Skutki podatkowe zaciągnięcia kredytu kupieckiego

Kategoria: CIT
Data: 23-12-2013 r.

Przedsiębiorca może wystawiać faktury i rachunki z odroczonymi terminami płatności. Skutki podatkowe kredytu kupieckiego powstaną przede wszystkim w związku z naliczeniem z tytułu wspomnianego odroczenia ewentualnych odsetek.

Kredyt kupiecki powszechnie określa się jako pozabankową formę finansowania działalności gospodarczej, odroczoną płatnością za pobrany przez kupującego towar. Przy takiej umowie zakup towaru następuje w innym momencie niż zapłata ustalonej za niego należności. Sprzedawca poprzez odroczenie terminu płatności przez czas tego odroczenia kredytuje nabywcę. Udzielenie kredytu podatkowego może wynikać zarówno z zapisów zawartej przez strony umowy, jak i np. z treści wystawionej kontrahentowi faktury VAT lub rachunku.

Skutki kredytu kupieckiego w podatku dochodowym od osób prawnych

Z tytułu otrzymania kredytu kupieckiego nie powstaje u przedsiębiorcy przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Z drugiej strony nie jest to zdarzenie generujące koszty podatkowe w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT u tego podmiotu, który go udziela. Nie wpływa u niego także na moment powstania przychodów z tytułu dokonania określonej transakcji (sprzedaży towarów czy świadczenia usług), który również w takim przypadku ustala się na zasadach ogólnych.

Datę powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą uważa się za dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, jednak nie później niż dzień: wystawienia faktury albo uregulowania należności. Kredyt kupiecki jest neutralny zarówno dla podmiotu go udzielającego, jak i dla przedsiębiorcy, który skorzystał z odroczenia terminu płatności.

W przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury (rachunku), a jeżeli nie istniał obowiązek wystawienia faktury (rachunku) - kwoty wynikającej z umowy albo innego dokumentu, i nieuregulowania tej kwoty w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności - podatnik będący dłużnikiem jest obowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tych dokumentów. Natomiast w sytuacji, gdy termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, wspomniany podmiot powinien wyłączyć z kosztów podatkowych kwoty nieopłaconych wydatków z upływem 90 dni od dnia zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.

Podmiot korzystający z kredytu kupieckiego powinien liczyć się z tym, że przedsiębiorca, który mu go udzielił, zażąda należnych mu odsetek za stosowanie terminów zapłaty dłuższych niż 30 dni. Takie postępowanie przedsiębiorcy będzie zgodne z przepisami ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

Przedsiębiorca (wierzyciel) otrzymujący od kontrahenta (tj. dłużnika) odsetki naliczone w związku z udzielonym kredytem kupieckim, ma obowiązek rozliczyć ich wartość po stronie swoich przychodów.

Z drugiej strony, naliczone lecz niezapłacone albo umorzone odsetki od zobowiązań, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów), nie są uznawane za koszty uzyskania przychodów. Oznacza to, że dopóki dłużnik nie zapłaci odsetek od kredytu kupieckiego na rzecz wierzyciela, nie będzie miał prawa do ich potrącenia w tego rodzaju kosztach.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33492 )
Array ( [docId] => 33492 )