Sprzedaż samochodu po leasingu. Jak uniknąć opodatkowania?

Kategoria: PIT
Autor: Krzysztof Klimek
Data: 19-08-2016 r.

Jak postąpić, aby nie zapłacić podatku od sprzedaży samochodu po leasingu, który nie był wprowadzony do majątku jednoosobowej firmy? Po jakim czasie można go sprzedać nie płacąc podatku? Czy rzeczywiście należy czekać 1/2 roku? Czy można sprzedać go żonie?

KOMENTARZ EKSPERTA: Krzysztof Klimek, ekspert podatkowy

Prywatny wykup nie będzie opodatkowany po upływie pół roku.

Jednak, aby było możliwe korzystne rozliczenie wykupu z leasingu, konieczna jest taka organizacja jego wykupu i sprzedaży, by były one zaliczane do odpłatnego zbycia rzeczy (art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT), nie zaś do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 14 ust. 1 ustawy o PIT).   

Wykupiony z leasingu samochód może bowiem być wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej (nawet bez wprowadzenia do ewidencji środków trwałych) albo przeznaczony na potrzeby osobiste. Przeznaczając od razu pojazd na potrzeby osobiste podatnik nie zaliczy co prawda kosztów jego wykupu w koszty podatkowe, ale nie będzie również musiał opodatkować jego zbycia przed upływem 6 lat od wycofania z działalności gospodarczej, ale jedynie przez pół roku od miesiąca nabycia (jako zbycie ruchomości - art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT).

Ważne, by nie znalazł tu zastosowania art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, a wiec pojazd nie był wykorzystywany na potrzeby działalności w czasie, gdy stanowił składnik majątku podatnika.

Nie ma natomiast możliwości uniknięcia 6 miesięcznego okresu oczekiwania by uniknąć opodatkowania sprzedaży. Tego okresu oczekiwania nie pozwoli również uniknąć dokonanie wykupu przez żonę podatnika.

W tej sytuacji to ona będzie zobowiązana opodatkować sprzedaż.

Podobne stanowisko wyrażono m.in. w interpretacji Ministra Finansów z 26 maja 2015 r. nr DD9.8220.2.107.2015.BRT.

Więcej takich porad znajdziesz na Portalu FK

  • art. 10 ust. 1 pkt 8, art. 14 ust. 2 pkt 1 i art. 23a ustawy z 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39449 )
Array ( [docId] => 39449 )