Fiskus coraz skuteczniej wykrywa przestępstwa podatkowe

Data: 12-01-2014 r.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że osób skazanych w 2012 roku było w sumie 31 085. W tym spraw za wykroczenia skarbowe 24 474 i 6611 za przestępstwa skarbowe, z czego 5423 to przestępstwa skarbowe przeciwko obowiązkom podatkowym. Organy skarbowe coraz skrupulatniej i skuteczniej wykrywają nieprawidłowości z Kodeksu karnego skarbowego.  

Zgodnie z definicją ustawową przestępstwo skarbowe to czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny w stawkach dziennych, kary ograniczenia wolności lub kary pozbawienia wolności. Są to m.in.: nieujawnianie właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania bądź nieskładanie deklaracji, przez co następuje uszczuplenie należności podatkowych, które powinny wpłynąć do państwowej kasy; zatajanie prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek; podawanie organom podatkowym nieprawdy.

Za wykroczenie skarbowe uznawany jest czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny określonej kwotowo, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia (obecnie 1.680 zł).

Wykroczeniem skarbowym jest także inny czyn zabroniony, jeżeli kodeks tak stanowi, np. uporczywe niewpłacanie podatku; nieprowadzenie ksiąg mimo takiego obowiązku; niewystawienie rachunku lub faktury mimo takiego obowiązku.

Odpowiedzialność za błędy

Jeśli organy podatkowe wykryją nieprawidłowości wynikające z Kodeksu karnego skarbowego, odpowiedzialność karną za przestępstwo skarbowe lub za wykroczenie skarbowe poniesie ten, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia. Karalność przestępstwa skarbowego ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło:

  • 5 lat – gdy czyn stanowi przestępstwo skarbowe zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności lub karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 3 lat,
  • 10 lat – gdy czyn stanowi przestępstwo skarbowe zagrożone karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata.
Zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Niektóre działania, np. wszczęcie postępowania karnego skarbowego, przerwą bieg terminu przedawnienia. A wtedy organy podatkowe zyskają czas na ukaranie podatnika za błędy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33536 )
Array ( [docId] => 33536 )