Już niedługo spółki komandytowe zaczną płacić CIT

Kategoria: CIT
Data: 13-09-2013 r.

Spółki komandytowe oraz komandytowo-akcyjne już za kilka miesięcy będą odprowadzać zaliczki na CIT. Dojdzie też obowiązek rocznego rozliczania podatku. Tak zakłada najnowsza wersja projektu o zmianach w ustawie o CIT i PIT.  

2 września, w wyniku prac rządu, powstał projekt ustawy nowelizującej ustawę o CIT, ustawę o PIT oraz ustawę o podatku tonażowym, który niebawem zostanie przesłany do Sejmu.

 

Jeśli projektowane zmiany wejdą w życie, spółki komandytowe oraz komandytowo-akcyjne przestaną być transparentne podatkowo, jako podatnicy będą odprowadzać zaliczki na CIT oraz będą sporządzać roczne rozliczenia podatku. Przychody generowane przez te spółki będą ich przychodami do opodatkowania, a nie ich wspólników, jak to było dotychczas.

Zmianom ulegną zasady opodatkowania dywidendy i innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych uzyskiwane przez komplementariuszy tych spółek. Będą oni mogli pomniejszyć zryczałtowany podatek dochodowy o kwotę stanowiącą iloczyn ich prawa do udziału w zysku spółki oraz jej podatku należnego za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany. Z takiej możliwości nie będą mogli skorzystać akcjonariusze SKA oraz komandytariusze spółek komandytowych.

Wprowadzenie zmniejszenia zryczałtowanego podatku dochodowego może spowodować, że prowadzenie działalności gospodarczej dla wielu przedsiębiorców jako komplementariusz będzie korzystniejsze finansowo niż jako wspólnik spółki z o.o., mimo tego że w przypadku spółek osobowych odpowiedzialność wspólników jest szersza niż w spółkach kapitałowych.


Jakub Rychlik

Źródło: Projekt z 2 września ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku tonażowym.


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30752 )
Array ( [docId] => 30752 )