Pracodawca może przekazać pracownikowi telefon komórkowy

Kategoria: PIT
Data: 19-08-2013 r.

W wielu firmach pracownicy posiadają służbowe telefony komórkowe, które po okresie ich użytkowania są wydawane korzystającym z nich pracownikom na własność. Czy przedsiębiorca powinien naliczać podatek dochodowy od osób fizycznych, a jeśli tak, to od jakiej kwoty?

Przekazanie telefonów pracownikom spowoduje powstanie po ich stronie przychodu ze stosunku pracy. Wartość przychodu należy ustalić na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie podobnym sprzętem.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawy o PIT) za przychody ze stosunku pracy uważa się m.in. świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Wartość pieniężną nieodpłatnych świadczeń, innych niż świadczenia w naturze przysługujące pracownikom na podstawie odrębnych przepisów, ustala się według zasad określonych w art. 11 ust. 2–2b ustawy o PIT (art. 12 ust. 2 ustawy o PIT).

 

Zgodnie z powołanymi przepisami, wartość pieniężną świadczeń w naturze ustala się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. A zatem przychodem pracownika będzie wartość przekazanego telefonu ustalona na dzień przekazania.

W celu określenia tej wartości warto przeanalizować ceny sprzedaży używanych telefonów tego samego rodzaju (ten sam lub podobny model oraz podobny okres używania). Wartość przychodu powinna być zbliżona do cen stosowanych w obrocie takimi telefonami. Dla celów dowodowych warto zachować kilka ofert sprzedaży, na podstawie których ustalono wartość przychodu pracownika.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31053 )
Array ( [docId] => 31053 )