Formularz PIT-11 można wysłać także w trakcie roku

Kategoria: PIT
Autor: Mariusz Olech
Data: 09-07-2015 r.

Informacje PIT-11, co do zasady wystawia się w pierwszych miesiącach roku, trzeba przekazywać pracownikom oraz organom skarbowym w trakcie jego trwania. W określonych sytuacjach można to zrobić także w trakcie roku.

Przedsiębiorstwo zatrudniające pracowników albo współpracowników od wypłacanych tym osobom wynagrodzeń powinno na bieżąco obliczać, pobierać oraz odprowadzać do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy. Po zakończeniu roku jej obowiązkiem jako płatnika będzie sporządzenie dla każdej z tych osób PIT-11.

Od 1 stycznia 2015 r. obowiązują dwa terminy przekazywania przez płatników PIT-11 do urzędu skarbowego. Podstawowym terminem obowiązującym w tym zakresie jest koniec lutego roku następującego po roku podatkowym, którego rozliczenie dotyczy. Termin ten dotyczy jednak tylko jednostek, które informację przekazują w formie elektronicznej lub za pośrednictwem biura rachunkowego.

Przepisy przewidują również przyspieszony tryb wystawiania informacji PIT-11 np. w razie zwolnienia pracownika, rozwiązania z nim umowy o pracę w związku ze zmianą pracodawcy czy przejścia tej osoby na emeryturę lub rentę. Wówczas, jeśli podatnik złożył płatnikowi stosowny wniosek, tego rodzaju informację należy sporządzić oraz przekazać (podatnikowi i urzędowi skarbowemu) w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. W razie braku wniosku pracownika organizacja będzie zobligowana do wystawienia PIT-11 i przekazania go na zasadach ogólnych.

Jeżeli do rozwiązania umowy z pracownikiem dojdzie w ostatnim dniu roku podatkowego, np. 31 grudnia 2015 r., wówczas termin do sporządzenia informacji PIT-11 będzie zależeć od tego, kiedy wypłacono tej osobie (postawiono do jej dyspozycji) wynagrodzenie za wspomniany miesiąc. Jeżeli nastąpiło to w grudniu, pracodawca powinien sporządzić tego rodzaju informację za dany rok wyłącznie na ogólnych zasadach. Jeśli jednak do wypłaty wynagrodzenia za grudzień dojdzie dopiero w styczniu następnego roku, a więc już po ustaniu zatrudnienia pracownika w organizacji, przekazanie informacji PIT-11 nastąpi:

  • na pisemny wniosek pracownika – w ciągu 14 dni od jego otrzymania, albo
  • w razie niezłożenia takiego wniosku – do końca stycznia (bądź lutego) następnego roku.

W razie zaprzestania działalności przed końcem terminu przewidzianego dla złożenia informacji PIT-11 (tj. stycznia bądź lutego roku następującego po roku podatkowym), płatnik powinien ją przekazać w terminie do dnia zaprzestania działalności.

Obowiązku wystawienia informacji PIT-11 w trakcie roku nie mają natomiast jednostki zatrudniające osoby na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym zlecenia i o dzieło. Nie jest to jednak równoznaczne z zakazem przedterminowego przekazania takiej informacji.

Obowiązek wystawienia informacji o pobranych zaliczkach w trakcie roku istniałby jedynie wtedy, gdyby podatnik (tj. zleceniobiorca albo wykonawca umowy o dzieło) był nierezydentem, czyli osobą fizyczną niemającą w Polsce miejsca zamieszkania. W takim przypadku płatnik byłby zobligowany do przekazania na pisemny wniosek tej osoby, zarówno wspomnianemu płatnikowi, jak i urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych imiennej informacji IFT-1 w ciągu 14 dni od złożenia wniosku przez pracownika.

Mariusz Olech, prawnik, specjalista ds. podatków

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37734 )
Array ( [docId] => 37734 )