Preferencja podatkowa tylko dla jednego rodzica

Kategoria: PIT
Autor: Piotr Kowalski
Data: 24-06-2015 r.

Podatnik ma prawo do odliczenia od dochodu ulgi na dziecko, pod warunkiem że w danym roku podatkowym "wykonywał władzę rodzicielską", a nie "posiadał władzę rodzicielską". Ulga na dziecko nie przysługuje przez sam fakt bycia rodzicem.

Sprawa dotyczyła byłych małżonków, którzy po rozwodzie chcieli korzystać z ulgi na dzieci. Dzieci mieszkają tylko z matką i to ona wyłącznie się nimi opiekuje. W rocznym PIT matka w całości skorzystała z preferencji. Z kolei ojciec początkowo deklarował, że nie będzie korzystał z ulgi, potem jednak zmienił zdanie i złożył korektę rocznego PIT.

Organ podatkowy zakwestionował pełne odliczenie, z którego skorzystała matka dzieci. Zdaniem izby skarbowej ojciec nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej, a została mu ona jedynie ograniczona. W opinii organu podatkowego wynika z tego, że zarówno kobieta, jak i jej były mąż wykonują władzę rodzicielską nad małoletnimi dziećmi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, że gdyby przyjąć, iż ulga na dziecko przysługuje przez sam fakt bycia rodzicem, to prawo do niej mieliby także ci rodzice, którzy prawnie posiadają taką władzę, ale faktycznie jej nie wykonują. Gdyby zaakceptować pogląd organu fiskusa, to rodzicowi, który opuścił dziecko przysługiwała by taka ulga minimum w 50%, chociaż nie zajmował dzieckiem.

Zdaniem WSA w Gliwicach ulga prorodzinna ma pomóc rodzicom wykonującym władzę rodzicielską w jej wykonywaniu, nie jest to ulga z tytułu bycia rodzicem. Zdaniem sądu czym innym jest „posiadanie władzy”, a czym innym jej „wykonywanie”.

„Wykonywanie władzy rodzicielskiej" to faktyczna piecza nad dzieckiem, a więc wspólne zamieszkiwanie, zapewnienie/zabezpieczenie wszystkich jego potrzeb od tzw. życiowych (ubioru, wyżywienia) po edukacyjne, rozwojowe i zdrowotne. Oznacza to, że podatnik ma prawo do odliczenia od dochodu ulgi, pod warunkiem jednak, że w danym roku podatkowym "wykonywał władzę rodzicielską", a nie jak przyjął to organ podatkowy "posiadał władzę rodzicielską".

Źródło:

Wyrok WSA w Gliwicach z 5 maja 2015 r., I SA/Gl 609/14

Piotr Kowalski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37481 )
Array ( [docId] => 37481 )