Sposób ujęcia otrzymanych rabatów w rozliczeniu podatku dochodowego

Kategoria: PIT
Data: 20-05-2013 r.

Otrzymanie rabatu skutkuje obowiązkiem zmniejszenia kosztów podatkowych. Moment dokonania korekty nie wynika wprost z przepisów podatkowych. Takie stanowisko zajmują organy skarbowe, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 12 września 2011 r., IBPBI/1/415-628/11/RM.

Przepisy podatkowe nie regulują, w sposób szczególny, momentu dokonania korekty kosztów podatkowych wynikającej z otrzymania rabatu. W praktyce przyjęło się więc, że korekty należy dokonywać w oparciu o przepisy regulujące moment ujęcia wydatku w kosztach uzyskania przychodów.

Jeśli rabat został udzielony w związku z realizacją rocznego limitu zakupu towarów, kwota wydatków poniesionych na zakup tych towarów stanowi w firmie koszt bezpośrednio związany z przychodami przedsiębiorstwa. A zatem, jeśli rabat dotyczy 2012 r. został udzielony po jego zakończeniu, możliwe są 3 warianty postępowania.

  1. Jeżeli rabat został otrzymany przed datą sporządzenia sprawozdania finansowego, a gdy spółka nie jest zobowiązana do sporządzania sprawozdania - przed datą złożenia zeznania, to o jego wartość powinny zostać korygowane koszty uzyskania przychodów 2012 r.

  2. Natomiast w przypadku otrzymania rabatu po upływie dat, o których mowa w poprzednim punkcie, zmniejszenia kosztów należy, według mnie, dokonać w 2013 r.

  3. Trzeci wariant wystąpi w przypadku, gdy towary nie zostały jeszcze zużyte lub sprzedane, a w konsekwencji wydatku na ich zakup nie ujęto w kosztach podatkowych. W tej sytuacji, korekty należy dokonać na bieżąco, w dacie zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Podobne stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 17 września 2012 r., IPTPB3/423-268/12-2/PM. Trzeba jednak podkreślić, że w kwestii momentu korekty kosztów w związku z otrzymaniem rabatu nie ma wykształconej jednolitej linii interpretacyjnej.

Część organów skarbowych twierdzi, że w opisanej sytuacji, korekta kosztów podatkowych powinna dotyczyć okresu sprawozdawczego, w którym koszty zostały wykazane (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 29 stycznia 2013 r., IPPB5/423-1174/12-2/RS).

Podstawa prawna: art. 22 ust. 5-6b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.)

Magdalena Płachecka, ekspert podatkowy


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31014 )
Array ( [docId] => 31014 )