Faktury korygujące można już rozliczać na bieżąco

Kategoria: CIT
Autor: Jakub Rychlik
Data: 14-01-2016 r.

Nowe przepisy, które obowiązują od 1 stycznia 2016 r. dotyczą korekt przychodów oraz kosztów podatkowych wynikających ze zdarzeń mających wpływ na zmianę podstawy opodatkowania.

Obowiązuje generalna zasada, że sprzedawca koryguje (zmniejsza lub zwiększa) przychody z działalności gospodarczej w okresie rozliczeniowym (miesiąc, kwartał), w którym wystawia fakturę korygująca, natomiast nabywca koryguje koszty w tym okresie rozliczeniowym, w którym ją otrzymał.

 

Zasady te nie mają zastosowania do faktur korygujących, których przyczyną wystawienia jest błąd rachunkowy popełniony na wystawionej fakturze pierwotnej lub inna oczywista omyłka.

Kiedy korekty rozliczymy na bieżąco?

Powody wystawiania faktur korygujących zostały określone w ustawie o VAT, gdzie wymieniono:

  • udzielenie rabatu, opustu,
  • zwrot towaru lub opakowania,
  • zwrot nabywcy całości lub części zapłaty,
  • obniżenie lub podwyższenie ceny,
  • pomyłka w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
Przykład:

Jeśli zatem przykładowo 26 lutego 2016 r. sprzedawca udzieli rabatu i wystawi fakturę korygującą in minus, to zmniejszy przychody z działalności gospodarczej za luty 2016 roku bądź za pierwszy kwartał przyszłego roku.

Natomiast, jeśli nabywca otrzyma taką fakturę 2 marca 2016 r., to zmniejszenia dokonuje w rozliczeniu za marzec bądź za pierwszy kwartał. Jeżeli sprzedawca w danym miesiącu bądź kwartale nie uzyskuje przychodów bądź są one niższe od kwoty korekty, to zobowiązany jest zwiększyć koszty uzyskania przychodów.

W przypadku zaś podatników korzystających ze zryczałtowanej formy opodatkowania zmniejszenia przychodów dokonuje się w kolejnych okresach rozliczeniowych, w których wystąpią. Analogicznie postąpi nabywca, który nie mogąc zmniejszyć kosztów uzyskania przychodów, powiększy przychody z działalności gospodarczej. Natomiast w przypadku faktur korygujących in plus sprzedawca zawsze będzie powiększał przychody, a nabywca koszty podatkowe.

Gdy podatnik popełni błąd w rozliczeniach…

Rozliczanie faktur korygujących na bieżąco, tj. w okresie ich wystawienia i w okresie otrzymania, nie będzie funkcjonowało, jeśli powodem ich sporządzenia będzie błąd rachunkowy lub inna oczywista omyłka. Chodzi tu o błędy w kwocie netto, kwoty VAT czy też w stawce VAT. Z oczywistą omyłką będziemy mieli do czynienia w sytuacji, gdy sprzedawca zamiast zastosować zwolnienie od VAT, rozpozna VAT należny i na odwrót. W takich sytuacjach zarówno sprzedawca, jak i nabywca dokonają korekty historycznej.

Nowe regulacje nie mają zastosowania do przedawnień

Nowe przepisy przewidują, że korekta na bieżąco nie będzie miała zastosowania do tych przychodów i kosztów uzyskania przychodów, które są związane z zobowiązaniem podatkowym, które uległo przedawnieniu. Moment przedawnienia należy określić na chwilę wystawienia (sprzedawca) bądź otrzymania (nabywca) faktury korygującej.

Jakub Rychlik

Tagi: faktura

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38379 )
Array ( [docId] => 38379 )