Ulga na dzieci - limit dla rodziców

Kategoria: PIT
Autor: Styczyński Rafał
Data: 13-09-2012 r.

Wśród niewielu ulg z których mogą korzystać podatnicy w zeznaniu rocznym jest ulga na dzieci. Kwota ulgi przysługuje łącznie obojgu rodziców. Problem powstaje w jakiej wysokości przysługuje one poszczególnym rodzicom.

Ulga na dziecko przysługuje na dziecko, w stosunku do którego podatnik:

  • wykonywał władzę rodzicielską,
  • pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało,
  • sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Ulga na dziecko przysługuje na każde dziecko:

  • małoletnie,
  • bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny,
  • do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty

W przypadku wychowywania dziecka przez pełny rok można odliczyć r. kwotę 1112,04 zł na każde dziecko.

Należy uznać, iż w przypadku, gdy obydwoje rodzice wykonywali władzę rodzicielską, ulga przysługuje każdemu z rodziców w proporcjach przez nich ustalonych, z tym, że łączna kwota odliczeń, dokonanych przez oboje rodziców nie może przekroczyć kwoty odliczeń przysługujących względem danego dziecka.

Natomiast, jeżeli rodzice takich proporcji nie ustalili, to należy przyjąć, że ulga przysługuje każdemu z nich w częściach równych.

Stanowisko takie potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, w piśmie 8 sierpnia 2011 r., nr ILPB2/415-565/11-2/WM w którym możemy przeczytać:

„(…)w przypadku, gdy obydwoje rodzice wykonywali władzę rodzicielską, ulga przysługuje każdemu z rodziców w proporcjach przez nich ustalonych, z tym, że łączna kwota odliczeń, dokonanych przez oboje rodziców nie może przekroczyć kwoty odliczeń przysługujących względem danego dziecka.
Natomiast, jeżeli rodzice takich proporcji nie ustalili, to należy przyjąć, że ulga przysługuje każdemu z nich w częściach równych (…)”.


Zobacz także:

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30880 )
Array ( [docId] => 30880 )