Polska i UE będą odzyskiwać zaległe podatki

Kategoria: CIT
Data: 27-05-2013 r.

Krajowe organy podatkowe będą współpracowały ze służbami skarbowymi z UE przy odzyskiwaniu wierzytelności dotyczących podatków, ceł i innych obciążeń. Przyjęte przez Rząd przepisy mają zapewnić m.in. współpracę poprzez wymianę informacji o zobowiązanych.

Projektowana ustawa o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności pieniężnych wdraża przepisy dyrektywy Rady 201/24/UE w sprawie wzajemnej pomocy przy odzyskiwaniu wierzytelności dotyczących podatków, ceł i innych obciążeń.

Przyjęte przez Rząd 21 maja przepisy mają zapewnić sprawność, rzetelność, przejrzystość oraz szybkość działania organów państwowych w obszarze współpracy międzynarodowej przy udzielaniu i korzystaniu ze wzajemnej pomocy przy dochodzeniu należności pieniężnych.

Projekt ustawy przewiduje w szczególności współpracę z państwami członkowskimi Unii Europejskiej poprzez wymianę informacji o zobowiązanych, powiadomienie o dokumentach oraz dochodzenie lub zabezpieczenie należności pieniężnych. Współpraca będzie dotyczyła wszystkich podatków i ceł każdego rodzaju oraz należności pieniężnych z nimi związanych.

Zgodnie z przyjętymi przepisami organ współpracujący nie będzie zobowiązany do udzielenia pomocy w stosunku do należności starszych niż pięć lat od terminu płatności. Została utrzymana łączna wysokość należności pieniężnych, które będą podstawą wystąpienia z wnioskiem o pomoc, wynosząca 1500 euro.

Nowe zapisy przewidują, że będzie możliwa obecność urzędnika przy czynnościach związanych z realizacją pomocy w innym państwie członkowskim. Wymiana wniosków i informacji zarówno między państwami członkowskimi, jak i na obszarze naszego kraju odbywać się będzie z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej.

Źródło: www.premier.gov.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30729 )
Array ( [docId] => 30729 )