Od 1 stycznia 2015 r. będą nowe formularze PIT

Kategoria: PIT
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 09-09-2014 r.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało wprowadzenie nowych wersji formularzy PIT-36, PIT-37 i PIT-38. Zmienione formularze posłużą podatnikom do rozliczenia dochodów lub strat poniesionych od 1 stycznia 2014 r.

Resort finansów wyjaśnia, że modyfikacja formularzy wynika z konieczności dostosowania wzorów do obowiązujących przepisów oraz rozwiązań wdrażanych w ramach programu e-Podatki. Projekt zawiera nowe wzory: PIT-40, PIT-37, PIT-36, PIT-38, PIT-36L, PIT-39, PIT/D, PIT/M, PIT/B, PIT/Z , PIT/ZG oraz załączników PIT/O, PIT/D.

Zmienione formularze dostosowują termin składania rocznego obliczenia podatku w PIT-40 do planowanych przez resort finansów zmian w ustawie o PIT. Przewiduje on m.in., że niektóre formularze będzie można składać wyłącznie w wersji elektronicznej, np. PIT-40. Na złożenie tego PIT będzie czas tak, jak obecnie do końca lutego.

W wersji papierowej będzie można złożyć PIT-40 w sytuacji, gdy deklaracje są wypełniane dla maksymalnie pięciu podatników, a w ich przekazywaniu nie pośredniczy biuro rachunkowe. Wtedy na dopełnienie tego obowiązku będzie czas do końca stycznia.

W nowych wzorach formularzy zastosowano więc następujące określenia. Do opisu „Do końca lutego następującego po roku podatkowym” dodano treść – „wyłącznie dla PIT-40 składanego urzędowi skarbowemu za pomocą środków komunikacji elektronicznej oraz podatnikowi;
do końca stycznia następującego po roku podatkowym w przypadku PIT-40 składanego naczelnikowi urzędu skarbowego w formie dokumentu papierowego (zgodnie z art. 45ba ust. 2 ustawy)”.

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2015 r. Jeżeli przed tym dniem podatnik złoży zeznanie za 2014 r., zastosuje dotychczas obowiązujące formularze.

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35665 )
Array ( [docId] => 35665 )