Koszty zakwaterowania pracownika trzeba wliczyć do podstawy składek 

Kategoria: PIT
Data: 17-09-2013 r.

Sfinansowanie przez pracodawcę zakwaterowania pracowników w wynajętym mieszkaniu lub w pokojach hotelu skutkuje powstaniem u nich przychodu ze stosunku pracy. Zwolniona z podatku dochodowego jest jednak wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników – do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł.  

Wspomniane zwolnienie ma zastosowanie do pracowników, których miejsce zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy. Drugim warunkiem musi być nie korzystanie przez podatnika z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.

Wśród świadczeń zwolnionych ze składek ZUS ustawodawca nie przewidział świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracownika. Dlatego też należy je doliczać do podstawy wymiaru składek. Oskładkowaniu podlega kwota w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu obowiązujących u pracodawcy.

W przypadku, gdy brak jest stosownych ustaleń w tym zakresie wartość świadczenia wynikającego z udostępnienia lokalu mieszkalnego należy ustalić:

  • dla lokali spółdzielczych typu lokatorskiego i własnościowego – w wysokości czynszu obowiązującego dla tego lokalu w danej spółdzielni mieszkaniowej,
  • dla lokali komunalnych – w wysokości czynszu wyznaczonego dla tego lokalu przez gminę,

  • dla lokali własnościowych (z wyłączeniem lokali spółdzielczych typu lokatorskiego i własnościowego oraz domów stanowiących własność prywatną) – w wysokości czynszu określonego według zasad i stawek dla mieszkań komunalnych na danym terenie, a w miastach – w danej dzielnicy,
  • dla lokali w hotelach – w wysokości kosztu udokumentowanego rachunkami wystawionymi przez hotel.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31068 )
Array ( [docId] => 31068 )