Moment korekty kosztów podatkowych decyduje o terminie płatności

Kategoria: CIT
Data: 25-02-2014 r.

Termin korekty kosztów podatkowych jest uzależniony od terminu płatności określonego w fakturze bądź umowie, który strony ustaliły w ramach stosunku cywilnoprawnego. Jeżeli dłużnik nie ureguluje należności, ale zaliczy ją do kosztów uzyskania przychodów, po terminie określonym w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, będzie musiał dokonać korekty kosztów.  

O możliwości obciążenia podatkowych kosztów uzyskania przychodów wydatkami ponoszonymi przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych, decydują przepisy ustawy o CIT. Zgodnie z art. 15 ust. 1 tej ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w jej art. 16 ust. 1.

 

Aktem prawnym wskazującym na termin płatności jest ustawa z 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Jeżeli strony transakcji handlowej przewidziały w umowie termin zapłaty dłuższy niż 30 dni, wierzyciel może żądać odsetek ustawowych po upływie 30 dni liczonych od dnia spełnienia swojego świadczenia i doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, potwierdzających dostawę towaru lub wykonanie usługi ‒ do dnia zapłaty, ale nie dłużej niż do dnia wymagalności świadczenia pieniężnego.

Terminy płatności wynoszące maksymalnie 60 dni od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie określone w umowie lub pisemnym porozumieniu zawartym przez podatnika z kontrahentem, należy uznać za terminy płatności 60 dni lub krótsze według brzmienia w art. 15b ust. 2 ustawy o CIT, i w konsekwencji na podatniku nie będzie ciążył w takim przypadku obowiązek zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów z upływem 90 dni od daty zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów, o ile należność zostanie w tym terminie uregulowana.

Strony w umowie mogą określić dowolny termin zapłaty

Strony w umowie mogą wyznaczyć dowolny termin zapłaty, powinien być on jednak konkretny. Jeśli terminie jest określony, ani nie wynika z właściwości zobowiązania, zapłata powinna być uregulowana niezwłocznie po wezwaniu przez wierzyciela (jeśli świadczenie określone w umowie zostało wykonanie w całości).

Jeśli dłużnik nie ureguluje należności, ale zaliczy ją do kosztów uzyskania przychodów, po terminie określonym w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, będzie musiał dokonać korekty kosztów. Termin dokonania zmniejszenia kosztów podatkowych jest uzależniony od terminu płatności określonego w fakturze bądź umowie, który strony ustaliły w ramach stosunku cywilnoprawnego.

Jan Borski, doradca finansowy


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34016 )
Array ( [docId] => 34016 )