Sprawdź, czy cesja leasingu ma skutki w CIT

Kategoria: PIT
Autor: Barbara Dąbrowska
Data: 23-09-2016 r.

Czy w sytuacji gdy zmienia się leasingodawca, a inne warunki umowy pozostają nienaruszone, to taka zmiana ma skutki podatkowe? Poznaj najnowszą uchwałę NSA.

Spółka prowadziła działalność gospodarczą m.in. w zakresie usług leasingu samochodów. Planowała rozszerzyć swoją działalność przez nabycie od innej spółki pojazdów mechanicznych, które stanowią przedmiot umów leasingu. Wraz z nabyciem prawa własności pojazdów spółka wstąpi w stosunki leasingu na miejsce finansującego. Spółka podkreśliła, że transakcja, poza zmianą podmiotu po stronie finansującego, nie zakłada jakichkolwiek zmian w treści umów leasingu, a w szczególności zmian podmiotowych po stronie korzystającego.

Organ podatkowy uznał, że w przypadku cesji umowy leasingu należało badać, czy na dzień zmiany umowy leasingu będzie ona spełniała warunki podatkowej umowy leasingu operacyjnego. Sprawa trafiła do NSA, który uznał, że zagadnienie budzi tak dużo wątpliwości, że  przekazał sprawę do rozstrzygnięcia dla poszerzonego składu sędziowskiego.

Zmiana pomiotu leasingu nie zawsze ze skutkami w CIT

Jeżeli zmienia się leasingodawca, a inne warunki umowy pozostają nienaruszone, wówczas taka zmiana nie wywołuje konsekwencji podatkowych. Tak wynika z uchwały. Aby stwierdzić, czy konieczna jest weryfikacja umowy z powodu zmiany podmiotu po stronie finansującego, pod względem kwalifikacji kosztów opłat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów przy spełnieniu warunku zawarcia umowy na czas oznaczony stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, należy określić, czy warunki umowy są odmienne.

Do zmiany warunków umowy można zaliczyć:

  • nowy przedmiot umowy leasingu,
  • wydłużenie bądź skrócenie trwania umowy,
  • zmniejszenie bądź zwiększenie wysokości miesięcznej opłat leasingowych,
  • przewalutowanie waluty, w której następuje płatność raty leasingowej − co w przedmiotowym przypadku nie zaistniało.

W komentowanej sprawie zmienił się jedynie podmiot finansujący, co nie wpływa na zmianę treści stosunku prawnego i oznacza, że dotychczasowy stosunek prawny trwa dalej. W takiej sytuacji umowa nadal spełniała warunki kwalifikacji do kosztów uzyskania opłat leasingowych określonych w art.17b ust. 1 ustawy o CIT. Sama zmiana strony umowy nie skutkuje zawarciem nowej ani zmiany umowy już obowiązującej.

Skutki zmiany umowy leasingu

Zwróć uwagę, iż ustawodawca wypowiedział się wprost o możliwości zmian podmiotów umowy w zawartych umowach leasingu, z konsekwencjami praw i obowiązków podatkowych, wprowadzając z datą 1 stycznia 2013 r. nowe brzmienie art.17a pkt 2 ustawy o CIT. Otóż w przypadku zmiany strony lub stron tej umowy podstawowy okres umowy uważa się za zachowany, jeżeli inne postanowienia nie uległy zmianie. Reasumując, zmiana strony finansującej nie wymaga ponownej weryfikacji − pod względem podatkowymumowy leasingu.

Uchwała NSA z 23 maja 2016 r., sygn. akt II FPS 1/16.

Barbara Dąbrowska

Tagi: leasing

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39541 )
Array ( [docId] => 39541 )