Nowe zasady opodatkowania spółek komandytowo-akcyjnych 

Kategoria: PIT
Data: 16-02-2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r. spółki komandytowo-akcyjne (SKA) podlegają ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych i są traktowane jak spółki kapitałowe, które płacą CIT według 19-proc. stawki. Osoba fizyczna lub prawna odliczy CIT, który zapłaciła spółka komandytowo-akcyjna od dochodów wypracowanych w danym roku.  

Po zmianach to spółka, a nie jej wspólnicy, jest zobowiązana do opodatkowania dochodów wypracowanych przez nią w danym roku. Wspólnicy SKA, tj. zarówno jej akcjonariusz, jak i komplementariusz, są opodatkowani od faktycznie uzyskanego przez nich dochodu z uczestnictwa w zysku takiej spółki.

 

Wspólnicy spółek komandytowo-akcyjnych są opodatkowani z tytułu wypłat z zysku dokonywanych przez spółkę. W przypadku wypłat z zysku otrzymywanych przez komplementariuszy takiej spółki przewidziano mechanizm, zmierzający do wyeliminowania dwóch poziomów opodatkowania (odliczenie przez komplementariusza podatku zapłaconego przez spółkę w części na niego przypadającej).

Zryczałtowany podatek od przychodów uzyskiwanych przez komplementariusza z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowo-akcyjnej (według stawki 19 proc.), pomniejsza się o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki, obliczonego zgodnie z art. 19 ustawy o CIT, za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany.

Dochodem z udziału w zyskach osób prawnych na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 1a i 1b ustawy o PIT, jest dochód ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w SKA oraz wystąpienia wspólnika ze SKA, które następuje w inny sposób niż z umorzenia akcji (udziałów). Do takiego dochodu zalicza się również odsetki od udziału kapitałowego wypłacane na rzecz wspólnika przez SKA.

Bogdan Świąder, specjalista ds. podatków


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33879 )
Array ( [docId] => 33879 )