Jak rozliczyć przyznane zleceniobiorcy świadczenia z tytułu delegacji

Kategoria: PIT
Autor: Styczyński Rafał
Data: 09-10-2012 r.

Oprócz pracowników coraz częściej w podróże służbowe wysyłani są zleceniobiorcy. Powstaje wówczas problem - jak rozliczyć przyznane im świadczenia z tytułu delegacji.

Wolne od podatku są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Przy czym zwolnienie to stosuje się jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione:

  • w celu osiągnięcia przychodów lub
  • w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie odrębnych ustaw, lub
  • przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, lub
  • przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5 ustawy o PIT, w związku z wykonywaniem tych funkcji.

Również organy podatkowe potwierdzają, że należności wypłacone zleceniobiorcy z tytułu podróży służbowej są zwolnione z podatku dochodowego. W piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Dębicy z 15 listopada 2005 roku, nr PO I 415/32/05, czytamy że:

„(...) należności za czas podróży zleceniobiorcy należy uznać za zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych, pod warunkiem, że nie zostaną zaliczone do kosztów uzyskania świadczeniobiorcy oraz poniesione zostaną w celu osiągnięcia przychodów świadczeniodawcy.

Podany we wniosku sposób wyliczenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od należności z tytułu umów zlecenia lub o dzieło oraz ustalona we wniosku przykładowo kwota należności do wypłaty zleceniobiorcy uwzględniająca wynagrodzenie pomniejszone o zaliczkę na podatek dochodowy, kwotę należnych diet, koszt przejazdu i ryczałty za noclegi jest prawidłowa (...)”.


Zobacz także:

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30890 )
Array ( [docId] => 30890 )