Experto24.pl https://www.experto24.pl Porady ekspertów, narzędzia, specjaliści PL-pl Fri, 26 Apr 2024 06:28:26 +0200 Przychód z udziałów w spółce komandytowej https://www.experto24.pl/podatki/pit/przychod-z-udzialow-w-spolce-komandytowej.html f1288f389a93dcadf2827b7e3b036b40 Thu, 22 Jun 2023 19:31:41 +0200 Experto24.pl Wspólnicy spółki komandytowej otrzymują przychód z wypłaty odsetek od udziału. Zasady tej wypłaty określa art. 53 w związku z art. 103 ustawy - Kodeks spółek handlowych. W jaki sposób wypłatę tę należy traktować w zakresie przepisów podatkowych? Sprawą tą zajmował się niedawno Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku. Jakie zajął stanowisko? < Przychód z udziałów w spółce komandytowej

Przychód z udziałów w spółce komandytowej

Experto24.pl

Wspólnicy spółki komandytowej otrzymują przychód z wypłaty odsetek od udziału. Zasady tej wypłaty określa art. 53 w związku z art. 103 ustawy - Kodeks spółek handlowych. W jaki sposób wypłatę tę należy traktować w zakresie przepisów podatkowych? Sprawą tą zajmował się niedawno Naczelny Sąd Administracyjny w niedawnym wyroku. Jakie zajął stanowisko? 

Spójrzmy na przepisy dotyczące wypłaty odsetek od udziału. Zgodnie z art. 103 - w sprawach nieuregulowanych w dziale ksh poświęconym spółkom komandytowym, należy co do zasady - odpowiednio stosować przepisy dotyczące spółki jawnej. Zgodnie natomiast z art. 53 Kodeksu spółek handlowych (dalej: ksh) który dedykowany jest właśnie spółce jawnej, wspólnik ma prawo żądać każdego roku wypłacenia odsetek w wysokości 5% od swojego udziału kapitałowego. Żądanie to jest uprawnione nawet wówczas, gdy sama spółka poniosła stratę. 

Zobacz także:

Aby rozstrzygnąć obowiązki podatkowe, konieczne jest zweryfikowanie także przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy o PIT, w przypadku gdy spółka niebędąca osobą prawną prowadzi działalności gospodarczą, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, uznaje się za przychody ze źródła o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1. - czyli za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. 

Zgodnie z art. 8 ust. 1 - przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali. 

Zobacz także: Przekształcenie sp. komandytowej z komplementariuszem sp. z o.o. w spółkę jawną 

Po przeanalizowaniu przywołanych przepisów Naczelny Sąd Administracyjny stanął na stanowisku, że w przypadku osoby fizycznej, która jest wspólnikiem spółki komandytowej, przychód otrzymany z wypłaty odsetek od udziału kapitałowego (zgodnie z art. 53 w związku z art. 103 ksh) jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej (zgodnie z art. 5b ust. 2 w związku z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). 

Warto dodać, że organ skarbowy wydając interpretację prawa podatkowego w tej sprawie, stanął na stanowisku, że wypłaty odsetek od wkładu powinny być zaliczone do tzw. przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się z tym stanowiskiem. 

Zobacz także: Jak wykazać w sprawozdaniu spółki z o.o. zysk ze spółki komandytowej 

Źródło:

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 kwietnia 2023 r., sygn. II FSK 265/20 opublikowany wraz z uzasadnieniem w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych - portal orzeczenia.nsa.gov.pl

Oprac. red.

przychód, przychód z działalności gospodarczej, podatek dochodowy od osób fizycznych, PIT, wspólnik, spółka komandytowa, udział w zysku, odsetki od udziału, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Umorzenie pożyczki hipotecznej będzie opodatkowane https://www.experto24.pl/podatki/pit/umorzenie-pozyczki-hipotecznej-bedzie-opodatkowane.html 1f92742122c13072308263f4ddfd24fd Mon, 19 Jun 2023 20:33:55 +0200 Experto24.pl Jest wyraźna różnica między kredytem hipotecznym a pożyczką hipoteczną. O ile w przypadku kredytu hipotecznego, jego umorzenie choćby w części nie będzie generowało obowiązku podatkowego, o tyle w przypadku pożyczki hipotecznej pożyczkobiorca będzie musiał opodatkować wynikający z umorzenia dochód. Z czego wynika to rozróżnienie wyjaśnił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w swojej niedawnej interpretacji. < Umorzenie pożyczki hipotecznej będzie opodatkowane

Umorzenie pożyczki hipotecznej będzie opodatkowane

Experto24.pl

Jest wyraźna różnica między kredytem hipotecznym a pożyczką hipoteczną. O ile w przypadku kredytu hipotecznego, jego umorzenie choćby w części nie będzie generowało obowiązku podatkowego, o tyle w przypadku pożyczki hipotecznej pożyczkobiorca będzie musiał opodatkować wynikający z umorzenia dochód. Z czego wynika to rozróżnienie wyjaśnił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w swojej niedawnej interpretacji. 

Z prośbą o interpretację przepisów podatkowych zwrócił się podatnik, będący stroną pożyczki hipotecznej. Określenie to zostało zawarte w samej umowie. Pożyczka została zaciągnięta na realizację potrzeb mieszkaniowych, w samej umowie znalazł się natomiast zapis, zgodnie z którym pożyczka jest przeznaczona na sfinansowanie wydatków konsumpcyjnych i inwestycyjnych pożyczkobiorców. Po wcześniejszej spłacie pożyczki, na podstawie oferty banku przewidującej dyskonto do aktualnego zadłużenia na okoliczność spłaty całej pozostałej kwoty pożyczki. Porozumienie z bankiem przewidywało, że bank zobowiązuje się do obniżenia salda zadłużenia wyrażonego we frankach szwajcarskich o 50% oraz zrzeczenia się roszczeń związanych z umową, w zamian za wcześniejszą, całkowitą spłatę pożyczki. Następnie bank wystawił pożyczkobiorcom PIT-11 dotyczący umorzonej kwoty pożyczki.

Zobacz także: Darowizna na spłatę kredytu hipotecznego – czy można skorzystać ze zwolnienia od podatku 

Zdaniem pożyczkobiorcy, umorzona kwota nie powinna podlegać opodatkowaniu ze względu na przepisy dotyczące umorzonych wierzytelności zawarte w rozporządzeniu ministra finansów z 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe.  

Zobacz także: Prowizja za udzielenie kredytu - czy dotyczy całego okresu umowy? 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zauważa jednak, że w przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia z kredytem. Co prawda w przypadku pożyczki, która jest spłacana zgodnie z warunkami zawartymi w umowie, stwierdzić należy, że jest ona obojętna podatkowo, jednak w omawianym przypadku doszło do umorzenia jej części. A to sprawia, że pożyczkobiorca osiąga przysporzenie majątkowe, które należy rozumieć jako przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Zobacz także: Nowe przepisy przyjęte przez Sejm zwiększą ochronę konsumentów 

Przepisy rozporządzenia z 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe mają zastosowanie - jak sam tytuł tego aktu prawnego wskazuje - do kredytów mieszkaniowych zaciągniętych na realizację inwestycji mieszkaniowej. Kredyt ten musi ponadto spełniać określone w rozporządzeniu warunki, czyli być udzielony przed 15 stycznia 2015 r. i być zabezpieczony hipoteką na nieruchomości. Natomiast zaniechania poboru podatku dotyczy jedynie przychodów/dochodów które powstały w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. 

Ulgi i zwolnienia mają charakter wyjątku od ogólnej zasady powszechnego opodatkowania, w związku z czym, przepisów, które je wprowadzają, nie można interpretować rozszerzająco (por. wyrok WSA z 2 czerwca 2022 r., sygn. I SA/Gl 115/22). 

Zobacz także: Zgłoszenie pożyczki i darowizny w trakcie trwającego postępowania w sprawie przychodów nieujawnionych 

Ważne: Z literalnego brzmienia powołanego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów wprost wynika, że dotyczy ono wyłącznie kredytu hipotecznego. Na gruncie regulacji przepisów prawa kredyt i pożyczka to dwie odrębne instytucje różniące się podstawami prawnymi i zasadami ich zawierania, zatem nie są tożsame i nie mogą być używane zamiennie, jeśli chodzi o wykładnię przepisów prawa, które się do nich odnoszą - podkreślił Dyrektor KIS.

Z analizy przepisów wynika zatem, że umorzona część pożyczki hipotecznej, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. 

Zobacz także: Rekompensaty od banku stosującego niedozwolone klauzule 

Źródło:

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 czerwca 2023 r., sygn. 0113-KDWPT.4011.19.2023.2.MH opublikowana w Systemie Informacji Celno-Skarbowej EUREKA - portal eureka.mf.gov.pl

Oprac. red.

kredyt hipoteczny, umorzenie kredytu hipotecznego, pożyczka hipoteczna, umorzenie pożyczki hipotecznej, podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek dochodowy, dochód, podstawa opodatkowania, ulgi i zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Ulga termomodernizacyjna - warunki stosowania https://www.experto24.pl/podatki/pit/ulga-termomodernizacyjna-warunki-stosowania.html bde95d2ab1281e4f12b19620f346645b Sun, 11 Jun 2023 11:21:42 +0200 Experto24.pl Osoby, które chcą zrealizować inwestycję dotyczącą termomodernizacji, mogą liczyć na wsparcie. Jednym z jego rodzajów jest możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Kto i kiedy może sięgnąć po takie rozwiązania? < Ulga termomodernizacyjna - warunki stosowania

Ulga termomodernizacyjna - warunki stosowania

Experto24.pl

Osoby, które chcą zrealizować inwestycję dotyczącą termomodernizacji, mogą liczyć na wsparcie. Jednym z jego rodzajów jest możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Kto i kiedy może sięgnąć po takie rozwiązania? 

Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać podatnicy, którzy rozliczają się:
a) stosując skalę podatkową,
b) stosując podatek liniowy - jednolita stawka 19%
c) w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. 

Ulga jest przeznaczona zarówno dla tych, którzy mają w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy, jak i dla podatników rozliczających jedynie przychody osiągnięte na terenie naszego kraju. 

Zobacz także: Objaśnienia MF dotyczące wsparcia przedsięwzięć termomodernizacyjnych w PIT 

Sposób stosowania ulgi

W przypadku podatników stosujących rozliczenia wymienione w punktach a) i b) ulga termomodernizacyjna polega na odliczeniu od podstawy obliczania podatku wydatków, które ponieśli oni na realizację inwestycji termomodernizacyjnej. W przypadku podatników określonych w punkcie c) - wspomniane wydatki odliczają oni od przychodu. 

Czym jest przedsięwzięcie termomodernizacyjne? 

Przedsięwzięciem termomodernizacyjnym może być:
a) takie działania, które sprawią, że następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię wykorzystywaną zarówno do ogrzewania jak i do podgrzania wody
b) przedsięwzięcie na skutek którego zmniejszone zostają straty energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz zasilających je lokalnych źródłach ciepła, przy czym budynki mieszkalne do których doprowadzona jest ta sieć, muszą spełniać wymagania w zakresie oszczędności energii lub też podjęto już działania, które mają doprowadzić do zmniejszenia zużycia energii w tych budynkach
c) wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła, co jest następstwem likwidacji lokalnego źródła ciepła. W konsekwencji ma nastąpić obniżenie kosztów pozyskania ciepła dostarczanego do budynków
d) zmianę wykorzystywanych źródeł ciepła - całkowitą lub częściową, na źródła odnawialne

Do zrealizowania przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, nie jest konieczne wcześniejsze wykonanie audytu energetycznego. 

Warunki skorzystania z ulgi

Podatnicy chcący skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej muszą jednak pamiętać, że warunkiem jej zastosowania jest poniesienie wydatku uwzględnionego na liście wydatków znajdującej się w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Znalazły się na niej zarówno materiały budowlane, określone urządzenia oraz usługi. Przed podjęciem decyzji o termomodernizacji warto więc zweryfikować zawartość tej listy. 

Ważne: Jeśli podatnik zamontował klimatyzator z funkcją grzania, to nie będzie mu przysługiwało prawo do ulgi termomodernizacyjnej. 

Zobacz także: Ulga termomodernizacyjna na zakup pompy ciepła do cwu 

Ważnym warunkiem jest także odpowiednie udokumentowanie poniesionych wydatków. Akceptowalna jest jedynie faktura wystawiona przez podatnika podatku od towarów i usług, który nie korzysta ze zwolnienia z VAT. To samo dotyczy wydatków poniesionych za granicą. 

Ważne: Wydatkiem jest cała kwota - uwzględniająca podatek VAT, jeśli nie został on odliczony na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Dodatkowo przedsięwzięcie termomodernizacyjne może dotyczyć jedynie mieszkalnego budynku jednorodzinnego (może być to dom wolno stojący lub w zabudowie szeregowej, bliźniaczej czy grupowej). 

Zobacz także: Ulga termomodernizacyjna na wymianę drzwi ale nie dachu 

Dom ma służyć zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych i nie mogą się w nim znajdować więcej niż dwa lokale mieszkalne albo jeden lokal mieszkalny i jeden lokal użytkowy o powierzchni nie większej niż 30% całkowitej powierzchni budynku. 

Ważne: Z ulgi można skorzystać także wtedy, gdy ze względów technicznych nie ma możliwości zainstalować np. instalacji fotowoltaicznej na budynku, więc jest montowana na budynku sąsiednim albo na gruncie. 

Podatnik musi posiadać prawo własności ewentualnie współwłasności budynku (niezależnie czy będzie to współwłasność w częściach ułamkowych - wielkość udziałów nie ma znaczenia, czy współwłasność łączna).

Podatnik ma trzy lata na zakończenie przedsięwzięcia. Okres ten jest liczony od końca roku kalendarzowego w którym poniósł pierwszy wydatek dotyczący przedsięwzięcia. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł. Jest to kwota, którą należy stosować do wszystkich przedsięwzięć inwestycyjnych i dotyczy wszystkich budynków podatnika. 

Jeśli kwota do odliczenia nie znajduje pokrycia w rocznym dochodzie (tudzież przychodzie) podatnika, może on ją odliczyć w kolejnych latach, jednak nie więcej niż sześciu. Okres sześcioletni liczy się od końca roku podatkowego w którym poniesiono pierwszy wydatek. 

Zobacz także: Limity odliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych - odliczenia od dochodu 

Źródło:

Objaśnienia podatkowe dotyczące formy wsparcia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w podatku dochodowym od osób fizycznych opublikowane na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red.

przedsięwzięcie termomodernizacyjne, ulga termomodernizacyjna, termomodernizacja, podatek dochodowy od osób fizycznych, ulgi i zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Zmiany podatkowe od 1 lipca 2023 r. https://www.experto24.pl/podatki/pit/zmiany-podatkowe-od-1-lipca-2023-r.html 3b51d905a9fe02d9c107f05c251fda14 Sat, 10 Jun 2023 15:52:22 +0200 Experto24.pl Wraz z pakietem SLIM VAT 3 do przepisów podatkowych wprowadzono także szereg innych zmian. Spójrzmy co się zmieni po 1 lipca 2023 r. < Zmiany podatkowe od 1 lipca 2023 r.

Zmiany podatkowe od 1 lipca 2023 r.

Experto24.pl

Wraz z pakietem SLIM VAT 3 do przepisów podatkowych wprowadzono także szereg innych zmian. Spójrzmy co się zmieni po 1 lipca 2023 r. 

Podatek dochodowy od osób fizycznych

W zakresie PIT od 1 lipca zmienią się:
a) zasady stosowania ulgi rehabilitacyjnej
b) limity dochodowe dla rodziców korzystających z ulgi dla dzieci - w przypadku niepełnosprawnego dziecka
c) zasady opodatkowania najmu prywatnego
d) usługa Twój e-PIT

ad. a) nowy zakres uprawnionych do ulgi rehabilitacyjnej

Od 1 lipca więcej osób będzie mogło skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w związku z wydatkami poniesionymi na rzecz bliskiej osoby z niepełnosprawnością. Do kręgu uprawnionych zostali podatnicy, którzy utrzymują niepełnosprawnego: wnuczka, wnuczkę, babcie lub dziadka. Ulgę będą mogli zastosować już w rozliczeniu za 2023 r. 

Zobacz także:

ad. b) brak limitów dochodowych w przypadku ulgi na dzieci

Rodzice wychowujący jedno dziecko z niepełnosprawnością, nie będą musieli przejmować się limitem dochodowym, aby zastosować ulgę na dziecko. Także w rozliczeniu za 2023 r. będą mogli więc zastosować ulgę na dziecko wszyscy rodzice dziecka niepełnosprawnego, niezależnie od dochodów. 

Zobacz także: Ulga na dzieci 

ad. c) ryczałt od przychodów z najmu prywatnego

Od 1 lipca będą obowiązywały nowe zasady dotyczące opodatkowania przychodów z najmu prywatnego osiąganych przez małżonków. Małżonkowie w takim przypadku będą stosować wyższą stawkę 12,5% po przekroczeniu limitu 200 tys. zł, a nie jak  dotychczas 100 tys. zł. Nie będzie miało przy tym znaczenia, czy będą rozliczać przychody odrębnie, czy cały przychód rozliczy jeden z małżonków. Podobnie jak w przypadku poprzednich zmian, także tę będzie można zastosować już do rozliczenia za rok 2023. 

Zobacz także:

ad. d) Twój e-PIT dla przedsiębiorcy

Dotychczas z usługi Twój e-PIT mogą korzystać osoby fizyczne. Jednak po 1 lipca także osoby prowadzące działalność gospodarczą będą miały możliwość skorzystania z tych usług. 

Zobacz także: Czy pracownik z działalnością gospodarczą składa PIT-2 

Podatek od spadków i darowizn

Pakiet SLIM VAT 3 przyniósł także podwyższenie kwot wolnych dla wszystkich grup podatkowych w przypadku podatku od spadków i darowizn. Nowe kwoty wolne wynoszą:
a) w przypadku, gdy nabywca należy do I grupy podatkowej - 36 1203 zł,
b) do II grupy podatkowej - 27 090 zł,
c) do III grupy podatkowej - 5 733 zł. 

Zobacz także: Darowizny w kręgu najbliższej rodziny – ważna uchwała NSA 

Księgi elektroniczne jednak później

Ustawodawca dał nam kolejny rok na przygotowanie się do obowiązku prowadzenia elektronicznych ksiąg i ich przesyłania do organów podatkowych w formie JPK_PIT oraz JPK_CIT. Czas ten ma być wykorzystany do przygotowania systemów informatycznych do nowych zasad prowadzenia ksiąg. 

Zobacz także: 4 odpowiedzi na pytania rachunkowe – problemy z praktyki 

Dodatkowo, w zakresie JPK_PIT przewidziano, że podatnik będzie przesyłał plik analogicznie jak w przypadku JPK_CIT - raz do roku, po jego zakończeniu, a nie tak jak początkowo planowano - miesięcznie lub kwartalnie. 

Organizacje pozarządowe czy koła gospodyń wiejskich zostały zwolnione z obowiązku prowadzenia elektronicznych ksiąg. O innych zwolnieniach podmiotowych z tego obowiązku, będzie mógł zdecydować minister finansów w formie rozporządzenia. 

Zobacz także: Zmiany w ustawie o rachunkowości 2022 i 2023. Praktyczne zestawienie 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red.

podatek dochodowy od osób prawnych, CIT, JPK_PIT, JPK_CIT, ulga rehabilitacyjna, ulga na dziecko, dziecko niepełnosprawne, podatek PIT, podatek dochodowy od osób fizycznych, podatek od spadków i darowizn

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Czy wspólność majątkowa jest konieczna do wspólnego rozliczenia? https://www.experto24.pl/podatki/pit/czy-wspolnosc-majatkowa-jest-konieczna-do-wspolnego-rozliczenia.html 07db6fc31a75b1f22c284e22e7bef329 Thu, 08 Jun 2023 11:29:35 +0200 Experto24.pl Do Komisji do Spraw Petycji trafiła petycja w sprawie zmiany art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten dotyczy wspólnego rozliczenia małżonków. Autorzy petycji proponują zmianę jednego z warunków wspólnego rozliczenia - a mianowicie pozostawanie we wspólności majątkowej. Czym argumentują tę propozycję? < Czy wspólność majątkowa jest konieczna do wspólnego rozliczenia?

Czy wspólność majątkowa jest konieczna do wspólnego rozliczenia?

Experto24.pl

Do Komisji do Spraw Petycji trafiła petycja w sprawie zmiany art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten dotyczy wspólnego rozliczenia małżonków. Autorzy petycji proponują zmianę jednego z warunków wspólnego rozliczenia - a mianowicie pozostawanie we wspólności majątkowej. Czym argumentują tę propozycję? 

Co do zasady małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu. Jednak mogą wnioskować w zeznaniu podatkowym o wspólne opodatkowanie jeśli przez cały rok podatkowy (lub od momentu zawarcia związku do końca roku podatkowego)
a) pozostają w związku małżeńskim
b) pozostają we wspólności majątkowej.

W takiej sytuacji mogą być opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów po uprzednim odliczeniu kwot zmniejszających dochód dla każdego z nich. W takim przypadku podatek jest określony w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków. 

Zobacz także: Czy po sprzedaży działki małżonkowie muszą złożyć dwie deklaracje 

Konieczność wspólności majątkowej 

Z takiego preferencyjnego rozwiązania mogą skorzystać jedynie te osoby, w których związku obowiązuje system małżeńskiej wspólności majątkowej. W niedawnej petycji zaproponowano tego wykreślenie warunku z omawianego przepisu.

Autor podkreśla, że istotne cele małżeństwa nie są zależne od tego, czy obowiązuje w nim wspólność majątkowa, czy też nie. Obecna regulacja podatkowa sprawia, że nawet w przypadku gdy małżonkowie będą objęci umową małżeńską dotyczącą intercyzy choćby przez jeden dzień w roku kalendarzowym, nie będą mogli skorzystać ze wspólnego rozliczenia. 

Zobacz także: Oświadczenie pracownika do celów ulgowego obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych 

Tymczasem ustawa - Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie różnicuje sytuacji małżeństw w zależności od obowiązywania konkretnego ustroju majątkowego. Łączne dochody małżonków są także brane od uwagę w przypadku obliczania progów uprawniających do świadczeń socjalnych i także w tym przypadku przepisy nie różnicują ich sytuacji w zależności od obowiązywania wspólności majątkowej lub nie. Autor podkreśla więc, że małżeństwa które decydują się na rozdzielność majątkową są z jednej strony pozbawione możliwości wspólnego rozliczenia, z drugiej - nie mają także szans na oddzielne liczenie dochodu na potrzeby świadczeń socjalnych (osoba pozostająca w konkubinacie mogłaby korzystać z zasiłku, ale w przypadku małżeństwa - zawsze bierze się pod uwagę łączny dochód małżonków). Autor postrzega takie regulacje jako dyskryminujące dla części małżeństw. 

Zobacz także: Ślub w trakcie roku a status samotnego rodzica do celów PIT 

Źródło:

Petycja w sprawie zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie usuwającym dyskryminację małżonków pozostających w rozdzielności majątkowej w zakresie rozliczenia podatku opublikowana w wykazie złożonych petycji jednostkowych na oficjalnej stronie Sejmu RP - portal sejm.gov.pl

Oprac. red.

podatek dochodowy od osób fizycznych, PIT, wspólne rozliczenie małżonków, wspólność majątkowa, małżeńska wspólność majątkowa

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Ryczałt za pracę zdalną - co z PIT? https://www.experto24.pl/podatki/pit/ryczalt-za-prace-zdalna-co-z-pit.html 70cfd59cef3b9556411a48db4a49cf7b Fri, 19 May 2023 21:56:32 +0200 Experto24.pl Instytucja pracy zdalnej w nowym, kodeksowym wymiarze jest dość nowa. Nic więc dziwnego, że stosowanie tych przepisów budzi jeszcze pewne wątpliwości - zarówno po stronie pracodawców jak i pracowników. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej rozwiewał w jednej z ostatnich interpretacji indywidualnych wątpliwości dotyczące zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w przypadku wypłaty zwrotu kosztów za pracę zdalną w postaci ryczałtu. < Ryczałt za pracę zdalną - co z PIT?

Ryczałt za pracę zdalną - co z PIT?

Experto24.pl

Instytucja pracy zdalnej w nowym, kodeksowym wymiarze jest dość nowa. Nic więc dziwnego, że stosowanie tych przepisów budzi jeszcze pewne wątpliwości - zarówno po stronie pracodawców jak i pracowników. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej rozwiewał w jednej z ostatnich interpretacji indywidualnych wątpliwości dotyczące zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w przypadku wypłaty zwrotu kosztów za pracę zdalną w postaci ryczałtu. 

Jeden z banków określił zasady pracy zdalnej w porozumieniu zawartym z organizacjami związkowymi. Na podstawie nowych przepisów Kodeksu pracy, będzie jest zobowiązany do zwrotu kosztów pracy zdalnej, na zasadach określonych właśnie w kodeksie, a obowiązujących od 7 kwietnia 2023 r. Pracownik wykonujący pracę zdalną nie mniej niż 3 dni w tygodniu, otrzyma zwrot kosztów energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych w formie ryczałtu. Weryfikacja, czy warunek pracy co najmniej 3 dni w formie zdalnej został spełniony nastąpi na podstawie systemu rejestrującego pracę zdalną. 

Zobacz także: Praca zdalna – co z podatkiem od wypłaty ekwiwalentu na doposażenie stanowiska pracy 

Ryczałt ma być wypłacany z dołu każdego miesiąca, a jego kwota - choć uśredniona - ma uwzględniać normy zużycia energii elektrycznej oraz koszty usług telekomunikacyjnych. Ryczałt będzie wypłacany za każdy dzień pracy zdalnej.  Pracownik nie będzie natomiast zobowiązany do przedstawiania rachunków za indywidualne zużycie energii, ani też dokumentujących usługi telekomunikacyjne. Wysokość ryczałtu będzie określana raz do roku i ogłoszona pracownikom. 

Biorąc pod uwagę nowe regulacje - bank, będący pracodawcą i płatnikiem, powziął wątpliwości, czy jest zobowiązany do obliczania i pobierania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wypłacanego za pracę zdalną ryczałtu.  Zdaniem banku - nie będzie będzie on zobowiązany do obliczania i pobierania zaliczek na podatek dochodowy z tytułu omawianego ryczałtu. 

Zobacz także: Porozumienie w sprawie wykonywania pracy zdalnej a wyłączenie obowiązków pracodawcy z zakresu bhp 

Bank zauważa, że wypłacany ryczałt ma formę zwrotu wydatków za energię elektryczną oraz usługi telekomunikacyjne, których pracodawca nie zapewnia pracownikowi świadczącemu pracę zdalną. Jest to więc forma zwrotu pracownikowi kosztów, które musiał ponieść, a nie zwiększenia jego wynagrodzenia, bo pracownik ponosi te koszty w interesie pracodawcy. 

Z zaprezentowanym stanowiskiem banku zgodził się także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Pracodawca jest obowiązany zapewnić narzędzia i materiały niezbędne do wykonywania pracy zdalnej. Niezależnie od ich formy, na gruncie ustawy podatkowej, świadczenia te nie mają charakteru przychodu pracownika.

Ważne: Ryczałt wypłacany pracownikom świadczącym pracę zdalną, nie będzie stanowił przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji na pracodawcy, jako płatniku, nie ciąży obowiązek obliczania i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zobacz także: Odmowa uwzględnienia wiążącego wniosku o pracę zdalną 

Źródło:

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 maja 2023 r., sygn. 0114-KDIP3-2.4011.341.2023.2.MN opublikowana w Systemie Informacji Celno-Skarbowej EUREKA - portal eureka.mf.gov.pl

Oprac. red.

ryczałt, ryczałt za pracę zdalną, zwrot kosztów pracy zdalnej, praca zdalna, płatnik, podatek dochodowy od osób fizycznych, PIT, zaliczka na PIT, podstawa obliczenia zaliczek

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Zmiana kwoty wolnej w PIT https://www.experto24.pl/podatki/pit/zmiana-kwoty-wolnej-w-pit.html 9417ee53ee9bee82ab379481b3f78b78 Wed, 17 May 2023 21:28:47 +0200 Experto24.pl Pojawił się projekt ustawy wprowadzającej nowe regulacje w przepisach dotyczących rozliczenia podatku dochodowego na zasadach ogólnych, według skali podatkowej. Jeśli przepisy wejdą w życie - kwota wolna od podatku zostanie zwiększona z 30 000 zł. aż do 60 000 zł. < Zmiana kwoty wolnej w PIT

Zmiana kwoty wolnej w PIT

Experto24.pl

Pojawił się projekt ustawy wprowadzającej nowe regulacje w przepisach dotyczących rozliczenia podatku dochodowego na zasadach ogólnych, według skali podatkowej. Jeśli przepisy wejdą w życie - kwota wolna od podatku zostanie zwiększona z 30 000 zł. aż do 60 000 zł. 

Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy pobiera się od podstawy obliczenia według skali:
a) przy podstawie obliczenia podatku do 120 tys. zł - podatek wynosi 12% minus kwota zmniejszająca podatek w wysokości 3 600 zł
b) po przekroczeniu 120 tys, zł - podatek wynosi 10 800 zł plus 32% liczone od nadwyżki ponad 120 tys. zł. 

Zobacz także: Opodatkowanie skalą podatkową – czy składkę zdrowotną można zaliczyć do kosztów podatkowych 

Właśnie ten przepis jest przedmiotem zmiany w projekcie ustawy, która zakłada zmianę w PIT. Zgodnie z proponowanym rozwiązaniem, podatek liczony zgodnie ze skalą podatkową będzie pobierany na podstawie obliczeń:
a) jeśli podstawa obliczenia podatku będzie wynosiła do 120 tys. zł. - podatek będzie wynosił 12% minus kwota zmniejszająca podatek w wysokości 7200 zł
b) jeśli podstawa obliczenia podatku przekroczy 120 tys. zł. - podatek będzie wynosił 7200 zł + 32% nadwyżki ponad 120 tys. zł. 

W związku z tą zmianą, zmniejszy się także udział jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych. Projektodawcy zakładają jednak, że te kwestie zostaną uregulowane w przepisach o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. 

Zgodnie z założeniami - nowa kwota wolna, która osiągnie poziom 60 tys. zł. ma obowiązywać od 1 stycznia 2024 r. i w tym właśnie dniu mają także wejść w życie nowe przepisy. 

Zobacz także: Składki na ZUS przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę (tzw. mały ZUS plus) 

Nowe przepisy mają być wsparciem dla osób zatrudnionych, które odprowadzają podatek dochodowy, a których sytuacja jest gorsza ze względu na wysoką inflację i fatalna politykę monetarną i fiskalną. 

Zobacz także: Zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych od 2024 r. 

Ważne: Proponowane zmiany sprawią, że osoby, które otrzymują wynagrodzenie w wysokości około 6000 zł brutto miesięcznie nie będą w ogóle płaciły podatku.

Nowe przepisy mają być z jednej strony realnym wsparciem dla osób, które pracują i pomóc im zaspokajać potrzeby życiowe z domowych budżetów, w sytuacji, gdy inflacja jest naprawdę wysoka, z drugiej natomiast, ma być impulsem dla tych, którzy aktualnie nie szukają pracy w ogóle. 

Zobacz także: Poznaj 9 zmian podatkowych od 1 lipca 2022 r. – analizujemy nowe przepisy 

Skutek dla budżetu państwa został określony na poziomie 35 mld. zł. W tej kwocie mieści się także 18 mld zł, które bezpośrednio "dotkną" budżety jednostek samorządu terytorialnego. 

Zobacz także: Jakie korzyści dla średnich firm będzie miało dołączenie do Krajowego Systemu e-Faktur? 

Źródło:

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opublikowany w wykazie wniesionych projektów ustaw, którym jeszcze nie został nadany numer druku na oficjalnej stronie internetowej Sejmu RP - portal sejm.gov.pl

Oprac. red. 

podatek dochodowy, podatek dochodowy od osób fizycznych, skala podatkowa, rozliczenie podatku na zasadach ogólnych, kwota zmniejszająca podatek 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Fundusz Remontowy - jak odliczyć go od podatku? https://www.experto24.pl/podatki/pit/fundusz-remontowy-jak-odliczyc-go-od-podatku.html 82d42c1529cb42279d4720bf45261d68 Wed, 10 May 2023 11:46:46 +0200 Experto24.pl Fundusz remontowy to doskonały sposób na odliczenie części kosztów remontu od podatku. Zasady są proste – wystarczy złożyć odpowiednie dokumenty i odliczyć dochód z wydatków na remont od podatku.< Fundusz Remontowy - jak odliczyć go od podatku?

Fundusz Remontowy - jak odliczyć go od podatku?

Experto24.pl

Fundusz remontowy to doskonały sposób na odliczenie części kosztów remontu od podatku. Zasady są proste – wystarczy złożyć odpowiednie dokumenty i odliczyć dochód z wydatków na remont od podatku.

Jeśli chcesz skorzystać z funduszu remontowego, powinieneś wiedzieć, że możesz odliczyć tylko koszty związane z remontem. Oznacza to, że nie możesz odliczyć innych wydatków, takich jak wyposażenie domu, sprzęt elektroniczny czy inne wydatki, które nie są bezpośrednio związane z remontem.

Przed rozpoczęciem prac remontowych musisz uzyskać odpowiednie pozwolenia od władz lokalnych. Następnie będziesz musiał zgromadzić dokumentację dotyczącą wszystkich kosztów remontu, aby móc odliczyć je od podatku.

Jakie dokumenty złożyć?

Aby uzyskać odliczenie od podatku za fundusz remontowy, musisz złożyć formularz PIT-36. W formularzu musisz wskazać sumę wydatków poniesionych na remont. Następnie będziesz musiał wypełnić formularz PIT-11, który pozwoli Ci odliczyć od podatku koszty remontu.

Jeśli chcesz skorzystać z funduszu remontowego, musisz złożyć odpowiednie dokumenty do urzędu skarbowego. Należy pamiętać, że jeśli nie wypełnisz wszystkich wymaganych formularzy, nie będziesz mógł skorzystać z tego przywileju.

Fundusz remontowy to doskonały sposób na odliczenie części kosztów remontu od podatku. Ważne jest, abyś przestrzegał wszystkich wymogów i wypełnił wszystkie wymagane formularze, aby móc skorzystać z tego rodzaju przywileju.

Fundusz remontowy w spółdzielni, czy można go odliczyć od podatku?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkań w spółdzielniach mieszkaniowych, ponieważ są one często tańsze i bardziej opłacalne niż zakup lokalu od dewelopera. Jednak nie wszyscy wiedzą, że istnieje również możliwość odliczenia funduszu remontowego od podatku.

Aby odliczyć fundusz remontowy od podatku, należy uzyskać zaświadczenie od spółdzielni. Potwierdza ono, że członek był właścicielem mieszkania przez określony okres czasu, a fundusz został wykorzystany wyłącznie do celów remontowych.

Następnie należy wypełnić odpowiednie formularze podatkowe i złożyć je w odpowiednim urzędzie. Fundusz remontowy w spółdzielni mieszkaniowej może być odliczony od podatku, ale należy spełnić określone wymogi. Członkowie spółdzielni mieszkaniowej powinni uzyskać zaświadczenie od spółdzielni i wypełnić odpowiednie formularze podatkowe, aby skorzystać z tej możliwości.

Artykuł sponsorowany

fundusz remontowy, spółdzielnia, odliczenia od podatku

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Identyfikator podatkowy dla działalności nierejestrowej https://www.experto24.pl/podatki/pit/identyfikator-podatkowy-dla-dzialalnosci-nierejestrowej.html 33642c67aa316f3a45941cb7504d7dee Sun, 30 Apr 2023 10:48:35 +0200 Experto24.pl Działalność nierejestrowa, według ustawy - Prawo przedsiębiorców w ogóle nie jest działalnością gospodarczą. Mieści się jednak w pojęciach działalności gospodarczej zawartych w Ordynacji podatkowej czy ustawy o VAT. Nie ma definicji legalnej tego pojęcia w ustawie o ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Więc jakim identyfikatorem podatkowym ma się posługiwać osoba prowadząca działalność nierejestrową? < Identyfikator podatkowy dla działalności nierejestrowej

Identyfikator podatkowy dla działalności nierejestrowej

Experto24.pl

Działalność nierejestrowa, według ustawy - Prawo przedsiębiorców w ogóle nie jest działalnością gospodarczą. Mieści się jednak w pojęciach działalności gospodarczej zawartych w Ordynacji podatkowej czy ustawy o VAT. Nie ma definicji legalnej tego pojęcia w ustawie o ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Więc jakim identyfikatorem podatkowym ma się posługiwać osoba prowadząca działalność nierejestrową? 

Biorąc pod uwagę różnice w definicjach legalnych “działalności gospodarczej” na gruncie ustawy - Prawo przedsiębiorców oraz ustaw podatkowych (Ordynacji podatkowej czy ustawy o podatku od towarów i usług), trudno się dziwić, że osoby prowadzące działalność nierejestrową mają wątpliwości, jakim identyfikatorem podatkowym mają się posługiwać. Szczególnie, że sama ustawa o ewidencji i identyfikacji podatników i płatników nie zawiera ani swojej indywidualnej definicji legalnej działalności gospodarczej, ani też nie odwołuje się do rozumienia tego pojęcia zawartego w innym akcie prawnym. 

Zobacz także: Sprawdź, jakie zmiany w zakresie działalności nierejestrowanej wprowadza ustawa deregulacyjna 

Zgodnie z ustawą o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, identyfikatorem podatkowym jest:
a) PESEL - dla podatników będących osobami fizycznymi, które nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług lub nie prowadzą działalności gospodarczej
b) NIP - dla pozostałych podmiotów, które podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu, do których należą osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, inne podmioty jeśli są podatnikami lub płatnikami składek na podstawie odrębnych ustaw.

Na podstawie aktualnego brzmienia art. 3 przywołanej ustawy, nie jest jasne, czy osoba prowadząca działalność nierejestrową musi posługiwać się numerem NIP. 

W związku z tym do art. 3 planowane jest wprowadzenie ust. 1a, z którego wprost będzie wynikać, że w przypadku osób prowadzących działalność nierejestrową, identyfikatorem podatkowym jest numer PESEL, chyba że:
a) osoby te są zarejestrowane jako podatnicy podatku od towarów i usług
b) dokonują zgłoszenia identyfikacyjnego na podstawie odrębnych przepisów albo na podstawie takich szczególnych przepisów są zobowiązani do posługiwania się NIP. 

Jednocześnie, projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców przewiduje, że osoby prowadzące działalność nierejestrową będą mogły dobrowolnie dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego, nabywając NIP.

Zobacz także: Czy można anulować paragon ze względu na brak NIP 

Jeśli zmiany wejdą w życie, osoby prowadzące działalność nierejestrową będą zatem co do zasady posługiwały się numerem PESEL. NIP będą wykorzystywały jedynie te osoby, które dobrowolnie wystąpiły o jego nadanie, bądź zarejestrowały się jako podatnicy VAT (niezależnie od tego czy dobrowolnie, czy obligatoryjnie), oraz gdy przepisy odrębne wymuszają posługiwanie się NIP, co dotyczy np. osób korzystających z kasy rejestrującej. 

Zobacz także: Nowy wzór formularza NIP-2 – zmiany już od maja 

Źródło:

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców z 13 kwietnia 2023 r. wraz z uzasadnieniem opublikowany na oficjalnej stronie internetowej Rządowego Procesu Legislacyjnego - portal legislacja.rcl.gov.pl

Oprac. red.

działalność nierejestrowana, Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, NIP, identyfikator podatkowy, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>
Zbliża się termin rozliczenia PIT https://www.experto24.pl/podatki/pit/zbliza-sie-termin-rozliczenia-pit.html f50a2ffa9287d17ca0e37ade52230dcc Thu, 27 Apr 2023 21:18:57 +0200 Experto24.pl W tym roku zeznanie podatkowe za rok 2022 należy złożyć do 2 maja. Do tego dnia można także zweryfikować, zmodyfikować i zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Brak jakiegokolwiek działania sprawi, że Krajowa Administracja Skarbowa zatwierdzi przygotowane zeznania automatycznie - ale dotyczy to jedynie PIT-37 i PIT-38.< Zbliża się termin rozliczenia PIT

Zbliża się termin rozliczenia PIT

Experto24.pl

W tym roku zeznanie podatkowe za rok 2022 należy złożyć do 2 maja. Do tego dnia można także zweryfikować, zmodyfikować i zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Brak jakiegokolwiek działania sprawi, że Krajowa Administracja Skarbowa zatwierdzi przygotowane zeznania automatycznie - ale dotyczy to jedynie PIT-37 i PIT-38.

W tym roku podatnicy mogą skorzystać z usługi Twój e-PIT, a także systemu e-Deklaracje. Dostępna jest nadal forma papierowa, jednak to właśnie elektroniczne rozliczenia są chętniej wybierane. Twój e-PIT wykorzystało już ponad 6,5 mln osób, aby rozliczyć swój podatek za rok 2022. I właśnie takie osoby mogą liczyć na szybszą wypłatę należnego zwrotu podatku. Co ciekawe, Ministerstwo Finansów podaje, że najstarszy podatnik, który skorzystał z elektronicznego rozliczenia miał 108 lat. 

Zobacz także: Poznaj 7 pytań i odpowiedzi dotyczących rozliczeń PIT za 2022 rok 

Część zeznań podatkowych przygotowała Krajowa Administracja Skarbowa. Uzupełnione są w nich dane podatnika, mikrorachunek podatkowy, a także część z dostępnych ulg - np. ulga na dzieci. Dostępne są także informacje, które zostały wykazane przez płatników w wystawionym PIT-11, dotyczące: zwolnień i odliczeń z tytułu ulgi dla młodych, ulgi na powrót, ulgi dla rodzin 4+, ulgi dla pracujących seniorów oraz składek członkowskich na rzecz związków zawodowych.

Zobacz także: Sprawdź, jak poprawnie zmienić formę opodatkowania w PIT-36 

Ważne: PIT-28 i PIT-36 nie będą automatycznie zaakceptowane i przesłane, podatnik musi pamiętać, że jego obowiązkiem jest samodzielne wypełnienie deklaracji i przesłanie do Urzędu Skarbowego. 

Jednak warto zalogować się do e-Urzędu Skarbowego i je zweryfikować. Termin na taką weryfikację mija 2 maja - później, jeśli podatnik sam tego nie zrobi - zeznanie zostanie automatycznie zatwierdzone i przesłane. Dlaczego warto sprawdzić przygotowany automatycznie PIT? Przede wszystkim dlatego, że można dzięki temu wprowadzić do niego przysługujące ulgi - nie wszystkie są uwzględnione przez system, czy zmienić bądź też wskazać organizację pożytku publicznego, do której trafi 1,5% podatku. 

Zobacz także: Niektórzy przedsiębiorcy dłużej poczekają na zwrot nadpłaty z PIT 

Automatycznie przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową deklaracje nie dotyczą wszystkich. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą bądź też działy specjalne produkcji rolnej muszą samodzielnie wypełnić swoje zeznania: PIT-36 i PIT-36L. Mogą je także przesłać elektronicznie do urzędu skarbowego za pomocą e-Deklaracji. System ten jest dostępny również dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. 

Zobacz także: Zapłata podatku ze wspólnego zeznania PIT – zobowiązany mąż czy żona? 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej dotyczącej podatków prowadzonej przez Ministerstwo Finansów - portal podatki.gov.pl

Oprac. red. 

podatek dochodowy od osób fizycznych, PIT, Twój e-PIT, e-Deklaracje, zwrot podatku, PIT-37, PIT-38, 

2024 © Wydawnictwo Wiedza i Praktyka
]]>