Wydatki okolicznościowe na znicze i kwiaty

Kategoria: PIT
Data: 30-10-2013 r.

W listopadzie jest kilka istotnych dla naszej tradycji świąt (Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości). Do przyjętych zwyczajów należy pamięć o zmarłych przez zakup wiązanek nagrobnych i zniczy, a także opieka nad grobami. Sprawdź, czy wydatki poniesione na zakup zniczy i kwiatów można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Zgodnie z ogólnymi zasadami kwalifikowania wydatków do kosztów podatkowych, podatnik ma prawo do zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków niewymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pod warunkiem że są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła. Ponoszone koszty powinny być oceniane pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów.

Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, pomiędzy wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu bądź zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodów. Decyzję o zaliczeniu danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów należy podjąć, biorąc pod uwag całość okoliczności towarzyszących ponoszeniu wydatku i osiągnięciu przychodu.

 

Przy ocenie wydatku w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o CIT istotny jest cel jego poniesienia. Taka wykładnia art. 15 ust. 1 ustawy o CIT wynika m.in. z uchwały NSA z 25 czerwca 2012 r., w której NSA stwierdził, że decydującym kryterium przy kwalifikacji prawnej danego kosztu, jako kosztu uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1, pozostaje kryterium celu poniesienia kosztu.

Uchwała NSA

Za kierunkowe kryterium wykładni art. 15 ust. 1 ustawy o CIT przyjąć trzeba kryterium celu poniesionego kosztu. Wiąże się ono z zamiarem działania podatnika skierowanym na osiągnięcie przychodów lub zachowanie albo zabezpieczenie ich źródła, a tym samym z istnieniem związku przyczynowego, który wyraża się we wpływie (bezpośrednim lub pośrednim) ponoszonego kosztu na powstanie lub zwiększenie osiąganego przychodu lub we wpływie na zachowanie albo zabezpieczenie jego źródła.

W tym więc kontekście istotne jest, aby ocena zakwalifikowania przez podatnika określonego kosztu jako kosztu podatkowego dokonywana była również z perspektywy związku tego wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz wiedzy o związkach przyczynowych, tj. że dany wydatek (koszt) może obiektywnie przyczynić się do realizacji pożądanego celu – osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia jego źródła – co jednak oczywiście nie oznacza, że cel ten zostanie osiągnięty.

Uchwała 7 sędziów NSA z 25 czerwca 2012 r., (II FPS 2/12)

W konsekwencji podatnik podatku dochodowego od osób prawnych ma możliwość odliczenia od przychodów wszelkich wydatków, pod warunkiem jednak że będą one związane z opodatkowaną działalnością. Kosztami uzyskania przychodów będą zatem wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, jeżeli są one racjonalnie uzasadnione, a każdy wydatek powinien być oceniany z tego punktu widzenia.

Ogólne kryteria kwalifikowania wydatków do kosztów należy zastosować również do innych wydatków poniesionych w związku z obchodami innych listopadowych świąt. A zatem jeśli spółka poniesie wydatek na zakup zniczy lub kwiatów w celu upamiętnienia osób zmarłych, np. prezesa firmy, bądź któregoś z pracowników, będzie musiała wykazać, że wydatek ten został poniesiony w celu osiągnięcia przychodu. Nie będzie to takie oczywiste w przypadku poniesienia takich wydatków i najprawdopodobniej spotka się z negatywną oceną organu.

Inaczej jednak będzie, jeśli jednym z przedmiotów działalności spółki będzie np. usługowa opieka nad grobami zmarłych. Wówczas wydatki poniesione na kwiaty nagrobne, wiązanki, znicze, a także uporządkowanie grobu i miejsca wokół niego będą związane z prowadzoną działalnością i ich poniesienie w celu uzyskania przychodu będzie dosyć oczywiste do udowodnienia. A zatem w takiej sytuacji poniesione wydatki będą kosztem uzyskania przychodów.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31080 )
Array ( [docId] => 31080 )