Przedsiębiorca może zaliczyć w koszty wydatki na przegląd auta

Kategoria: CIT
Data: 06-05-2013 r.

Oprócz kosztów ubezpieczeń, a także różnego rodzaju napraw i remontów podatnicy ponoszą również inne wydatki związane z eksploatacją używanych w firmie samochodów. Dotyczą one np. zakupu paliwa, płynu do spryskiwaczy, przeglądów okresowych i badań diagnostycznych. Wydatki te mogą stanowić dla podatnika koszt uzyskania przychodu.

Wydatki na bieżącą eksploatacje auta mogą wiązać się również z wymianą oleju i płynu hamulcowego, wymianą zużywających się elementów (np. żarówek, świec zapłonowych), usług myjni i nabycia kosmetyków samochodowych, korzystania z parkingów. Kwalifikacja wspomnianych wydatków do kosztów jako taka nie powinna budzić zastrzeżeń fiskusa. Wydatki te bowiem albo warunkują używanie samochodu (jak np. zakup paliwa), albo pozwalają na utrzymanie pojazdu w stanie zdatnym do używania. Trzeba też podkreślić, że wolno je potrącać w kosztach bezpośrednio.

Odnosi się to także do wymiany ogumienia (np. letniego na zimowe i odwrotnie). O tym, że zakup opon nie będzie powiększać wartości początkowej samochodu, wielokrotnie przekonywały organy podatkowe, m.in. naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach w piśmie z 5 kwietnia 2005 r. (US.III.415/6/34/05).

Trzeba jednak mieć na uwadze to, że wydatki związane z bieżącą eksploatacją samochodów osobowych niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych wolno ująć w kosztach tylko do wysokości limitu wynikającego z ewidencji przebiegu (23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT i art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30719 )
Array ( [docId] => 30719 )