Ubezpieczenie OC opłacone przez spółkę nie podlega PIT

Kategoria: PIT
Data: 22-04-2013 r.

Otwarty katalog osób objętych ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej w spółce skutkuje brakiem przychodu po stronie ubezpieczonych z tytułu nieodpłatnego świadczenia – tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 6 marca 2013 r. (nr IBPBII/1/415-108/12/BD).

Nadal możliwe jest zawarcie i opłacanie przez spółkę polisy OC obejmującej ochroną ubezpieczeniową członków organów i dyrektorów spółki w taki sposób, aby po stronie ubezpieczonych nie wystąpił obowiązek opodatkowania przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Sam fakt, że zapłata składki OC może być źródłem przychodu z tego tytułu, potwierdził bowiem m.in. dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 23 sierpnia 2012 r. (nr IPTPB1/415-304/12-5/ASZ).

W interpretacji indywidualnej z 6 marca 2013 r. dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy, zgodnie z którym wartość zryczałtowanej składki ubezpieczeniowej opłacanej przez nie będzie stanowić dla osób ubezpieczonych (w tym m.in. dla członków zarządu i rady nadzorczej spółki) przychodu podlegającego opodatkowaniu PIT.

Zdaniem organu podatkowego chociaż opłacone przez wnioskodawcę ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej stanowi dla ubezpieczonych przychód podlegający opodatkowaniu, to jednak objęcie ubezpieczeniem grupy osób fizycznych uniemożliwia przypisanie przychodu konkretnej osobie. W konsekwencji po stronie spółki opłacającej składkę nie powstaje obowiązek obliczenia i poboru podatku.

Z treści interpretacji wynika przy tym, że ochrona ubezpieczeniowa, oprócz członków: zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej lub prokurentów, pracowników pełniących w spółce funkcje zarządzę i nadzorcze oraz osób odpowiedzialnych w spółce za księgi rachunkowe, obejmuje także współmałżonków, konkubentów lub inne podobne osoby (np. partnerzy życiowi), a także spadkobierców, przedstawicieli prawnych, cesjonariuszy osoby ubezpieczonej oraz wielu innych osób. Cechą charakterystyczną takiej umowy ubezpieczeniowej jest m.in. objęcie ochroną otwartego kręgu osób, do którego nalezą również osoby trzecie.

Arkadiusz Juzwa, doradca podatkowy, Śląskie Centrum Podatków Sp. z o.o.


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30980 )
Array ( [docId] => 30980 )