Wydatki za przesunięcie pracownikowi urlopu można zaliczyć do kosztów

Kategoria: PIT
Autor: Piotr Kowalski
Data: 10-04-2014 r.

Pracodawca w wyjątkowych sytuacjach może przesunąć zatrudnionemu termin zaplanowanego wypoczynku. W tej sytuacji, jeżeli przedsiębiorca zwróci pracownikowi koszty biletów lotniczych, poniesione wydatki może zaliczyć do kosztów podatkowych.

W życiu każdego przedsiębiorstwa mogą pojawić się nieprzewidziane zdarzenia, np. zwiększenie ilości zamówień, co powoduje zwiększenie ilości pracy dla wszystkich pracowników. Niekiedy z takich powodów szef ma prawo przesunąć pracownikowi zaplanowany wcześniej urlop. Wówczas pracownik może ubiegać się o zwrot wydatków już poniesionych w związku z zaplanowanym urlopem, m.in. za zakupione bilety lotnicze, wydatki hotelowe itp.

 

Zgodnie z prawem pracodawca może przesunąć termin zaplanowanego wypoczynku pracownika tylko wówczas gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili planowania urlopu. Wydatki, które następnie pracodawca zwróci pracownikowi może zaliczyć do kosztów podatkowych.

Na takim samym stanowisku stoją też organy skarbowe. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wyjaśnił, że wydatki tego typu są podyktowane szczególną potrzebą tj. obsługą (realizacją) zamówień w sytuacji niespodziewanego zwiększenia ich ilości. Oznacza to, że poniesienie wydatków zwianych z przesunięciem pracownikowi urlopu znajduje racjonalne uzasadnienie jako dążenie do osiągania przychodów lub powiększania poziomu przychodów uzyskiwanych przez przedsiębiorcę.

Wydane kwoty na zwrot pracownikowi – w związku z przesunięciem terminu urlopu wypoczynkowego – kosztów, które ten poniósł na zakup biletów lotniczych, mają na celu uzyskiwanie (zwiększenie) przez niego przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wobec tego spełnią kryteria określone w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Jeżeli wydatki te zostaną właściwie udokumentowane, przedsiębiorca może je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 3 lutego 2014 r., nr ITPB1/415-1148/13/MR

Piotr Kowalski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34622 )
Array ( [docId] => 34622 )