Prezes zarządu może pełnić swoją funkcję nieodpłatnie

Kategoria: CIT
Autor: Piotr Kowalski
Data: 14-09-2015 r.

Spółka nie osiąga przychodu z nieodpłatnych świadczeń, jeśli prezes zarządu, który jest jednocześnie zatrudniony w spółce matce, pełni swoją funkcję bez wynagrodzenia.

Często umowy o zatrudnienie prezesa spółki są nieco bardziej skomplikowane niż umowa o pracę z szeregowym pracownikiem. Może się zdarzyć, że prezes jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w drugiej spółce, która jest spółką-matką dla spółki w której prezes pełni swoje obowiązki. Wątpliwości mogą pojawić się, gdy prezes zarządu pełni swoją funkcję w spółce bez wynagrodzenia, natomiast po stronie spółki powstanie przychód z nieodpłatnych świadczeń.

 

Jak wyjaśnił organ podatkowy w ramach stosunków łączących spółkę kapitałową ze wspólnikami takiej spółki szczególną rolę odgrywają świadczenia wynikające z umowy spółki. Do takich świadczeń zaliczyć można m.in. obowiązek wniesienia wkładu na kapitał zakładowy spółki, obowiązek wnoszenia dopłat uchwalonych przez zgromadzenie wspólników, pełnienie funkcji w organach spółki itp. W przypadku tego rodzaju świadczeń wspólnika na rzecz spółki nie można uznać, że spółka uzyskała nieodpłatne świadczenie, nawet jeżeli nie zostało określone z tego tytułu dodatkowe wynagrodzenie wspólnika.

Nieodpłatne pełnienie funkcji prezesa zarządu spółki, na podstawie powołania, przez osobę zatrudnioną równocześnie na podstawie umowy o pracę w spółce matce, nie skutkuje po stronie spółki powstaniem przychodu podatkowego z tytułu nieodpłatnych świadczeń, w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.

Przychód nie powstanie, ponieważ świadczeniodawca (spółka matka) uzyskuje lub uzyska w przyszłości od świadczeniobiorcy (spółki – córki) świadczenie ekwiwalentne (np. w postaci dywidendy).

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 14 sierpnia 2015 r., nr IBPB-1-3/4510-91/15/APO

Piotr Kowalski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37891 )
Array ( [docId] => 37891 )