Powstanie nadpłaty w podatkach

Kategoria: PIT
Autor: Styczyński Rafał
Data: 20-07-2012 r.

Podatek jest nadpłacony, gdy podatnik jest zobowiązany do świadczenia z tytułu określonego podatku, lecz kwota faktycznie uiszczona jest wyższa od kwoty należnej. Natomiast podatek jest uiszczony nienależnie, gdy podatnik dokonuje zapłaty określonej kwoty pieniężnej, mimo, że nie jest do tego zobowiązany. Niezwykle istotne jest określenie prawidłowego momentu powstania jej.

Przepisy Ordynacji podatkowej szczegółowo określają chwilę powstania nadpłaty. Na podstawie art. 73 §1 Ordynacji nadpłata powstaje w momencie:

  • zapłaty przez podatnika podatku nienależnego lub w wysokości większej od należnej;
  • pobrania przez płatnika podatku nienależnego lub w wysokości większej od należnej;
  • zapłaty przez płatnika lub inkasenta należności wynikającej z decyzji o jego odpowiedzialności podatkowej, jeżeli należność ta została określona nienależnie lub w wysokości większej od należnej;
  • wpłacenia przez płatnika lub inkasenta podatku w wysokości większej od wysokości pobranego podatku;
  • zapłaty przez osobę trzecią lub spadkobiercę należności wynikającej z decyzji o odpowiedzialności podatkowej, jeżeli należność ta została określona nienależnie lub w wysokości większej od należnej;

 

  • złożenia korekty deklaracji w podatku od towarów i usług, obniżającej wysokość zobowiązania podatkowego w związku ze zwiększeniem kwoty podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30859 )
Array ( [docId] => 30859 )