Ulga na nowe technologie zostanie zastąpiona kredytem na innowację

Kategoria: CIT
Data: 14-05-2013 r.

Grupa posłów przygotowała projekt zmian w przepisach ustawy o CIT, zmieniających zasady stosowania ulgi na nowe technologie. Podstawa opodatkowania innowacyjnych przedsiębiorstw będzie pomniejszana o kwotę tzw. kredytu na innowacje.

Wniesiony przez posłów Ruchu Palikota projekt zmian w ustawie o CIT przewiduje zmianę przepisów o uldze na nowe technologie (zmiana art. 18b ustawy o CIT). Obecnie podatnicy od podstawy opodatkowania mogą odliczyć 50% wydatków poniesionych na nabycie nowych technologii (art. 18b ustawy o CIT).

Posłowie proponują rozszerzyć zakres badań nad innowacjami uprawniającymi do ulgi na nowe technologie (o badania podstawowe, stosowane i przemysłowe), tak, by zakres ulgi znajdował zastosowanie do wszystkich, a przynajmniej większości, badań i nakładów określanych jako działalność badawczo rozwojowa. Zmianę tę niewątpliwie należy ocenić pozytywnie, może ona bowiem być motywująca nawet dla zagranicznych przedsiębiorców, planujących rozpoczęcie działalności badawczo-rozwojowej poza krajem pochodzenia.

Krytycznie należy odnieść się do rozmiaru planowanej ulgi – posłowie proponują, by odliczeniu podlegała kwota odpowiadająca 200% poniesionych wydatków. Wskazują przy tym, że takie odliczenie ma charakter kredytu podatkowego – poniesione wydatki na innowacje wpłyną na podwyższenie podstawy opodatkowania CIT w przyszłości, co skompensuje z nawiązką uszczuplenia wpływów podatkowych.

Tak sformułowane uzasadnienie trudno zaaprobować czy też zakwestionować, nie da się przewidzieć, jak sprawdzi się w przyszłości. Ulga w tym rozmiarze będzie jednak z pewnością wykorzystywana do optymalizacji podatkowej w istocie będzie bowiem prowadziła do finansowania ze Skarbu Państwa prawie połowy wydatków na innowację. Daje to pole do działania szczególnie spółkom, które transferu wiedzy będą dokonywały w ramach grup kapitałowych – uzyskają bowiem dodatkową korzyść podatkową.

O skierowaniu ulgi do takich podmiotów świadczy również fakt, że nie będzie ona przysługiwała przedsiębiorcom będącym osobami fizycznymi, co więcej minimalna kwota odliczenia, a więc i wydatków na innowację, nie będzie mogła być mniejsza niż 20.000 zł.

Oczywiście nie wyklucza to sukcesu nowej ulgi. Może ona prowadzić do zwiększenia innowacyjności polskich przedsiębiorstw, czy też do zwiększenia konkurencyjności prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej w Polsce na arenie międzynarodowej. Odbędzie się to jednak w dużej mierze na koszt podatnika.

Źródło: projekt z 30 kwietnia 2013 r. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30724 )
Array ( [docId] => 30724 )