Wydatki na pracowników zaproszonych na imprezę branżową

Kategoria: CIT
Data: 11-09-2013 r.

Koszty organizowania imprez okolicznościowych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Ale tylko w części przypadającej na zaproszonych pracowników, ponieważ ich udział przekłada się na osiągnięcie przychodu przez spółkę. Udział gości spoza firmy nie można wliczyć do KUP. Tak wynika z wyroku WSA (I SA/ Łd 648/13 i I/SA/Łd 649/13).

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, iż nie można uznać za koszty uzyskania przychodów wydatków na organizację imprez dla osób innych niż pracownicy i emeryci.

Udział pracowników w imprezach firmowych a koszt podatkowy

WSA zajmował się spółką działającą w branży górniczo-energetycznej, która co roku organizuje Dzień Górnika i Dzień Energetyka. Obchody świąt branżowych obejmują: - imprezy zamknięte, w których mogą brać udział zarówno obecni, jak i byli pracownicy spółki, przedstawiciele władz i społeczności lokalnych oraz przedstawiciele firm współpracujących ze spółką, - imprezy o charakterze otwartym - dostępne dla szerszego grona uczestników, w tym dla osób trzecich (wstęp na nie jest wolny). W ramach spotkań organizowane są festyny, koncerty, zawody sportowe, zawody wędkarskie itp. Całość dopełnia program artystyczny i poczęstunek.

Spółka ponosi m.in. koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia, koszty wynajęcia sali, koszty zaproszeń, usługi cateringowe lub gastronomiczne, koszty rejestracji fotograficznej i wizualnej, oprawę muzyczną, kwiaty dla odznaczonych pracowników, odznaczenia branżowe i gadżety z logo spółki. Wszystkie te wydatki finansowane są ze środków obrotowych.

Zdaniem spółki wydatki ponoszone na organizację świąt branżowych o charakterze zamkniętym i otwartym mogą stanowić koszty podatkowe. Częściowo rację spółce przyznały organy podatkowe. Urząd skarbowy stwierdził, że stanowisko firmy jest prawidłowe w zakresie organizowania imprez dla pracowników i emerytów. Natomiast za niewłaściwe stanowisko uznał kwestię ponoszenia kosztów imprez dla zaproszonych gości m.in. przedstawicieli władz i społeczności lokalnych.

Sąd przyznał rację fiskusowi

Sprawa trafiła do WSA w Łodzi. Sąd przyznał rację organowi podatkowemu. Wykazał, że „organizowanie imprez z udziałem pracowników oraz ich integracja poprawia stosunki międzyludzkie, co w konsekwencji przekłada się na lepsze wykonywanie pracy i osiągnięcie przychodu”. I takie właśnie imprezy okolicznościowe uznał za związane z osiągnięciem przychodu. Natomiast zdaniem łódzkiego WSA, nie można uznać za koszty uzyskania przychodów wydatków na organizację imprez dla osób innych niż pracownicy i emeryci.

Sąd stwierdził, że spółka jeśli posiada odpowiednie środki to może je przeznaczyć na organizowanie obchodów dni branżowych w bardzo szerokim zakresie. Nie oznacza to jednak, że wszystkie wydatki poniesione w związku z organizacją obchodów święta branżowego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. W ocenie sądu w przypadku integracji pracowników istnieje możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na organizację dla nich imprezy integracyjnej.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30750 )
Array ( [docId] => 30750 )