Pożyczka udzielona przez wspólnika spółce z o.o. bez PCC

Kategoria: PCC
Data: 30-11-2012 r.

Udzielenie pożyczki spółce kapitałowej (w tym spółce z o.o.) przez jej wspólnika jest czynnością podlegającą PCC, która korzysta ze zwolnienia od tego podatku.

Udzielenie przez wspólnika pożyczki spółce z o.o. stanowi czynność podlegającą PCC.

Podatkowi podlegają umowy pożyczki pieniędzy oraz rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku. A zatem, udzielenie przez wspólnika pożyczki spółce z o.o. stanowi czynność podlegającą PCC.

Niemniej jednak, czynność ta jest zwolniona od podatku na mocy art. 9 pkt 10 lit. i upcc, zgodnie z którym wolne od podatku są pożyczki udzielane przez wspólnika spółce kapitałowej.

Umowa spółki oraz jej zmiana podlega PCC, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

  • w przypadku spółki osobowej - siedziba tej spółki;
  • w przypadku spółki kapitałowej rzeczywisty ośrodek zarządzania albo siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium żadnego z państw członkowskich, a jeżeli ośrodek ten znajduje się na terytorium takiego państwa, gdy umowa spółki nie podlega podatkowi kapitałowemu w tym państwie.

 

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 23 lipca 2009 r., sygn. ILPB2/436-66/09-4/AJ, uznając, że zmiana umowy spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeśli w chwili dokonania czynności, w tym przypadku zawarcia umowy pożyczki, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajdował się rzeczywisty ośrodek zarządzania spółki - pożyczkobiorcy albo siedziba spółki.

Podstawa prawna:

  • art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b, art. 9 pkt 10 lit. i ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.) - upcc.

Autor: Magdalena Płachecka

Opracowanie redakcyjne: Lidia Pogodzińska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30825 )
Array ( [docId] => 30825 )