Do końca roku podatek rolny na tych samych zasadach

Data: 09-05-2013 r.

Dopiero od 2014 r. podatek rolny będzie obliczany według nowych metod. To jedyna poprawka zgłoszona przez Senat do znowelizowanej ustawy o podatku rolnym. Na posiedzeniu 25 kwietnia 2013 r. Senat rozpatrzył ustawę o zmianie ustawy o podatku rolnym i uchwalił do niej jedną poprawkę. Senat uznał, że podatek na nowych zasadach, ma być płacony od 1 stycznia 2014 r.

Obecnie podstawą obliczania wysokości podatku rolnego jest średnia cena skupu żyta i wielkość gruntów objętych podatkiem. W przypadku gruntów, na których są gospodarstwa rolne, podatek wynosi równowartość ceny 2,5 kwintala żyta od 1 hektara przeliczeniowego. W przypadku innych gruntów - równowartość ceny 5 kwintali żyta. Zmiana zakłada, że podatek będzie naliczany według średniej ceny żyta za 11 kwartałów poprzedzających rok podatkowy. Średnia cena skupu żyta będzie ustalana na podstawie komunikatu prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, ogłaszanego w Monitorze Polskim, w terminie do 20 października roku poprzedzającego rok podatkowy.

 

Zgodnie z obecnymi przepisami średnią cenę skupu żyta oblicza się na podstawie danych z pierwszych 3 kwartałów roku poprzedzającego rok podatkowy.

Nowelizacja przewiduje wydłużenie tego okresu do 11 kwartałów. Będą się one składały z 3 pierwszych kwartałów roku poprzedzającego rok podatkowy oraz 8 kwartałów bezpośrednio poprzedzających rok poprzedzający rok podatkowy.

Wprawdzie ustawa zacznie obowiązywać 1 października 2013 r., ale zgodnie z przyjęta poprawką senacką nowy sposób ustalania wysokości podatku rolnego wejdzie w życie dopiero od 2014 r.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30804 )
Array ( [docId] => 30804 )