Kierowca nocujący w samochodzie ma prawo do ryczałtu

Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 15-07-2014 r.

Miejsce do spania w kabinie samochodu nie może być traktowane jak bezpłatny nocleg w rozumieniu prawa podatkowego. Kabina samochodu może służyć jako miejsce do spania, ale mimo to kierowcy należy wypłacić ryczałt.

Pracodawca ma obowiązek ponoszenia kosztów podróży służbowej, m.in. noclegu pracownika. W przypadku gdy szef nie zapewni bezpłatnego noclegu, zatrudnionemu przysługuje:

  • zwrot jego kosztów (na podstawie rachunku) albo
  • wypłata ryczałtu (gdy pracownik nie poniósł kosztów).

W życiu gospodarczym zdarzały się sytuacje, w których pracodawca uważał, że umożliwienie pracownikowi spędzanie nocy w kabinie samochodu, w której jest łóżko można uznać jako równoznaczne z zapewnieniem bezpłatnego noclegu. W związku z tym niektórzy pracodawcy nie zwracali należności z tytułu zwrotu kosztów noclegu.

Sąd Najwyższy wyjaśnił w uchwale, że nie jest bezpłatnym noclegiem zapewnionym przez pracodawcę łóżko w kabinie samochodu, które może być jedynie miejscem do chwilowego odpoczynku - np. wtedy, gdy kierowca powinien zrobić obowiązkową przerwę w prowadzeniu pojazdu.

Pracownikowi przysługuje zwrot kosztów noclegu na warunkach i w wysokości określonych w rozporządzeniu w sprawie podróży służbowych albo na korzystniejszych warunkach i wysokości, określonych w umowie o pracę, układzie zbiorowym pracy lub innych przepisach prawa pracy.

Udostępnienie miejsca do spania w kabinie samochodu może służyć zapewnieniu odpoczynku, ale nie powinno być traktowane jako zapewnienie bezpłatnego noclegu w rozumieniu przepisów o zwrocie kosztów podróży służbowej. Oznacza to, że za nocleg w kabinie trzeba pracownikowi wypłacić ryczałt w wysokości 25% limitu.

Źródło:

Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z 12 czerwca 2014 r., II PZP 1/14

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35482 )
Array ( [docId] => 35482 )