uwzględniać podczas analizy sytuacji materialnej pracownika. Jak ocenić sytuację pracownika, dla którego część środków przeznaczonych na utrzymanie rodziny stanowią alimenty? Czy należy wykazywać je w oświadczeniu o dochodach?

Pracodawca szczegółowo na podstawie art. 8 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych  powinien określić zasady oraz warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z funduszu. Obejmuje to również reguły ustalania dochodu uprawnionego, przy czym pamiętać należy, że musi być to dochód w przeliczeniu na członka rodziny a nie samego pracownika.

Sposób ustalania dochodu na członka rodziny powinien określać regulamin ZFŚS funkcjonujący w danej jednostce.

Przykładowe zapisy regulaminu ZFŚS

Często stosowanym rozwiązaniem jest zapis określający uzyskane przychody wykazane  w rozliczeniu rocznym PIT wszystkich członków gospodarstwa domowego, które dzieli się przez liczbę tych członków.

W regulaminach można spotkać również zapisy, że dochód  obejmuje: wynagrodzenie brutto, pomniejszone o składki na ubezpieczenia społeczne, emerytury i renty, zasiłki z ubezpieczenia społecznego, dochody z gospodarstwa rolnego,  dochody z działalności gospodarczej;  stypendia, alimenty, zasiłki dla bezrobotnych.

Odpowiedzi zawsze szukaj w regulaminie

Zatem to pracodawca określa  sposób  ustalenia sytuacji materialnej osób uprawnionych do ZFŚS w danej  jednostce w regulaminu ZFŚS. Nic nie stoi na przeszkodzie wprowadzeniu zapisu, zgodnie z którym w dochód ulega pomniejszeniu o alimenty płacone przez pracownika albo zwiększeniu o alimenty uzyskiwane.

Podstawa prawna:
  • art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r., poz. 800).
Marta Wysocka Specjalistka w zakresie prawa oświatowego

oświata, zfśs w oświacie

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Paczki na święta tylko dla niekorzystających z programu 500+, czy to dozwolone https://www.experto24.pl/oswiata/zfss-w-oswiacie/paczki-na-swieta-tylko-dla-niekorzystajacych-z-programu-500--czy-to-dozwolone.html 39cd34cd0794760625399549c26c9bec Mon, 14 Nov 2016 15:21:20 +0100 Experto24.pl Wykluczenie z kręgu osób uprawnionych do świadczeń z ZFŚS pracowników pobierających świadczenie z programu 500+ jest ryzykowne. Odgórne pozbawienie ich dostępu do świadczeń z ZFŚS jest sprzeczne z ustawą. Dopuszczalne jest jednak inne rozwiązanie, które może wpłynąć na pewne ograniczenie w tym zakresie. Warto uwzględnić je podczas przydzielania bonów i paczek świątecznych.< Paczki na święta tylko dla niekorzystających z programu 500+, czy to dozwolone

Paczki na święta tylko dla niekorzystających z programu 500+, czy to dozwolone

Experto24.pl

Wykluczenie z kręgu osób uprawnionych do świadczeń z ZFŚS pracowników pobierających świadczenie z programu 500+ jest ryzykowne. Odgórne pozbawienie ich dostępu do świadczeń z ZFŚS jest sprzeczne z ustawą. Dopuszczalne jest jednak inne rozwiązanie, które może wpłynąć na pewne ograniczenie w tym zakresie. Warto uwzględnić je podczas przydzielania bonów i paczek świątecznych.

Ustawa o ZFŚS definiuje osoby uprawnione do korzystania z funduszu. Są to pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie funduszu, prawo korzystania ze świadczeń socjalnych. Jedynymi kryteriami, które decydują o rozdzielaniu pomocy, są warunki materialne, rodzinne i życiowe osób uprawnionych. Regulamin nie może zawierać zapisu, że pomoc z ZFŚS nie przysługuje pracownikom otrzymującym świadczenie wychowawcze z programu 500+, ale może określać, jakie dochody będą uwzględniane podczas oceny sytuacji materialnej.

500+ wpływa na sytuację materialną

Dyrektorzy mają wątpliwości, czy świadczenie z programu „rodzina 500+” brać pod uwagę przy ustalaniu sytuacji materialnej pracownika. Ze względu na brak odpowiednich przepisów można się spotkać z różnymi poglądami.

Pogląd niektórych ekspertów o wyłączeniu świadczenia 500+ z kategorii dochodów opiera się na założeniu, że świadczenie to nie jest w ogóle dochodem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, skoro nie zostało opodatkowane. Ponadto, nie uwzględnia się go również w dochodach mających wpływ na uzyskanie świadczeń z pomocy społecznej czy rodzinnych, co wynika z odrębnych ustaw. Taka interpretacja wydaje się nie do końca trafna.

Po pierwsze – zgodnie z art. 9 ustawy o PIT opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Powołany art. 21 zawiera zestaw dochodów zwolnionych z opodatkowania. Wśród nich w pkt 8 jest m.in. świadczenie wychowawcze otrzymane na podstawie przepisów o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Z tego wniosek, że świadczenie 500+ jest dochodem, tylko zwolnionym. Nie można bowiem zwalniać z podatku czegoś, co nie jest dochodem.

Po drugie – trudno zgodzić się z tezą, że świadczenie wychowawcze nie ma wpływu na sytuację materialną rodziny. Spełnia bowiem taką samą funkcję jak pozostałe dochody, z innych źródeł, np. wynagrodzenia, alimenty czy zasiłki. Mianowicie, ustawowo jest przeznaczane przede wszystkim na utrzymanie dzieci, nabywanie dóbr i usług.

Dla każdej rodziny świadczenie jest dodatkowym zastrzykiem środków finansowych. Fakt, że jest wyłączone z kryteriów dochodowych przy staraniu się o innego rodzaju wsparcie, nie powinien być przekładany automatycznie na grunt świadczeń z ZFŚS. Co innego bowiem gdy dana norma wynika wprost z ustawy, jak np. z ustawy o pomocy społecznej, a co innego gdy przepisy pewne kwestie pozostawiają do uregulowania pracodawcy. Prowadzenie działalności socjalnej przez pracodawcę podlega rygorom konkretnej ustawy, tj. ustawy o ZFŚS, a nie innych ustaw, mimo że cel jest podobny.

Regulamin ZFŚS może uwzględniać świadczenie 500+

Jeśli świadczenia z ZFŚS, w tym bony świąteczne czy paczki dla dzieci, są przyznawane według wysokości dochodu przypadającego na członka rodziny pracownika, to można wprowadzić do regulaminu postanowienie, że świadczenie wychowawcze 500+ wchodzi do tego dochodu. Oznaczać to będzie, że świadczenie podwyższy ogólny dochód w rodzinie, co może spowodować, iż część pracowników przekroczy dany próg dochodowy i nie otrzyma świadczenia przedświątecznego.

Jeśli dotąd do dochodu nie wliczaliśmy przychodów zwolnionych z opodatkowania, to również i to świadczenie powinniśmy pominąć, i odwrotnie – gdy oczekiwaliśmy ujawnienia wszystkich przychodów, tj. z różnych źródeł, w tym zwolnionych z opodatkowania, to nie będzie naruszeniem ustawy o ZFŚS uwzględnienie także świadczenia 500+.

Ze względu na to, że ustawa o ZFŚS nie precyzuje, jakimi kryteriami pracodawca ma się kierować przy ocenie sytuacji materialnej osoby uprawnionej i jej rodziny, najczęściej tym wyznacznikiem jest dochód w rodzinie. O tym, co wlicza się do dochodu, powinien przesądzać regulamin ZFŚS. Mogą to być zarówno dochody z zeznania rocznego, a więc podlegające opodatkowaniu, jak i wszystkie przychody, które członkowie rodziny osiągają, w tym zwolnione z podatku dochodowego. Jeśli mają to być wszystkie przychody, tak opodatkowane, jak nieopodatkowane, to pracownik będzie musiał je wykazać.

Podstawa prawna:
  • art. 2, art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 800).
Izabela Nowacka specjalista prawa pracy

oświata, zfśs w oświacie

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Kto przyznaje świadczenie socjalne dyrektorowi szkoły https://www.experto24.pl/oswiata/zfss-w-oswiacie/kto-przyznaje-swiadczenie-socjalne-dyrektorowi-szkoly.html 9f364cf380cbf14d08650b365902e639 Tue, 19 Jul 2016 21:27:29 +0200 Experto24.pl Zasady przyznawania świadczeń dyrektorowi szkoły powinny być określone w regulaminie ZFŚS. Jeżeli regulamin tego nie określa, świadczenia przyznaje dyrektorowi wójt, burmistrz, prezydent miasta, starostwa lub marszałek województwa.< Kto przyznaje świadczenie socjalne dyrektorowi szkoły

Kto przyznaje świadczenie socjalne dyrektorowi szkoły

Experto24.pl

Zasady przyznawania świadczeń dyrektorowi szkoły powinny być określone w regulaminie ZFŚS. Jeżeli regulamin tego nie określa, świadczenia przyznaje dyrektorowi wójt, burmistrz, prezydent miasta, starostwa lub marszałek województwa.

Szczegółowe zasady przyznawania świadczeń – w regulaminie ZFŚS

Ustalenie szczegółowych zasad przyznawania świadczeń z ZFŚS ustawodawca pozostawił pracodawcy, który powinien zasady te określić w regulaminie ZFŚS. Jeżeli zasady te nie zostały ustalone, podmiot uprawniony do przyznawania świadczeń socjalnych należy ustalić z uwzględnieniem powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy.

Środkami ZFŚS administruje pracodawca

Z uwagi na to, że dyrektor szkoły jest kierownikiem samorządowej jednostki organizacyjnej, odpowiedniego uregulowania w tym zakresie należy poszukiwać w ustawie o pracownikach samorządowych, która wskazuje, że czynności w sprawach z zakresu prawa pracy wykonują:

1) wójt (burmistrz, prezydent miasta) – wobec zastępcy wójta (burmistrza, prezydenta miasta), sekretarza gminy, skarbnika gminy oraz kierowników gminnych jednostek organizacyjnych,

2) przewodniczący zgromadzenia związku jednostek samorządu terytorialnego – wobec członków zarządu tego związku,

3) wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta, marszałek województwa w urzędzie jednostki samorządu terytorialnego – wobec pozostałych pracowników urzędu oraz wobec kierowników samorządowych jednostek organizacyjnych innych niż wymienione w pkt 1 i 2,

4) kierownik jednostki organizacyjnej – za inne niż wymienione w pkt 1–3 jednostki.

Podstawa prawna:
  • art. 8 ust. 2, art. 10 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 800),
  • art. 7 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1202 ze zm.).
Michał Mazur radca prawny, specjalista prawa pracy i prawa administracyjnego

oświata, zfśs w oświacie

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Cztery zasady wypłacania „wczasów pod gruszą” https://www.experto24.pl/oswiata/zfss-w-oswiacie/cztery-zasady-wyplacania-wczasow-pod-grusza.html fedf44b0e94b423bdb5eaf90eded0363 Mon, 04 Jul 2016 22:25:59 +0200 Experto24.pl W okresie wakacyjnym pracownicy przedszkoli i szkół zgłaszają wnioski o przyznanie dofinansowania do urlopu z ZFŚS, czyli tzw. „wczasów pod gruszą”.  Świadczenie to przysługuje także nauczycielom, a na wysokość dofinansowania nie powinny wpływa wymiar etatu lub okres zatrudnienia w danym roku szkolnym bądź kalendarzowym.< Cztery zasady wypłacania „wczasów pod gruszą”

Cztery zasady wypłacania „wczasów pod gruszą”

Experto24.pl

W okresie wakacyjnym pracownicy przedszkoli i szkół zgłaszają wnioski o przyznanie dofinansowania do urlopu z ZFŚS, czyli tzw. „wczasów pod gruszą”.  Świadczenie to przysługuje także nauczycielom, a na wysokość dofinansowania nie powinny wpływa wymiar etatu lub okres zatrudnienia w danym roku szkolnym bądź kalendarzowym.

O prawie do dofinansowania do wypoczynku przesądza treść regulaminu funduszu socjalnego, jednakże należy pamiętać o czterech zasadach.

I. O dofinansowanie do wypoczynku może zwrócić się każdy uprawniony

O dofinansowanie do wypoczynku mogą ubiegać się:

  1. pracownicy i ich rodziny;
  2. emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny;
  3. inne osoby uprawnione do korzystania z ZFŚS na mocy regulaminu (np. nauczyciele uzupełniający etat, osoby świadczące usługi na podstawie umów cywilnoprawnych).

Prawo nauczycieli do świadczenia urlopowego określonego w Karcie Nauczyciela jest świadczeniem niezależnym od świadczeń przewidzianych w regulaminie ZFŚS, w tym od dofinansowania do wypoczynku.

II. Wysokość świadczenia zależy wyłącznie od sytuacji pracownika

Szczegółowe warunki przyznania świadczeń z ZFŚS określa regulamin funduszu socjalnego obowiązujący w danej szkole, jednakże przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.

Niezgodne z prawem jest różnicowanie wysokości dofinansowania do wypoczynku ze względu na okres zatrudnienia, wymiar etatu, zajmowane stanowisko czy wymiar przysługującego urlopu. Podstawą wysokości świadczenia może być wyłącznie sytuacja życiowa, rodzinna i materialna osoby uprawnionej. Osoby o takiej samej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej powinny otrzymać świadczenie tej samej wysokości.

III. Wykorzystanie 14 dni urlopu nie stanowi warunku

Mitem jest stwierdzenie, że aby otrzymać dofinansowanie należy wykorzystać m.in. 14 dni kalendarzowych wypoczynku. Regulamin ZFŚS może przywidywać prawo do wczasów pod gruszą np. w przypadku korzystania z co najmniej 7 dni wypoczynku lub w ogóle nie stawiać wymogu wykorzystania określonej liczby dni urlopu do otrzymania tego świadczenia. Jedynie placówki niepubliczne, w których odstąpiono od tworzenia funduszu, wypłacają świadczenie urlopowe na zasadach określonych w art. 3 ust. 5 ustawy o ZFŚS.

O tym, czy i w jakim wymiarze należy wykorzystać urlop wypoczynkowy, by otrzymać dofinansowanie zależy od zapisów regulaminu ZFŚS obowiązującego w danej placówce. Nie musi być to 14 dni nieprzerwanego wypoczynku.

IV. Dofinansowanie dla każdego pracownika

O dofinansowanie do wypoczynku może zwrócić się każda osoba uprawniona do korzystania ze świadczeń z ZFŚŚ w szkole. Aby otrzymać świadczenie, należy spełnić warunki określone w regulaminie ZFŚS, jednakże warunki te nie mogą ograniczać prawa do dofinansowania z uwagi na zajmowane stanowisko, wymiar etatu czy okres zatrudnienia. Każda osoba uprawniona, która spełnia warunki do otrzymania dofinansowania, powinna je otrzymać i to w takiej samej wysokości, jak inne osoby uprawnione o analogicznej sytuacji socjalnej.

Jeżeli regulamin ZFŚS w szkole lub przedszkolu godzi w powyższe zasady, należy go zmienić tak, by jego postanowienia nie naruszały przepisów ustawy o ZFŚS.

Podstawa prawna:

Podstawa prawna:

art. 3 ust. 5, art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 2015 r., poz. 111 ze zm.)

Marta Wysocka

oświata, zfśs w oświacie

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Pracownik sezonowy przedszkola otrzyma dofinansowanie z ZFŚS, jeżeli tak stanowi regulamin https://www.experto24.pl/oswiata/zfss-w-oswiacie/pracownik-sezonowy-przedszkola-otrzyma-dofinansowanie-z-zfss-jezeli-tak-stanowi-regulamin.html 0cd16d6c643330fd695f3eaf260f4fbf Tue, 24 May 2016 13:36:46 +0200 Experto24.pl O tym, czy pracownikowi zatrudnianemu w przedszkolu sezonowo np. palaczowi lub osobie odpowiedzialnej za odśnieżanie należy się dofinansowanie do wypoczynku decyduje regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych obowiązujący w przedszkolu.< Pracownik sezonowy przedszkola otrzyma dofinansowanie z ZFŚS, jeżeli tak stanowi regulamin

Pracownik sezonowy przedszkola otrzyma dofinansowanie z ZFŚS, jeżeli tak stanowi regulamin

Experto24.pl

O tym, czy pracownikowi zatrudnianemu w przedszkolu sezonowo np. palaczowi lub osobie odpowiedzialnej za odśnieżanie należy się dofinansowanie do wypoczynku decyduje regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych obowiązujący w przedszkolu.

Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z ZFŚS określa się w regulaminie Funduszu. Z jego zapisów powinno wynikać, w jakich sytuacjach pracownikom przysługują określone świadczenia.

W szczególności należy wziąć pod uwagę fakt, że pracownicy zatrudniani w szkołach sezonowo mogą nie mieć możliwości wykorzystania urlopu wypoczynkowego w naturze. Jeżeli zatem regulamin Funduszu przewiduje wypłatę dofinansowania do wypoczynku w sytuacji, gdy pracownik nie korzysta z urlopu w naturze, a zamiast tego otrzymuje ekwiwalent pieniężny - dofinansowanie może zostać wypłacone.

Z reguły jednak regulaminy przewidują możliwość wypłaty dofinansowania wyłącznie w przypadku korzystania z urlopu wypoczynkowego w naturze - wówczas takie dofinansowanie nie może zostać wypłacone, jeżeli pracownik otrzymał ekwiwalent.

O „sezonowości” pracy decyduje pora roku

Z pracą sezonową mamy do czynienia tylko wtedy, gdy okres zatrudnienia jest determinowany szczególnymi właściwościami danej pory roku i związanych z nią warunków atmosferycznych.  Charakterystyczną cechą prac sezonowych jest ich związek z porą roku, tj. sezonem wiosennym, letnim czy jesienno-zimowym.

Stanowisko Sądu Najwyższego

Określenie „praca sezonowa” pochodzi od słowa "sezon" oznaczającego porę roku. Wypływa stąd wniosek, iż chodzi o pracę wykonywaną tylko przez część roku, związaną z określonym sezonem, tj. z właściwościami pór roku, zwłaszcza warunkami atmosferycznymi. (wyrok Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 1986 r. III URN 20/86).

Pracownik korzysta z pozostałych uprawnień

Pracownik sezonowy korzysta z pozostałych uprawnień przewidzianych dla pracowników. Korzysta on m.in. ze zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14. czy prawa do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Dyrektor przedszkola musi także skierować ich na obowiązkowe badania lekarskie, zapewnić szkolenie bhp oraz zapewnić odzież i obuwie robocze.

Podstawa prawna:
  • art. 8 ust. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 592),
  • art. 25§ 4 pkt 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).
Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

ZFSŚ, pracownik sezonowy

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Pierwsza część odpisów na ZFŚS musi zostać naliczona i przelana do końca maja https://www.experto24.pl/oswiata/zfss-w-oswiacie/pierwsza-czesc-odpisow-na-zfss-musi-zostac-naliczona-i-przelana-do-konca-maja.html 478c2843536f259ec8d47420906237ce Tue, 17 May 2016 13:48:22 +0200 Experto24.pl Do końca maja na koncie ZFŚS musi się znaleźć równowartość co najmniej 75% odpisów na nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Na przelanie reszty środków placówki mają czas do końca września, a na ostateczną korektę odpisów - do 31 grudnia.< Pierwsza część odpisów na ZFŚS musi zostać naliczona i przelana do końca maja

Pierwsza część odpisów na ZFŚS musi zostać naliczona i przelana do końca maja

Experto24.pl

Do końca maja na koncie ZFŚS musi się znaleźć równowartość co najmniej 75% odpisów na nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Na przelanie reszty środków placówki mają czas do końca września, a na ostateczną korektę odpisów - do 31 grudnia.

Parametry odpisu na ZFŚS:

  1. ustalając odpis bierze się pod uwagę pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy, przy czym po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy;
  2. przy obliczaniu przeciętnej liczby zatrudnionych w danym roku kalendarzowym należy dodać przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymaną sumę podzielić przez 12;
  3. obliczając odpis na ZFŚS dla nauczycieli, nie bierze się pod uwagę liczby zatrudnionych pracowników niepedagogicznych.

Odpis podstawowy tak jak w zeszłym roku

Parametrem warunkującym wysokość odpisu na ZFŚS dla pracowników niepedagogicznych jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego (zgodnie z komunikatem Prezesa GUS), jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą. W 2016 r. kwotę tę stanowi, tak jak w roku poprzednim, wynagrodzenie z drugiego półrocza 2010 r.

Inną metodę naliczania odpisu na ZFŚS stosuje się względem nauczycieli. Odpis na jeden etat wynosi 110 % kwoty bazowej obowiązującej w dniu 1 stycznia danego roku. Istotna jest zatem wskazana wyżej kwota bazowa, której wysokość jest ustalana corocznie w ustawie budżetowej. Kwota bazowa w 2016 r. wynosi 2 618,10 zł, co oznacza, że odpis na ZFŚS na jeden etat nauczyciela wynosi 2 879,91 zł. Obliczając wysokość odpisu należy pomnożyć wskazaną kwotę przez liczbę zatrudnionych nauczycieli ustalonych zgodnie z zasadami opisanymi powyżej.

Odpis na emerytów - 5% pobieranych świadczeń

Dla nauczycieli będących emerytami, rencistami lub pobierającymi nauczycielskie świadczenie kompensacyjne odpis na ZFŚS wynosi 5% pobieranych przez nich emerytur, rent oraz nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. Informacji o wysokości tych świadczeń mogą dostarczyć zarówno sporządzone przez ZUS formularze PIT-40A, jak również decyzje ZUS.

Podstawa prawna:
  • art. 22 ust. 1, art. 53 ust. 1-2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz. U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.),
  • art. 5 ust. 2-3, ust. 4-5a, art. 5e ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r. poz. 111 ze zm.),
  • § 1-2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2009 r. nr 43 poz. 349).
Michał Kowalski, radca prawny, specjalista prawa pracy i prawa oświatowego Anna Trochimiuk, specjalistka prawa oświatowego

ZFSŚ

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Urlop zdrowotny nauczyciela nie ogranicza prawa do korzystania z ZFŚS https://www.experto24.pl/oswiata/zfss-w-oswiacie/urlop-zdrowotny-nauczyciela-nie-ogranicza-prawa-do-korzystania-z-zfss.html 5bac093dfb0797c23ce28984c61334e5 Mon, 22 Feb 2016 20:11:46 +0100 Experto24.pl Korzystanie z urlopu dla poratowania zdrowia nie wyłącza prawa do korzystania ze świadczeń ZFŚS. Osiąganie korzyści majątkowych z tytułu niezależnych świadczeń nie jest tożsame z wykonywaniem pracy, które w przypadku nauczyciela na urlopie zdrowotnym powoduje odwołanie z tego urlopu. < Urlop zdrowotny nauczyciela nie ogranicza prawa do korzystania z ZFŚS

Urlop zdrowotny nauczyciela nie ogranicza prawa do korzystania z ZFŚS

Experto24.pl

Korzystanie z urlopu dla poratowania zdrowia nie wyłącza prawa do korzystania ze świadczeń ZFŚS. Osiąganie korzyści majątkowych z tytułu niezależnych świadczeń nie jest tożsame z wykonywaniem pracy, które w przypadku nauczyciela na urlopie zdrowotnym powoduje odwołanie z tego urlopu.

Świadczenie wypłacone nauczycielowi przebywającemu na urlopie dla poratowania zdrowia nie może zostać uznane za nienależne, jeżeli nauczyciel ten spełnia warunki określone w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych oraz zakładowym regulaminie ZFŚS. Fakt korzystania przez niego z urlopu dla poratowania zdrowia nie powinien być w ogóle brany pod uwagę podczas przyznawania świadczenia.

Urlop zdrowotny nauczyciela wyklucza pracę zarobkową

Korzystanie z urlopu zdrowotnego nauczyciela wyklucza możliwość wykonywania jakiejkolwiek innej pracy zarobkowej. Zakaz ten nie dotyczy jednak możliwości osiągania korzyści majątkowych z tytułu należnych świadczeń.

W czasie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia  nauczyciel zachowuje prawo do comiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat oraz prawo do innych świadczeń pracowniczych, w tym dodatków socjalnych. Świadczenia z ZFŚS zaliczają się do świadczeń pracowniczych.

Środki z ZFŚŚ mogą być wykorzystane na działalność socjalną

Kryterium przyznawania świadczeń socjalnych dla nauczycieli jest ich sytuacja życiowa, rodzinna i materialna. Nauczyciel przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia może korzystać ze wsparcia na takich samych zasadach, jak pozostali pracownicy placówki. Celem wsparcia dla nauczycieli może być dofinansowanie:

  • różnych form wypoczynku,
  • działalności kulturalno-oświatowej,
  • działalności sportowo-rekreacyjnej,
  • opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez opiekuna dziennego lub nianię, w przedszkolach lub innych formach wychowania przedszkolnego,
  • udzielania pomocy materialnej (rzeczowej lub finansowej).

Świadczenie wypłacone w czasie urlopu zdrowotnego nauczyciela nie może zostać uznane za nienależne, jeżeli spełnione zostały kryteria przewidziane w regulacjach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. W takim przypadku nie można zobowiązać nauczyciela do zwrotu nieprawidłowo wypłaconego świadczenia.

Podstawa prawna:
  • art. 73 ust. 5 i ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. 2014 r. poz. 191 ze zm.),
  • art. 2 ust. 1 i art. 8 ust. 1 z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.:. Dz.U. z 2015 r. poz. 111 ze zm.).
Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

urlop zdrowotny nauczyciela, ZFSŚ

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
W 2016 r. wysokość świadczenia urlopowego dla nauczycieli bez zmian https://www.experto24.pl/oswiata/zfss-w-oswiacie/w-2016-r-wysokosc-swiadczenia-urlopowego-dla-nauczycieli-bez-zmian.html 5158bfc2b14dcd7fda9d7e10577ce167 Tue, 16 Feb 2016 17:26:37 +0100 Experto24.pl Wysokość świadczenia urlopowego dla nauczycieli nie zmieni wysokości w 1016 r. W związku z zamrożeniem odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i utrzymaniem ich na dotychczasowym poziomie, świadczenie urlopowe w pełnej wysokości będzie wynosiło 1093,93 zł. < W 2016 r. wysokość świadczenia urlopowego dla nauczycieli bez zmian

W 2016 r. wysokość świadczenia urlopowego dla nauczycieli bez zmian

Experto24.pl

Wysokość świadczenia urlopowego dla nauczycieli nie zmieni wysokości w 1016 r. W związku z zamrożeniem odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i utrzymaniem ich na dotychczasowym poziomie, świadczenie urlopowe w pełnej wysokości będzie wynosiło 1093,93 zł.

Świadczenie urlopowe jest to świadczenie pieniężne wypłacane przez nauczycielom przedszkoli i szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego raz w roku. Świadczenie to przysługuje niezależnie od sytuacji materialnej, osobistej i życiowej nauczyciela bez konieczności składania wniosku.

Wysokość świadczenia zależy od wymiaru zatrudnienia

Świadczenie urlopowe wypłaca się do 31 sierpnia wszystkim nauczycielom zatrudnionym w danym roku szkolnym oraz czynnie świadczącym pracę. Uprawnienie do świadczenia jest niezależne od skorzystania (lub nie) przez nauczyciela z urlopu wypoczynkowego oraz od wymiaru jego zatrudnienia. Świadczenie urlopowe ustala się w wysokości odpisu podstawowego proporcjonalnie do:

  • wymiaru czasu pracy,
  • okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym w placówce

Warunkiem wypłaty świadczenia urlopowego jest zatrudnienie i czynne świadczenie pracy przez nauczyciela w danym roku szkolnym. Aby otrzymać to świadczenie, nauczyciel nie musi być zatrudniony u pracodawcy od 1 stycznia danego roku kalendarzowego lub przez cały rok szkolny. Także wówczas gdy nauczyciel pracuje przez pewną część roku szkolnego w danym przedszkolu lub szkole, ma prawo do świadczenia. Wówczas jest ono wypłacane w wymiarze proporcjonalnym. Proporcjonalność świadczenia ustala się również w odniesieniu do wymiaru zatrudnienia nauczyciela.

Natomiast świadczenie w pełnym wymiarze przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu przez cały rok szkolny w pełnym wymiarze czasu pracy. Nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze zajęć otrzymują świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, czyli w 2016 r. będzie to kwota 1093,93 zł.

Wypłata świadczenia urlopowego do końca sierpnia

Świadczenie urlopowe należy wypłacić nie później niż 31 sierpnia danego roku kalendarzowego. Może zatem zostać wypłacone w każdym terminie do 31 sierpnia. Nie ma jednak obowiązku wypłaty świadczenia  urlopowego w terminie poprzedzającym urlop wypoczynkowy nauczyciela.

Podstawa prawna:
  • art. 5 ust. 2 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. Dz.U. z 2015 r. poz. 111 ze zm.)
  • art. 17 ust. 2 i ust. 2a, art. 53 ust. 1a, art. 73 ust. 5, art. 83, art. 91c ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.)
  • ustawa z 16 grudnia 2015 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2016 (Dz.U. z 2015 r. poz. 2199).
Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

urlop nauczyciela, świadczenie urlopowe

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
ZUS może zażądać zwrotu zaległych składek od wartości wydanych świadczeń z ZFŚS https://www.experto24.pl/oswiata/zfss-w-oswiacie/zus-moze-zazadac-zwrotu-zaleglych-skladek-od-wartosci-wydanych-swiadczen-z-zfss.html e81597ba7de634180786ca09c32fb413 Tue, 24 Nov 2015 15:23:00 +0100 Experto24.pl W czasie kontroli ZUS sprawdza czy podczas rozdzielania świadczeń z ZFŚS stosowane były kryteria socjalne. Jeżeli stwierdzi brak stosownej dokumentacji, służącej do weryfikacji sytuacji materialnej pracowników, to wyda decyzję nakazującą zapłatę zaległych składek od wartości wydanych świadczeń.< ZUS może zażądać zwrotu zaległych składek od wartości wydanych świadczeń z ZFŚS

ZUS może zażądać zwrotu zaległych składek od wartości wydanych świadczeń z ZFŚS

Experto24.pl

W czasie kontroli ZUS sprawdza czy podczas rozdzielania świadczeń z ZFŚS stosowane były kryteria socjalne. Jeżeli stwierdzi brak stosownej dokumentacji, służącej do weryfikacji sytuacji materialnej pracowników, to wyda decyzję nakazującą zapłatę zaległych składek od wartości wydanych świadczeń.

Świadczenia przyznane bez zastosowania kryterium socjalnego zostaną uznane przez ZUS za świadczenia spoza ZFŚS. Tym samym jako niespełniające warunków zwolnienia z oskładkowania wejdą do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

W takiej sytuacji konieczne jest złożenie w ZUS dokumentów korygujących, tj. imiennych raportów miesięcznych wraz z deklaracjami zbiorczymi za te miesiące, w których składki nie zostały opłacone od przekazanych pracownikom bonów czy paczek. Pracodawca, czyli przedszkole lub szkoła, jako płatnik ma obowiązek naliczyć i zapłacić zaległe składki w całości, tj. zarówno w części pokrywanej przez płatnika, jak i ubezpieczonego, wraz z odsetkami za zwłokę (chyba że ich kwota nie przekracza 6,60 zł, wówczas nie ma obowiązku doliczania odsetek do kwoty zaległości).

Przedszkole lub szkoła powiadamia o konieczności zapłaty zaległych składek

Po uregulowaniu składek przedszkole lub szkoła powinny zawiadomić pracowników, zarówno obecnych, jak i byłych, jeśli to też ich dotyczy, o zaistniałej sytuacji i konieczności zwrotu przez nich zapłaconych do ZUS, zaległych składek, w części pokrywanej przez danego pracownika jako ubezpieczonego.

Wszystkim, którzy zwrócą zaległe składki społeczne oraz zdrowotne za rok bieżący i/lub poprzednie lata, przysługuje odliczenie ich odpowiednio od dochodu i podatku, w zeznaniu rocznym za rok, w którym doszło do zwrotu składek. Przedszkole oraz szkoła może wydać pisemne poświadczenie, że składki zostały zapłacone, gdyż podatnik powinien posiadać dokumenty potwierdzające poniesienie wydatku uwzględnianego w zeznaniu rocznym.

Pracownicy nie unikną potrącenia zaległych składek

Należy również powiadomić o konsekwencjach odmowy zwrotu składek, tj. albo dochodzenie należności przez pracodawcę na drodze sądowej (bezpodstawne wzbogacenie), albo ustalenie tym osobom przychodu ze stosunku pracy w wysokości opłaconych za nich składek (bez odsetek za zwłokę, których ciężar ponosi płatnik). Pracownicy, którzy pozostają w zatrudnieniu, będą mieli doliczony dodatkowy przychód w postaci zapłaconych za nich składek w miesiącu wpłacenia ich do ZUS przez przedszkole lub szkołę. Od łącznego dochodu pracodawca potrąci należną zaliczkę na podatek.

Podstawa prawna:
  • art. 2 pkt 1 i 5, art. 3 ust. 1, art. 8, art. 12a ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 111),
  • art. 21 ust. 1 pkt 38 i 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).
Izabela Nowacka, ekonomistka, specjalistka ds. kadrowo-płacowych

zfsś, zaległe składki ZUS

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Ujawnienie informacji o sytuacji materialnej jest warunkiem korzystania ze świadczeń z ZFŚS https://www.experto24.pl/oswiata/zfss-w-oswiacie/ujawnienie-informacji-o-sytuacji-materialnej-jest-warunkiem-korzystania-ze-swiadczen-z-zfss.html 0a322d3abf9c141a3052da9f23f4e141 Tue, 17 Nov 2015 22:31:13 +0100 Experto24.pl Dyrektor przedszkola powinien dysponować informacją o liczbie członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie i ich łącznym dochodzie. Dopiero wówczas może obiektywnie ocenić prawo do świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i określić ich wysokość dla osoby zainteresowanej.< Ujawnienie informacji o sytuacji materialnej jest warunkiem korzystania ze świadczeń z ZFŚS

Ujawnienie informacji o sytuacji materialnej jest warunkiem korzystania ze świadczeń z ZFŚS

Experto24.pl

Dyrektor przedszkola powinien dysponować informacją o liczbie członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie i ich łącznym dochodzie. Dopiero wówczas może obiektywnie ocenić prawo do świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i określić ich wysokość dla osoby zainteresowanej.

Regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych powinien zawierać postanowienia dotyczące sposobu udokumentowania sytuacji materialnej pracownika, np. wysokości dochodu przypadającego na członka rodziny, dzięki któremu można zweryfikować, komu i w jakim wymiarze należy udzielić wsparcia.

Sposób dokumentowania sytuacji materialnej określa regulamin

W regu­laminie funduszu trzeba wskazać rodzaje dowodów potwierdzających aktualną sytuację materialną osób uprawnionych do korzystania z pomocy socjalnej. Mogą to być:

  • zeznania roczne,
  • zaświadczenia o zarobkach członków rodziny,
  • pisemne oświadczenia pracownika o stanie rodzinnym, majątkowym, w tym o wysokości dochodu.

Pozyskiwanie takich danych jest zgodne z przepisami ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych, z której wynika, że pozwala się na gromadzenie danych osobowych, jeśli są one konieczne do zrealizowania uprawnienia lub obowiązku wynikającego z przepisu prawa.

Odmowa ujawnienia informacji skutkuje odmową przyznania wsparcia

Jeżeli pracownik nie zgadza się na ujawnienie informacji o sytuacji materialnej, może spodziewać się odmowy przyznania wsparcia. Pracodawca bowiem ma ustawowy obowiązek stosować kryteria socjalne, a w konsekwencji gromadzić dane, które pozwolą mu na dokonanie oceny, komu pomoc przysługuje i w jakiej wysokości.

Podstawa prawna:

art. 2 pkt 1 i 5, art. 3 ust. 1, art. 8, art. 12a ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 111)

Izabela Nowacka, ekonomistka, specjalistka ds. kadrowo-płacowych

zfsś, dyrektor przedszkola, dokumenty w szkole

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>