Ewidencja przebiegu pojazdu musi zawierać adresy miejsc docelowych

Kategoria: CIT
Autor: Piotr Kowalski
Data: 24-03-2015 r.

Przedsiębiorca, wykorzystujący samochód tylko w prowadzeniu działalności gospodarczej, musi to potwierdzić m.in. ewidencją przebiegu pojazdu. Dokumentacja nie może budzić wątpliwości organów skarbowych, musi być czytelna i klarowna.

Czasami firmowe samochody pokonują różnej długości dystanse w ciągu dnia, niekiedy też bardzo krótkie. Nie zawsze firmy wiedzą, w jaki sposób prowadzić dokumentację przebiegu pojazdów i ich krótkich przebiegów, by organy fiskusa nie miały zastrzeżeń.

Jedna ze spółek zwróciła się do ministra finansów z pytaniem, czy prawidłowa będzie dokumentacja zawierająca jeden wpis (dla kilkunastu lub kilkudziesięciu kursów w ciągu dnia), obejmujący opis tras (z oznaczoną miejscowością, celem wyjazdu oraz innymi danymi określonymi w art. 86a ust. 7 pkt 4 ustawy o VAT).

W rubryce dotyczącej opisu trasy (skąd - dokąd) powinien się znaleźć dokładny opis ze wskazaniem adresów punktów pośrednich np. poczty, sklepów czy urzędów. Z kolei w rubryce "cel wyjazdu" powinien być wskazany każdy, powiązany z tymi punktami pośrednimi, powód wyjazdu. Takie wnioski wynikają z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie.

Organ podatkowy wyjaśnił, że zapis dotyczący opisu trasy i celu wyjazdu powinien być na tyle szczegółowy, aby zapewnić rzetelność prowadzonej ewidencji. Konieczne jest odrębne wpisywanie każdej trasy przejazdu przez oznaczenie celu wyjazdu oraz opisu trasy wyjazdu, nawet jeżeli jest do krótki wyjazd na pocztę, do sklepu czy do urzędu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie, do którego trafiła sprawa, przyznał rację organom podatkowym. Opis trasy nie może być zbyt enigmatyczny, powinien zawierać dokładny adres miejsc, do których udają się pracownicy (np. adres sklepu, urzędu czy poczty). W rubryce dotyczącej opisu trasy (skąd - dokąd) powinien się znaleźć dokładny opis ze wskazaniem adresów punktów pośrednich. W rubryce "cel wyjazdu" powinien być wskazany każdy, powiązany z tymi punktami pośrednimi, powód wyjazdu.

W sytuacji gdy samochód podatnika od wyjazdu z siedziby spółki, do momentu powrotu tam, odwiedza np. kilku lub kilkunastu odbiorców, możliwe jest dokonanie jednego wpisu w ewidencji przebiegu pojazdu.

Źródło:

Wyrok WSA w Rzeszowie z 3 lutego 2015 r., I SA/Rz 1073/14

Piotr Kowalski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36789 )
Array ( [docId] => 36789 )