Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Fri, 19 Apr 2024 13:06:27 +0200 Kwalifikacja kosztów na robotyzację na gruncie CIT https://www.experto24.pl/podatki/cit/kwalifikacja-kosztow-na-robotyzacje-na-gruncie-cit.html fcdfbaa4701335e2371b94388be4f219 Fri, 23 Jun 2023 20:37:14 +0200 Experto24.pl Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują przepisy, zgodnie z którymi można stosować podwyższone koszty uzyskania przychodów w przypadku kosztów na robotyzację. Jednak w jaki sposób te przepisy interpretować i czy obowiązująca regulacja szczególna może być stosowana bez powiązania z ogólnymi przepisami dotyczącymi kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych?  Sprawdźmy jak te kwestie rozpatrują sądy. < Kwalifikacja kosztów na robotyzację na gruncie CIT

Kwalifikacja kosztów na robotyzację na gruncie CIT

Experto24.pl

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują przepisy, zgodnie z którymi można stosować podwyższone koszty uzyskania przychodów w przypadku kosztów na robotyzację. Jednak w jaki sposób te przepisy interpretować i czy obowiązująca regulacja szczególna może być stosowana bez powiązania z ogólnymi przepisami dotyczącymi kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych?  Sprawdźmy jak te kwestie rozpatrują sądy. 

Szczegółowe zasady stosowania tzw. ulgi na robotyzację zostały wprowadzone do art. 38eb ust. 1 ustawy o CIT. Zgodnie z jego brzmieniem, podatnik, który uzyskał przychód inny niż z zysków kapitałowych jest uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 18 kwoty stanowiącej 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych w danym roku podatkowym na robotyzację. Kwota odliczenia nie może być większa niż uzyskany w danym roku podatkowym dochód, z zastrzeżeniem, że mowa tutaj o dochodzie z innych źródeł niż zyski kapitałowe. Ustawa o CIT wskazuje przy tym jakiego rodzaju wydatki mogą być uznane za koszty na robotyzację.  

Zobacz także: Ulga na robotyzację czy można skorzystać płacąc gotówką 

Jako przykład orzeczenia poruszającego zagadnienie podwyższonych kosztów uzyskania przychodów z tytułu wydatków poniesionych na robotyzację, warto przytoczyć wyrok WSA we Wrocławiu z maja bieżącego roku. W swoim orzeczeniu Sąd podkreślił, że wprowadzone przepisy dotyczące podwyższenia o 50% odliczenia kosztów uzyskania przychodów, które zostały poniesione na robotyzację nie są zupełnym i kompleksowym rozwiązaniem prawnym, które przedstawia w pełni zagadnienie ujmowania kosztów uzyskania przychodów. 

Zobacz także: Kiedy można skorzystać z ulgi na robotyzację 

Nowe przepisy są swoistego rodzaju uzupełnieniem obowiązującej regulacji dotyczącej ogólnych zasad ujmowania wydatków w kosztach uzyskania przychodów w kontekście podatku dochodowego od osób prawnych. Aby więc właściwie zakwalifikować koszty na robotyzację, trzeba je analizować przez pryzmat zarówno szczególnych przepisów jak i ogólnych zasad odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów uzyskania przychodów. 

Są one zawarte w art. 15 ustawy o CIT zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. 

Zobacz także: Poznaj skutki podatkowe odwołania stanu zagrożenia epidemicznego 

Ważne: Ulga na robotyzację polega na dodatkowym odliczeniu od podstawy opodatkowania kosztów, które już wcześniej zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, a zatem na dodatkowym odliczeniu kwoty stanowiącej 50% poniesionych kosztów uzyskania przychodów. W przypadku tej ulgi, kosztem nabycia nie jest kwota będąca ceną zakupu środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych lecz odpisy amortyzacyjne dokonywane od wartości początkowej określonych składników majątku.

Zobacz także:

Źródło:

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 18 maja 2023 r., sygn. I SA/Wr 947/22 opublikowany wraz z uzasadnieniem w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych - portal orzeczenia.nsa.gov.pl

Oprac. red.

podatek dochodowy, podatek dochodowy od osób prawnych, CIT, koszty uzyskania przychodów, robotyzacja, koszty na robotyzację, podwyższone koszty uzyskania przychodów

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Zwolnienie organizacji pozarządowych z podatku dochodowego? https://www.experto24.pl/podatki/cit/zwolnienie-organizacji-pozarzadowych-z-podatku-dochodowego.html 7d964f3602beec4e6770fde398177129 Sat, 22 Apr 2023 18:06:16 +0200 Experto24.pl Zgodnie z nowym projektem ustawy zmieniającej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zarówno organizacje pozarządowe, stowarzyszenia jak i fundacje mogą być zwolnione z określonych obowiązków w zakresie CIT. O jakich zwolnieniach mowa? < Zwolnienie organizacji pozarządowych z podatku dochodowego?

Zwolnienie organizacji pozarządowych z podatku dochodowego?

Experto24.pl

Zgodnie z nowym projektem ustawy zmieniającej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zarówno organizacje pozarządowe, stowarzyszenia jak i fundacje mogą być zwolnione z określonych obowiązków w zakresie CIT. O jakich zwolnieniach mowa? 

W projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych proponuje się zmienić treść art 17 ust. 1 pkt 39 dotyczącego zwolnienia przedmiotowego z podatku CIT. Na mocy obecnie obowiązującego przepisu zwolnione od podatku są dochody:
a) związków zawodowych
b) społeczno-zawodowych organizacji rolników
c) izb rolniczych
d) izb gospodarczych
e) organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła
f) spółdzielczych związków rewizyjnych
g) organizacji pracodawców
h) partii politycznych
i) europejskich partii politycznych i europejskich fundacji politycznych 

Zwolnienie dotyczy jedynie tej części dochodów uzyskiwanych przez wskazane podmioty, która jest przeznaczona na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej. 

W proponowanym nowym brzmieniu wskazanego przepisu mają się znaleźć dochody organizacji pozarządowych o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. 

Zmiana ma wejść w życie od 1 stycznia 2024 r. 

Zobacz także: Założenie spółki z o.o. – sposobem na zarabianie przez stowarzyszenie 

Czym jest organizacja pozarządowa? 

Zgodnie z przywołanym przepisem, organizacjami pozarządowymi są osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia:
1) niebędące jednostkami sektora finansów publicznych ani przedsiębiorstwami, instytutami badawczymi, bankami i spółkami prawa handlowego będącymi państwowymi lub samorządowymi osobami prawnymi ani też
2) niedziałające w celu osiągnięcia zysku

Zobacz także: Czy darowiznę można odliczyć od dochodu? 

Ustawa o działalności pożytku publicznego wskazuje także, że nie są traktowane jako organizacje pozarządowe: fundacje utworzone przez partie polityczne, europejskie fundacje polityczne, partie polityczne, europejskie partie polityczne, związki zawodowe i organizacje pracodawców, samorządu zawodowe, 

Zobacz także: Wrażliwi odbiorcy gazu, w tym organizacje pozarządowe, będą chronieni w 2023 roku 

Istniejące zwolnienia dla organizacji

Mimo że organizacje pozarządowe, będące osobami prawnymi takimi jak stowarzyszenia czy fundacje prowadzą szeroko rozumianą działalność społecznie użyteczną, nie zawsze pozwala im korzystać ze zwolnienia podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Niektóre organizacje - jak na przykład organizacje pożytku publicznego są zwolnione z podatku dochodowego w przypadku dochodów przeznaczonych na działalność statutową, w większości uznawane jest, że istotne dla zwolnienia jest przeznaczenie dochodu a nie jego źródło. Ze zwolnienia korzystają także stowarzyszenia w przypadku składek członkowskich, jeśli przeznaczane są na cele statutowe. 

Zwolnione z CIT są także dotacje z budżetu państwa lub z organizacji międzynarodowych.

Ze zwolnienia może skorzystać także organizacja, która w swoim statucie ma wymieniony jeden z poniżej wymienionych obszarów oraz przeznaczy dochód na działanie z zakresu: działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, działalności w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych poświęconych budowie dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi, zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, pomocy społecznej, ochrony zdrowia. Ten ostatni rodzaj zwolnienia najczęściej wskazywany jest przez organizacje pozarządowe, jednak niejednokrotnie organy podatkowe nie zgadzają się z zakwalifikowaniem określonego działania jako np. działalność oświatowa czy kulturalna. Katalog powstał już dawno i wiele organizacji prowadzi działalność, którą trudno jednoznacznie zakwalifikować - dotyczy to organizacji działającej w zakresie praw człowieka, czy aktywizacji obywatelskiej. 

Przepisy pokazują pewną nierówność organizacji pozarządowych z innymi podmiotami wymienionymi w punkcie 39, które nie narażają się na spory z organami skarbowymi, bo ich dochody przeznaczone na cele statutowe po prostu korzystają ze zwolnienia podatkowego. 

Wprowadzona zmiana ma więc uporządkować przepisy podatkowe w zakresie zwolnień organizacji pozarządowych. 

Zobacz także: Przekazanie 1,5% podatku dla OPP w rocznym rozliczeniu PIT 

Źródło:

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wraz z uzasadnieniem opublikowany w wykazie wniesionych projektów ustaw, którym nie został nadany numer druku na oficjalnej stronie internetowej Sejmu RP - portal sejm.gov.pl

Oprac. red.

podatek dochodowy od osób prawnych, CIT, ulgi i zwolnienia w podatku dochodowym od osób prawnych, organizacje pożytku publicznego, działalność statutowa, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Nowe terminy podatkowe dla osób prawnych https://www.experto24.pl/podatki/cit/nowe-terminy-podatkowe-dla-osob-prawnych.html b885a20b33ef59be95e9241ae1c86bf4 Thu, 23 Mar 2023 20:50:00 +0100 Experto24.pl Weszło w życie rozporządzenie, które przedłuża terminy realizacji niektórych obowiązków podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Które terminy zostają wydłużone do 30 czerwca, a które pozostają bez zmian?< Nowe terminy podatkowe dla osób prawnych

Nowe terminy podatkowe dla osób prawnych

Experto24.pl

Weszło w życie rozporządzenie, które przedłuża terminy realizacji niektórych obowiązków podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Które terminy zostają wydłużone do 30 czerwca, a które pozostają bez zmian?

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 marca 2023 r. w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw pod pozycją 530. Zgodnie z § 5. wspomnianego aktu prawnego, jego przepisy obowiązują od 22 marca 2023 r. A zatem wprowadzone w nim wydłużenie terminów dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych weszło już w życie. 

Zobacz także:

Zgodnie z wprowadzonymi przepisami, podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mają czas do 30 czerwca 2023 r. na:
a) złożenie zeznania o wysokości dochodu i poniesionej straty w roku podatkowym zakończonym w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 28 lutego 2023 r. - mowa oczywiście o CIT-8, CIT-8AB
b) wpłatę podatku należnego, który w powyższym zeznaniu został określony, bądź wpłatę różnicy między należnym podatkiem, wynikającym z określonego w zeznaniu dochodu, a sumą zapłaconych zaliczek.
c) złożenie deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego za rok podatkowy zakończony w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 28 lutego 2023 r. - o której mowa w art. 28r ust. 1 ustawy o CIT
d) wykonanie obowiązków o których mowa w art. 7aa ust. 9 pkt 2 i 4 ustawy o CIT, w przypadku gdy w okresie od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 1 marca 2023 r rozpoczął się pierwszy rok opodatkowania tych podatników ryczałtem od dochodów
e) złożenie informacji o której mowa w art. 28 ust. 1 ustawy o CIT, według stanu na dzień 31 grudnia 2022 r. 

Ważne: Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych muszą pamiętać, że nie zostały zmienione terminy określone w ustawie o rachunkowości. A zatem sprawozdanie finansowe muszą sporządzić do 31 marca. 

W minionych latach zmiany w tym zakresie wynikały z ustawy covidowej. 

Zobacz także: Sprawozdania finansowe jednak do końca marca 

Teraz wszystko wraca do standardowych regulacji, w związku z czym, jeśli rok obrotowy jest równy kalendarzowemu, to terminy sprawozdawcze za 2022 r. upływają:
a) na sporządzenie sprawozdania finansowego - 31 marca 2023 r.
b) na zatwierdzenie sprawozdania finansowego - 30 czerwca 2023 r.
c) na złożenie sprawozdania finansowego we właściwym rejestrze sądowym - 15 lipca 2023 r. 

Resort finansów podkreśla, że termin na zatwierdzenie sprawozdania finansowego będzie zbieżny z terminem na złożenie zeznania CIT-8, a informacje o podatku w CIT-8 są zgodne z informacjami zawartymi w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym. 

Zobacz także: Czy trzeba płacić podatek od niezapłaconych faktur 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red. 

podatek dochodowy od osób prawnych, podatek dochodowy, CIT, terminy podatkowe, sprawozdanie finansowe, dochód, poniesione straty, rachunkowość, terminy sprawozdawcze, sprawozdanie finansowe, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Estoński CIT dla fundacji rodzinnej https://www.experto24.pl/podatki/cit/estonski-cit-dla-fundacji-rodzinnej.html 7e566e58cd830f39e92d42ee4a31d3c1 Mon, 13 Mar 2023 21:19:06 +0100 Experto24.pl Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców postulował wprowadzenie możliwości korzystania z opodatkowania estońskim CIT-em także przez fundatorów i beneficjentów fundacji rodzinnych. Postulaty te zostały uwzględnione przez Ministerstwo Finansów. < Estoński CIT dla fundacji rodzinnej

Estoński CIT dla fundacji rodzinnej

Experto24.pl

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców postulował wprowadzenie możliwości korzystania z opodatkowania estońskim CIT-em także przez fundatorów i beneficjentów fundacji rodzinnych. Postulaty te zostały uwzględnione przez Ministerstwo Finansów. 

Instytucja fundacji rodzinnej zostanie wprowadzona ustawą z 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej. Ma ona zagwarantować możliwość płynnego, dalszego prowadzenia działalności gospodarczej, a jednocześnie bezpieczeństwo najbliższych dla osoby dotychczas zajmującej się tą działalnością. Dalszą drogę funkcjonowania firmy określi jej właściciel - fundator, bez konieczności zamartwiania się o podziały spadkowe i indywidualne pomysły swoich spadkobierców. Wprowadzone rozwiązania mają zabezpieczyć rozwój firm rodzinnych w Polsce, dzięki niemu, po śmierci założyciela firma nadal będzie mogła sprawnie funkcjonować. 

Zobacz także:

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców pozytywnie wypowiadał się na temat samej idei fundacji rodzinnej, jednak jego zdaniem w proponowanych rozwiązaniach brakowało adekwatnych regulacji dotyczących rozliczenia podatkowego. 

Zobacz także: Czy stratę można rozliczyć jednorazowo przed przejściem na estoński CIT 

Stał na stanowisku, że przepisy powinny uwzględnić możliwość opodatkowania tzw. estońskim CIT-em spółki, której udziałowcami, akcjonariuszami czy wspólnikami są fundator i jego beneficjenci, jako beneficjenci fundacji rodzinnej. Zdaniem Rzecznika brak takiej możliwości będzie dodatkową barierą do korzystania z wyczekiwanej przez przedsiębiorców instytucji, jeśli obecnie prowadzona przez nich firma stosuje właśnie estoński CIT. 

Ważne: Rzecznik MŚP apelował o wprowadzenie możliwości korzystania z zasad rozliczania podatku tzw. estońskim CIT-em osób posiadających status fundatora lub beneficjenta fundacji rodzinnej. 

Zobacz także: Ciągłość zatrudnienia po przejęciu firmy przez następcę prawnego 

Jednak postulaty Rzecznika nie zostały przyjęte w ustawie. W połowie marca Rzecznik MŚP poinformował jednak, że Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na jego wystąpienie zadeklarowało możliwość podjęcia działań legislacyjnych w tym zakresie w przyszłości. 

Zmiana zasad rozliczania fundacji rodzinnej ma być wprowadzona w projekcie ustawy o zmianie ustawy o obligacjach, ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi i ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji oraz niektórych innych ustaw. Obecnie trwają prace nad tym projektem - druk sejmowy nr 2992. 

W proponowanych przepisach przewiduje się, że beneficjent fundacji rodzinnej nie straci w automatyczny sposób prawa do opodatkowania spółki estońskim CITem tylko dlatego, że został wyznaczony na beneficjenta fundacji rodzinnej. 

Zobacz także: Zmiany w estońskim CIT – doprecyzowanie zasad wejścia w system estońskiego CIT 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców - portal rzecznikmsp.gov.pl

Oprac. red.

fundacja rodzinna, fundator, beneficjent fundacji rodzinnej, podatek dochodowy od osób prawnych, CIT, estoński CIT, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Czy alkohol można zaliczyć do kosztów podatkowych?  https://www.experto24.pl/podatki/cit/czy-alkohol-mozna-zaliczyc-do-kosztow-podatkowych.html 6cfda626cb602354d8b10150a0388a9d Sat, 11 Mar 2023 10:17:20 +0100 Experto24.pl Sfinalizowanie transakcji może wiązać się z wręczeniem kontrahentowi upominku - a ponieważ jest to ściśle związane z działalnością gospodarczą, podatnik zazwyczaj jest zainteresowany włączeniem takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodów. Czy jest to możliwe w przypadku alkoholu?< Czy alkohol można zaliczyć do kosztów podatkowych? 

Czy alkohol można zaliczyć do kosztów podatkowych? 

Experto24.pl

Sfinalizowanie transakcji może wiązać się z wręczeniem kontrahentowi upominku - a ponieważ jest to ściśle związane z działalnością gospodarczą, podatnik zazwyczaj jest zainteresowany włączeniem takiego wydatku do kosztów uzyskania przychodów. Czy jest to możliwe w przypadku alkoholu?

Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pojęcie kosztów uzyskania przychodów zostało zdefiniowane w art. 15. Zgodnie z nim, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. 

Zobacz także: Czy stratę można rozliczyć jednorazowo przed przejściem na estoński CIT 

Doprecyzowanie tej dość ogólnej definicji kosztu podatkowego pojawiło się w orzecznictwie sądowym oraz literaturze. Aby uznać wydatek za koszt uzyskania przychodu powinien on spełnić kilka przesłanek. Przede wszystkim musi to być rzeczywiście poniesiony koszt, który został poniesiony przez podatnika. Musi mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Oczywiście powinien być on należycie udokumentowany. Celem poniesienia kosztu ma być natomiast uzyskanie przychodów, co można także rozumieć jako chęć ich zwiększenia. 

Z kosztów uzyskania przychodów są wyłączone określone wydatki, wskazane w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.  W tym właśnie artykule, w ust. 1 w pkt. 28 znajduje się zapis, że do kosztów uzyskania przychodów nie można zaliczyć kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów w tym alkoholowych. 

Wydaje się, że przeanalizowanie linii orzeczniczej sądów administracyjnych, może raczej prowadzić do wniosku, że wręczenie kontrahentowi czy klientowi alkoholu nie obroni się jako koszt podatkowy. 

Zobacz także: Wydatki za używanie prywatnego samochodu prezesa – czy można zaliczyć do kosztów podatkowych 

Wojewódzki Sąd Administracyjny, w wyroku z 25 marca 2011 r. wprost wskazuje, że alkohol został przez ustawodawcę wyłączony z kosztów uzyskania przychodu, jako koszt reprezentacji. Jeśli więc upominki dla kontrahentów mieszczą się w pojęciu napojów alkoholowych, to wprost zostały wskazane przez ustawodawcę w zakresie kosztów wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów jako koszty reprezentacji. Zdaniem WSA dla zaliczenia takiego kosztu jako kosztu reprezentacji nie ma znaczenia, czy jest ona okazała, wystawna i czy wiąże się z manifestowaniem w szczególny sposób pozycji społecznej. 

Zobacz także: Zakup artykułów spożywczych na spotkania z kontrahentami a koszty podatkowe 

Wręczanie prezentu w postaci alkoholu zostało także przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 2012 r. potraktowane jako wydatek, który nie ma związku z uzyskanymi bądź przyszłymi przychodami podatnika. Sprawa dotyczyła firmy sprzedającej samochody, która m.in. nowym nabywcom wręczała alkohol. WSA wprost wskazał, że taki wydatek nie tworzy koszty podatkowego. Podkreśla, że argument spółki, zgodnie z którym wręczenie wina po zakupie samochodu przyczyni się do powracalności klientów, a nie będzie ona skutkiem zakupionego lub oferowanego pojazdu, jest zdaniem sądu twierdzeniem niezrozumiałym, nielogicznym i niezgodnym z doświadczeniem życiowym. 

Twardo na takim stanowisku stoi także WSA w Gliwicach w innym swoim wyroku, z 2013 r. w którym wprost stwierdza, że nie znajduje potwierdzenia dla stanowiska, że spożywanie alkoholu jest tradycją i jest niezbędne dla właściwych relacji rynkowych. WSA uznał, że nie ma powodu, dla którego ogół podatników w tym Państwo miałoby partycypować w kosztach spożywania alkoholu przez kontrahentów spółki, poprzez obniżenie dochodu i w konsekwencji zmniejszenie kwoty odprowadzanego podatku. Jeśli faktycznie argument byłby prawdziwy, trzeba byłoby uznać, że brak alkoholu doprowadzi do niezawarcia umowy z klientami, którzy uzależniają zakup usług podatnika od otrzymanej butelki wina. Sąd uznaje to za nielogiczne. 

Zobacz także: Słodycze i alkohol przekazywane kontrahentom – co z kosztami podatkowymi 

Źródło:

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych - tekst jedn. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587
Orzeczenia opublikowane w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych na portalu orzeczenia.nsa.gov.pl:
- Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 25 marca 2011 r., sygn. III SA/Wa 1484/10
- Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, z 22 października 2012 r., sygn. I SA/Gl 760/12
- Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, z 21 maja 2013 r., sygn. I SA/Gl 1116/12

Oprac. red.

upominek dla kontrahenta, upominek, koszty uzyskania przychodu, koszty podatkowe, alkohol, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Obowiązki informacyjne w spółkach nieruchomościowych https://www.experto24.pl/podatki/cit/obowiazki-informacyjne-w-spolkach-nieruchomosciowych.html 6ffc53308f558046ff3b8ddb70b0063e Sat, 04 Mar 2023 16:46:15 +0100 Experto24.pl Minister Finansów wyjaśnia jakie są obowiązki informacyjne spółek nieruchomościowych. Interpretacja dotyczy również podatników, którzy w tej spółce posiadają udziały. Praktyka pokazała bowiem, że nie ma pewności czy sam fakt posiadania udziałów rodzi obowiązki informacyjne u podatników, czy musi on spełniać także dodatkowe warunki. Jak sprawę interpretuje Minister Finansów?< Obowiązki informacyjne w spółkach nieruchomościowych

Obowiązki informacyjne w spółkach nieruchomościowych

Experto24.pl

Minister Finansów wyjaśnia jakie są obowiązki informacyjne spółek nieruchomościowych. Interpretacja dotyczy również podatników, którzy w tej spółce posiadają udziały. Praktyka pokazała bowiem, że nie ma pewności czy sam fakt posiadania udziałów rodzi obowiązki informacyjne u podatników, czy musi on spełniać także dodatkowe warunki. Jak sprawę interpretuje Minister Finansów?

Obowiązki informacyjne związane ze spółkami nieruchomościami zostały określone w dwóch ustawach podatkowych:
a) w art. 27 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
b) w art. 45 ust. 3f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Przy czym przepisy te są analogiczne, dotyczą jedynie obowiązków podatkowych innych podmiotów. 

Zobacz także: Czy jesteśmy spółką nieruchomościową 

Do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego spółki nieruchomościowej, bądź do końca trzeciego miesiąca po zakończeniu roku obrotowego, jeżeli spółka nieruchomościowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego, Szef Krajowej Administracji Skarbowej musi otrzymać informację:

a) o podmiotach posiadających bezpośrednio lub pośrednio udziały bądź akcje w tej spółce nieruchomościowej, ogół praw i obowiązków, tytuły uczestnictwa lub prawa o podobnych charakterze. Informacja ta powinna zawierać także liczbę posiadanych przez każdą z tych osób praw, jeśli przekazuje ją spółka nieruchomościowa. 

b) o liczbie posiadanych bezpośrednio lub pośrednio w tej spółce nieruchomościowej udziałów bądź akcji, ogółu praw i obowiązków tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze - jeśli informacje przekazuje podatnik będący wspólnikiem spółki nieruchomościowej. 

Dane zawarte w informacji muszą dotyczyć stanu na ostatni dzień roku podatkowego spółki nieruchomościowej, chyba że spółka nie jest podatnikiem podatku dochodowego - wówczas na ostatni dzień jej roku obrotowego. 

Zobacz także: MF określił organy właściwe w sprawach informacji dotyczących spółek nieruchomościowych 

Zgodnie z przepisami, obowiązki informacyjne ciążą na:
a) spółce nieruchomościowej
b) podatnikach posiadających bezpośrednio lub pośrednio, w spółce nieruchomościowej udziały (akcje) dające co najmniej 5% praw głosu w spółce
c) podatnikach posiadających ogół praw i obowiązków dający co najmniej 5% prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną
d) podatnicy posiadający co najmniej 5% ogólnej liczby tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze. 

Analiza przytoczonych przepisów doprowadziła do wątpliwości dotyczących osób zobowiązanych do realizowania obowiązku informacyjnego. W praktyce okazało się bowiem niejasne, czy sam fakt posiadania udziałów (akcji) lub innych praw w spółce nieruchomościowej rodzi taki obowiązek, czy też dodatkowym warunkiem jest także istnienie obowiązku podatkowego w Polsce z jakiegokolwiek tytułu. 

Zobacz także: Amortyzacja lokali użytkowych w spółkach nieruchomościowych 

Minister Finansów zauważa, że przepisy zawarte w art. 27 ust. 1e ustawy CIT oraz art. 45 ust. 3f ustawy PIT zostały wprowadzone wraz z innymi regulacjami, których celem było wprowadzenie rozwiązań umożliwiających łatwiejsze dochodzenie należności podatkowych w odniesieniu do dochodu ze zbycia udziałów lub akcji w spółkach nieruchomościowych. Administracja skarbowa miała łatwiej uzyskiwać informacje o podmiotach zobowiązanych do zapłaty podatku w przypadku zbycia tych akcji. 

Biorąc to pod uwagę, minister finansów stanął na stanowisku, że obowiązek informacyjny dotyczy zarówno podmiotów będących polskimi rezydentami podatkowymi jak i niebędących tymi rezydentami. 

W wydanej na ten temat interpretacji podkreślił także, że minimalny próg posiadanych udziałów w wysokości 5% należy postrzegać jako suma praw posiadanych w spółce nieruchomościowej w sposób pośredni oraz tych posiadanych bezpośrednio. 

Obowiązek informacyjny nie jest uzależniony od tego, czy z posiadanych udziałów czy praw w spółce powstał przychód czy też nie. 

Ważne: Powstanie obowiązku informacyjnego w omawianym przypadku determinuje sam fakt posiadania, bezpośrednio lub pośrednio, udziałów w spółce nieruchomościowej.

Minister finansów zauważa także, że obowiązek informacyjny ciążący na podatnikach posiadających praw do spółki nie dotyczy podmiotów zwolnionych z podatku CIT wskazanych w art. 6 ustawy o CIT. W ich przypadku nadal istnieje obowiązek informacyjny samej spółki nieruchomościowej. 

Zobacz także:

Źródło:

Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 23 lutego 2023 r., sygn. DD5.8203.7.2022 opublikowana w Systemie Informacji Celno-Skarbowej EUREKA - portal gov.pl

Oprac. red. 

spółka nieruchomościowa, obowiązki informacyjne, podatnik, udział w spółce, podatek dochodowy od osób prawnych, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Jak rozumieć produkt w uldze prowzrostowej https://www.experto24.pl/podatki/cit/jak-rozumiec-produkt-w-uldze-prowzrostowej.html b493e056c103f0f312ae0a8431249b81 Sat, 25 Feb 2023 18:49:35 +0100 Experto24.pl Zgodnie z art. 18eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnik w określonych przypadkach może skorzystać z tzw. ulgi prowzrostowej, zwanej także ulgą na ekspansję. Może wówczas odliczyć od podstawy opodatkowania koszty uzyskania przychodów poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów. Nasuwa się jednak pytanie - czym jest produkt? < Jak rozumieć produkt w uldze prowzrostowej

Jak rozumieć produkt w uldze prowzrostowej

Experto24.pl

Zgodnie z art. 18eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnik w określonych przypadkach może skorzystać z tzw. ulgi prowzrostowej, zwanej także ulgą na ekspansję. Może wówczas odliczyć od podstawy opodatkowania koszty uzyskania przychodów poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów. Nasuwa się jednak pytanie - czym jest produkt? 

Ulga prowzrostowa została uregulowana w art. 18eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z przywołanym przepisem, podatnik, który uzyskuje przychody inne niż z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 ustawy o CIT, koszty uzyskania przychodów poniesione w celu zwiększenia przychodów ze sprzedaży produktów. Odliczenia może dokonać do wysokości dochodów uzyskanych przez podatnika w danym roku podatkowym (innych niż z zysków kapitałowych), jednak do wysokości 1 mln. zł. w roku podatkowym.  Co ważne sama ustawa zawiera także definicję produktu, którym - zgodnie z art. 18eb ust. 2 jest rozumiany jak rzecz wytworzona przez podatnika. 

Zobacz także: CIT od 1 stycznia 2023 r. Przegląd najważniejszych zmian – praktyczne zestawienie 

Co z podwykonawcami? 

Wątpliwości w zakresie rozumienia pojęcia produkt zgłosiła pewna spółka, która zajmuje się produkcją oraz dystrybucją produktów kosmetycznych. Spółka zaplanowała wprowadzić na rynek nową linię kosmetyków, pod własną marką, jednak za ich produkcję będą odpowiadały podmioty trzecie. Jednemu z podmiotów spółka zleci produkcję opakowań, innemu napełnianie wsadem kosmetycznym, zgodnie z przygotowaną recepturą. Spółka jako jedyna będzie natomiast odpowiedzialna za wprowadzenie kosmetyków na rynek i to ona będzie odpowiedzialna na podstawie przepisów o produktach kosmetycznych i ponosić wszelkie ryzyko związane z wprowadzeniem kosmetyków na rynek. Spółka będzie ponosiła również koszty związane z promocją nowej linii kosmetyków, aby zwiększyć jej rozpoznawalność i zwiększyć jej sprzedaż.  Czy biorąc pod uwagę taki proces produkcji, spółka może skorzystać z określonej ustawą o CIT ulgi na ekspansję? 

Zobacz także: Wskazówki dla podatników jak złożyć CIT-8 za 2022 rok 

Produkcja tylko w ramach własnej działalności

Rozpatrujące sprawę organy podatkowe twardo stanęły na stanowisku, że ulga na ekspansję może być jedynie stosowana w odniesieniu do produktów, które zostały wytworzone przez podatników w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Oceniając stan faktyczny doszły więc do wniosku, że działań spółki nie można uznać za samodzielną produkcję kosmetyków, bo ta jest zlecana podmiotom zewnętrznym. Z takim stanowiskiem zgodził się także Naczelny Sąd Administracyjny. 

Zobacz także: MF przygotowało przepisy wydłużające termin do złożenia CIT-8 

Podkreślił w swoim wyroku, że w definicji produktu zawartej w art. 18eb ust. 2 ustawy o CIT nie mieszczą się rzeczy zakupione przez podatnika i przez niego odsprzedawane, nawet jeśli robi to pod własną marką. 

Zobacz także:

Źródło:

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 18 stycznia 2023 r., sygn. I SA/Bk 497/22, opublikowany w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych - portal gov.pl

Oprac. red. 

ulga na ekspansję, ulga prowzrostowa, produkt, koszty uzyskania przychodu, podatek dochodowy od osób prawnych, CIT. 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Termin rozliczenia CIT za 2022 r. https://www.experto24.pl/podatki/cit/termin-rozliczenia-cit-za-2022-r.html 0ef10a2562efb9bafbb3145e76e9b7d0 Sat, 18 Feb 2023 10:13:45 +0100 Experto24.pl Resort finansów podjął decyzję o przesunięciu terminu na rozliczenie rocznego podatku dochodowego od osób prawnych za 2022 r. Firmy będą miały więcej czasu na złożenie rocznego rozliczenia. < Termin rozliczenia CIT za 2022 r.

Termin rozliczenia CIT za 2022 r.

Experto24.pl

Resort finansów podjął decyzję o przesunięciu terminu na rozliczenie rocznego podatku dochodowego od osób prawnych za 2022 r. Firmy będą miały więcej czasu na złożenie rocznego rozliczenia. 

Projekt rozporządzenia wprowadzającego przepisy wydłużające termin rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób prawnych został przekazany do konsultacji publicznych i uzgodnień wewnętrznych. Ministerstwo Finansów podkreśla, że zmiana w tym zakresie jest przede wszystkim odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez środowisko księgowych, choć nie tylko oni wnosili o taką modyfikację. 

Zmiana ma zagwarantować podatnikom więcej czasu na realizację obowiązku podatkowego, większy komfort i poczucie bezpieczeństwa podczas jego realizacji, szczególnie biorąc pod uwagę dynamicznie zmieniającą się sytuacją makroekonomiczną. 

Zobacz także: Wskazówki dla podatników jak złożyć CIT-8 za 2022 rok 

Projekt rozporządzenia przesuwa na 30 czerwca 2023 r. termin na:

  • złożenie CIT-8 i CIT-8AB czyli zeznania o wysokości osiągniętego dochodu bądź poniesionej straty w roku podatkowym zakończonym w okresie przypadającym między 1 grudnia 2022 r. i 28 lutego 2023 r.
  • zapłatę należnego podatku, który został wykazany w zeznaniu bądź wpłatę różnicy między podatkiem należnym od dochodu a sumą należnych zaliczek za cały okres od początku roku. 

Przypomnijmy, że zgodnie z jeszcze obowiązującymi przepisami czynności te - za rok 2022 - należy zrobić do 31 marca 2023 r. 

Ważne: Jeśli rozporządzenie wejdzie w życie, będzie miało zastosowanie do wszystkich podatników podatku dochodowego od osób prawnych.

Zobacz także: 4 wątpliwości dotyczące rozliczania estońskiego CIT 

Rozporządzenie zmienia także sytuację podatników utworzonych z przekształcenia w spółkę przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą, bądź też przekształcenia ze spółki niebędącej osobą prawną. Podatnicy ci muszą m.in. dokonać zapłaty podatku należnego od dochodu z przekształcenia w terminie do końca trzeciego miesiąca pierwszego roku opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek - jeśli nie będą płacić w częściach. Generalnie mowa o obowiązkach określonych w art. 7aa ust. 9 pkt 1 i 4 ustawy o PIT.

W przypadku gdy ich pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek rozpoczął się w okresie od 1 stycznia 2023 do 1 marca 2023 r.  termin na realizację wskazanych obowiązków będą mieli przesunięty do 30 czerwca 2023 r. 

Zobacz także: Kto może zastosować 9% stawkę CIT w 2023 roku 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl
Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wraz z uzasadnieniem opublikowany na oficjalnej stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji - portal legislacja.gov.pl

Oprac. red.

CIT-8, CIT-8AB, podatek dochodowy od osób prawnych, podatek dochodowy, roczne rozliczenie podatku, termin rozliczenia podatku, termin złożenia deklaracji

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Ulga sponsoringowa - katalog beneficjentów pod okiem RPO https://www.experto24.pl/podatki/cit/ulga-sponsoringowa-katalog-beneficjentow-pod-okiem-rpo.html b4938404505a1992db9cdca39e332877 Mon, 31 Oct 2022 14:52:56 +0100 Experto24.pl Polski Ład wprowadził tzw. ulgę sponsoringową. Jest to dodatkowa ulga podatkowa dedykowana przedsiębiorcom, którzy zdecydują się wspierać działalność kulturalną, jednak dotyczy tylko działalności podmiotów wpisanych do rejestru Ministra Kultury. Czy to faktycznie wystarczający katalog beneficjentów? < Ulga sponsoringowa - katalog beneficjentów pod okiem RPO

Ulga sponsoringowa - katalog beneficjentów pod okiem RPO

Experto24.pl

Polski Ład wprowadził tzw. ulgę sponsoringową. Jest to dodatkowa ulga podatkowa dedykowana przedsiębiorcom, którzy zdecydują się wspierać działalność kulturalną, jednak dotyczy tylko działalności podmiotów wpisanych do rejestru Ministra Kultury. Czy to faktycznie wystarczający katalog beneficjentów? 

Sprawie przygląda się Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwrócił się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z prośbą o stanowisko oceniające możliwość rozszerzenia katalogu podmiotów, których wspieranie będzie mogło korzystać z tzw. ulgi sponsoringowej. 

Kogo można wspierać aby skorzystać z ulgi? 

RPO zajął się sprawą ulgi sponsoringowej na skutek spływających do niego skarg. Obywatele zaznaczają w nich, że wiele podmiotów takich jak organizacje pozarządowe czy agencje artystyczne także prężnie prowadzą działalność kulturalną.

Nie sposób nie zauważyć, że podmioty te w ostatnich latach często są odpowiedzialne za festiwale, konkursy i koncerty. Przepisy dotyczące ulgi sponsoringowej mogą sprawić, że sponsorzy odwrócą się od nich. Dojdzie do swoistej dyskryminacji - instytucje, które znajdą się w oficjalnym rejestrze resortu kultury będą na swój sposób uprzywilejowane. 

Zobacz także: Koncert orkiestry wykonany przez instytucję kultury – jaka stawka VAT 

Zwracają również uwagę, że z ulgi można skorzystać wspierając uczelnie artystyczne i publiczne szkoły artystyczne, natomiast pozbawiono takiej możliwości w przypadku wspierania niepublicznych placówek. 

Zobacz także: Wyłączenia odliczenia lub zwrotu podatku 

Tzw. ulga sponsoringowa - czyli co? 

Tzw. ulga sponsoringowa to dość nowa regulacja, która zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Pozwala ona odliczyć od podstawy obliczenia podatku, kwotę stanowiącą 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową, kulturalną, wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę. 

W praktyce oznacza to, że podatnik może w podatku dochodowym rozliczyć 150% poniesionych kosztów - 100% jako koszt uzyskania przychodu, a 50% jako odliczenie w ramach ulgi sponsoringowej. 

Jednak wysokość odliczenia nie może być większa od kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika w danym roku podatkowym z działalności gospodarczej. 

Zobacz także: Polski Ład 2.0: Czy przedsiębiorca na podatku liniowym odliczy składkę zdrowotną podwójnie 

Ulga skierowana jest do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Dotyczy ona zarówno podatników PIT prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym, a także podatników CIT jeśli uzyskują przychody z innych źródeł niż przychody z zysków kapitałowych. 

Ważne: Ulga dotyczy jedynie kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność kulturalną prowadzoną przez instytucje kultury wpisane do rejestru prowadzonego przez resort kultury na podstawie art. 14 ust. 3 ustawy działalności kulturalnej oraz działalności kulturalnej realizowanej przez uczelnie artystyczne i publiczne szkoły artystyczne.

Poznaj naszych ekspertów: Jeśli masz pytanie dotyczące prawa podatkowego, nasi eksperci udzielą wyczerpującej odpowiedzi. Sprawdź nas! 

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal bip.brpo.gov.pl

Oprac. red.

podatek dochodowy, ulgi i zwolnienia w podatku dochodowym, ulga sponsoringowa, instytucje kultury, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Przedłużona tarcza antyinflacyjna i zmiany w CIT https://www.experto24.pl/podatki/cit/przedluzona-tarcza-antyinflacyjna-i-zmiany-w-cit.html 475dedb6c7ec0197008b5f7ca176c20f Mon, 24 Oct 2022 21:35:33 +0200 Experto24.pl Do końca 2022 r. została przedłużona tarcza antyinflacyjna. Prezydent podpisał 21 października ustawę zmieniającą ustawę o CIT, w której znajdują się także przepisy dotyczące tarczy antyinflacyjnej. < Przedłużona tarcza antyinflacyjna i zmiany w CIT

Przedłużona tarcza antyinflacyjna i zmiany w CIT

Experto24.pl

Do końca 2022 r. została przedłużona tarcza antyinflacyjna. Prezydent podpisał 21 października ustawę zmieniającą ustawę o CIT, w której znajdują się także przepisy dotyczące tarczy antyinflacyjnej. 

Dzięki nowej ustawie przepisy dotyczące tarczy antyinflacyjnej zostały przedłużone do 31 grudnia. Gdyby nie wprowadzono zmian, skończyłaby się już z końcem października. 

Tarcza Antyinflacyjna obniża stawki podatku od towarów i usług na takie produkty, które są najistotniejsze w codziennym życiu. Dotyczy to produktów żywnościowych, energii elektrycznej, energii cieplnej, gazu ziemnego, niektórych paliw silnikowych. Niektóre paliwa zostały wyłączone z opodatkowania podatkiem handlowym. Tarcza to także brak akcyzy na lekki olej opałowy. 

W uzasadnieniu ustawy zmieniającej ustawę o CIT zapisano, że zmiany mają udoskonalić przepisy, aby stały się efektywniejsze i bardziej skuteczne.  Istotna zmiana wprowadzona w nowych przepisach dotyczy także ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jedną z ważniejszych zmian jest przesunięcie wejścia w życie przepisów o podatku minimalnym - zostały one zawieszone w latach 2022-2023. Generalnie także sama konstrukcja podatku minimalnego została zmodyfikowana. 

Zobacz także: Zmiany w CIT: minimalny podatek dochodowy odroczony 

Po zmianach usunięto również regulacje dotyczące tzw. ukrytej dywidendy. Miały one uniemożliwić zaliczenie w kosztach uzyskania przychodu, kosztów poniesionych na rzecz podmiotu powiązanego z samą osobą prawną lub jej wspólnikami w zamian za wykonane na rzecz spółki świadczenie. Dotyczyło to jedynie tych wypłat, które miały być określone jako ukryta dywidenda. Należały do nich m.in. koszty poniesione w zamian za wykorzystanie aktywów należących do wspólnika. 

Zmieniono przepisy o polskiej spółce holdingowej, oświadczeniu wyłączającego obowiązek stosowania mechanizmu pay&refund. Nowe przepisy likwidują obowiązek składania załącznika przy korzystaniu z ulgi na złe długi. Modyfikacje dotknęły również tzw. estońskiego CIT. Zmianie ulegnie termin opłacania składek z tytułu przychodów ze stosunku pracy w części finansowanej przez płatnika. 

Zobacz także: Zmiany w CIT 2023 – na co się przygotować 

Ważne: Dopóki wydatki na obronność przekraczają 3% PKB, stawki podatku od towarów i usług będą utrzymane na poziomie 8 i 23%. 

Zobacz także: Tarcza antyinflacyjna 2.0 

W noweli wprowadzono również inne zmiany, wszystko wrzucając do jednego worka. Między innymi znajdują się w niej zapisy dotyczące ustalania wysokości składki zdrowotnej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nową regulacją, Zakład Ubezpieczeń Społecznych z urzędu będzie ustalał wymiar składki na ubezpieczenie zdrowotne ubezpieczonego prowadzącego działalności gospodarczą, jeśli ten nie przekazał informacji i miesięczny dochodzie czy przychodzie z działalności gospodarczej. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl
Informacja opublikowana w wykazie podpisanych ustaw na oficjalnej stronie internetowej Prezydenta RP - portal prezydent.pl

Oprac. red.

tarcza antyinflacyjna, tarcza antykryzysowa, podatek VAT, stawka VAT, obniżona stawka VAT, VAT na produkty spożywcze, VAT na paliwo, CIT, podatek dochodowy od osób prawnych, podatek minimalny, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>