Wydatki na okulary pracowników a koszt uzyskania przychodu

Kategoria: CIT
Autor: Styczyński Rafał
Data: 21-09-2012 r.

Pracodawcy niezwykle często zobowiązani są do zwrotu pracownikowi kosztów zakupu okularów. Powstaje wówczas pytanie czy poniesione wydatki na zakup czy też zwrot mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

Określony wydatek może być uznany za koszt uzyskania przychodu, jeżeli:

  • został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów
  • nie znajduje się na liście stanowiącej katalog wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów podatkowych.

Niewątpliwie wydatki na okulary dla pracownika spełniają powyżej wskazane kryteria.

Ponadto §8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973) wynika, że pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną, w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

Z kolei z ust. 2 ww. przepisu wynika, że pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Oznacza to, iż o ile na pracodawcę nałożony został obowiązek zapewnienia pracownikowi okularów to poniesione na nie wydatki mogą stanowić.

 

Stanowisko takie potwierdził w piśmie z 7 czerwca 2005 r. Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w piśmie nr DP/P1/423-0049/05/AP, w którym możemy przeczytać:

„(…)Z kolei z ust. 2 ww. przepisu wynika, że pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której mowa w ust. 1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Zatem pracodawca ma nie tylko prawo, ale obowiązek zrekompensować pracownikowi koszt zakupu szkieł do okularów korekcyjnych, w sytuacji, gdy tenże pracownik otrzymał zaświadczenie od lekarza medycyny pracy wskazujące potrzebę zaopatrzenia pracownika w ww. okulary.

Reasumując, poniesione przez Spółkę wydatki na zakup szkieł do okularów korekcyjnych dla pracownika z przeznaczeniem ich do pracy przy komputerze zgodnie z zaleceniem lekarza specjalisty będą kosztem uzyskania przychodów Spółki (…)”.


Zobacz także:

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30663 )
Array ( [docId] => 30663 )