Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej wolny od PIT

Kategoria: PIT
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 05-11-2014 r.

Pracodawca, który nie może zapewnić pracownikom czyszczenia odzieży roboczej, wypłaca im ekwiwalent pieniężny, by robili to na własną rękę. Ta rekompensata, mimo że jest przychodem pracownika, jest zwolnią z podatku PIT jeżeli jest wypłacana w oparciu o przepisy dotyczące BHP.

W określonych sytuacjach Kodeks pracy zobowiązuje pracodawcę do zapewnienia odzieży i obuwia służbowego , a także  m.in. do prania, konserwacji takich ubrań. Jeżeli przedsiębiorstwo nie ma takich możliwości, musi wypłacić pracownikowi ekwiwalent. Najczęściej wysokość ekwiwalentu jest ustalana przy uwzględnieniu kosztów wody, energii elektrycznej, środków piorących i robocizny. Wątpliwości mogą jednak dotyczyć tego, czy ekwiwalent za pranie odzieży roboczej może być zwolniony z PIT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wyjaśnił, że wypłacane pracownikom ekwiwalenty za pranie odzieży roboczej stanowią przychód pracowników ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Jednak na podstawie  art. 21 ust. 1 pkt 11 tej samej ustawy są one zwolnione z podatku. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.

Regulacje dotyczące konserwacji odzieży roboczej znajdują się w Kodeksie pracy, który ustala, że jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika, pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika

Ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej przysługuje na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy. Nie stanowi więc podstawy do naliczania podatku dochodowego od osób fizycznych.

Warto pamiętać, że część organów podatkowych wskazuje, że wypłata ekwiwalentu za pranie odzieży, musi stanowić dokładnie udokumentowaną równowartość kosztów poniesionych przez pracownika. Z kolei wypłacana na rzecz pracowników stawka, która jest określona ryczałtowo nie korzysta ze zwolnienia z PIT (np. interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 października 2012 r., nr IPPB4/415-574/12-4/JK).

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 września 2014 r., IBPBII/1/415-471/14/MK

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35978 )
Array ( [docId] => 35978 )