Korekta PIT może pozbawić organizację 1% podatku, ale nie musi

Kategoria: PIT
Data: 20-04-2015 r.

Przy składaniu rozliczenia za 2014 rok osoby fizyczne mogą przekazać 1% podatku dochodowego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Prawo to zachowują również w przypadku korekty zeznania, pod warunkiem że zostanie ona złożona do końca maja br. i uiszczony podatek dochodowy.

Termin na złożenie rocznych zeznań podatkowych za 2014 rok (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39) mija 30 kwietnia br., a co za tym idzie – rozpoczął się okres składania korekt. Sytuacje, w których podatnik musi skorygować pierwotnie złożone roczne zeznanie podatkowe nie należą do rzadkości. Przykładowo, może bowiem zorientować się, że nieprawidłowo wykazał dochód bądź należny podatek za dany rok, jak również nie uwzględnił wszystkich informacji z PIT-11, jakie otrzymał od pracodawców.

W takiej sytuacji należy skorygować złożone zeznanie podatkowe. Obowiązek ten wynika wprost z art. 81 § 1 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej.

Korekta nie wyklucza prawa do przekazania 1% podatku

Przekazanie 1% podatku dochodowego na rzecz wybranej OPP odbywa się na wniosek złożony w zeznaniu rocznym. Ponadto podatnik musi podać numer wpisu organizacji do KRS oraz przekazywaną kwotę (maksymalnie 1% podatku należnego). Zgodnie z art. 45c ust. 1 ustawy o PIT naczelnik urzędu skarbowego właściwy miejscowo dla złożenia zeznania przekazuje kwotę wskazaną w zeznaniu na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Dokonując wyboru OPP, która otrzyma 1% podatku należnego, podatnik powinien posiłkować się wykazem 8012 organizacji uprawnionych (Wykaz organizacji pożytku publicznego, marzec 2015). Wykaz ten znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej: www.mpips.gov.pl/bip/wykaz-organizacji-pozytku-publicznego.

Warunkiem przekazania tej kwoty jest złożenie przez podatnika:

  • zeznania rocznego w ustawowym terminie,

  • korekty zeznania w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.

A zatem podatnik zachowuje prawo do przekazania 1% podatku na rzecz OPP w razie złożenia korekty deklaracji, jeżeli uczyni to do końca maja roku następującego po roku, którego dotyczy rozliczenie.

Trzeba zapłacić podatek

Uprawnienie do przekazania 1% podatku jest jednak w pewien sposób ograniczone. Warunkiem jest bowiem zapłata w pełnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego, nie później niż w terminie 2 miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania. Za zapłacony PIT uważa się również zaległość podatkową, której wysokość nie przekracza trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską za polecenie przesyłki listowej.

Przykład:

Podatnik złożył zeznanie za 2014 rok, w którym pierwotnie wykazał 1% podatku w wysokości 25 zł do przekazania na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Następnie, w maju skorygował tę deklarację i wykazał kwotę przekazania w wysokości 30 zł. Nie ma przeszkód, by urząd skarbowy przekazał wnioskowaną kwotę na rzecz wskazanej organizacji, gdyż podatnik uregulował w odpowiednim terminie zobowiązanie z tytułu PIT. Gdyby podatnik zapłacił należny podatek np. w sierpniu, wówczas urząd skarbowy nie przekaże wskazanej kwoty na rzecz OPP. Warunkiem przekazania jest bowiem uregulowanie należności podatkowej do końca czerwca 2015 roku.

Nie wszystkie organizacje otrzymają 1% PIT

Nie każda organizacja pozarządowa, która prowadzi działalność społecznie użyteczną, otrzyma 1% podatku dochodowego od podatników. Warunkiem jest uzyskanie statusu OPP (w KRS widnieje wpis o jego nadaniu) najpóźniej do 30 listopada (włącznie) roku, za który podatnik PIT może przekazać 1% podatku. Jeżeli uzyskały go w latach wcześniejszych muszą wypełnić odpowiednie obowiązki sprawozdawcze (sporządzenie i przesłanie do odpowiednich urzędów rocznego sprawozdania merytorycznego i finansowego). Wykaz organizacji mających status OPP prowadzi w formie elektronicznej minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego i nie później niż do 15 grudnia roku podatkowego zamieszcza go na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej.

Samir Kayya, doradca podatkowy, ekonomista, ekspert ds. zarządzania ryzykiem podatkowym, prowadzi własną praktykę podatkową

Zobacz także:

  • Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja Podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.);

  • Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.);

  • Ustawa z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 234, poz. 1536 ze zm.).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36953 )
Array ( [docId] => 36953 )