Kontrolowany ma prawo do wyznaczenia reprezentanta

Data: 04-03-2013 r.

Kontrolowany nie musi osobiście być obecny przy wszczęciu kontroli, wolno mu bowiem w formie pisemnej wyznaczyć osobę fizyczną, która będzie upoważniona do jego reprezentowania w zakresie kontroli podatkowej.

Osobę pełniąca rolę reprezentanta trzeba zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym (wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta). W przypadku wyznaczenia więcej niż jednej osoby, trzeba wskazać osobę właściwą do doręczeń, a jeśli kontrolowany nie wyznaczy takiej osoby, każda z wyznaczonych osób będzie właściwa do doręczeń.

Jeśli nic innego nie wynika ze wspomnianego upoważnienia przyjmuje się, że osoba wyznaczona jest uprawniona do:

  • działania w zakresie odbioru zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej,
  • wyrażenia zgody na wszczęcie kontroli przed upływem 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia,
  • odbioru upoważnienia do przeprowadzenia kontroli podatkowej,
  • zakończenia kontroli podatkowej,
  • złożenia wyjaśnień i zastrzeżeń do protokołu kontroli oraz
  • wszystkich czynności kontrolnych.

Należy zauważyć, że wyznaczenie takiej osoby do reprezentowania kontrolowanego musi mieć formę pisemną. Oznacza to, że również jej odwołanie musi nastąpić w takiej samej formie, co potwierdza to orzecznictwo sądowe w sprawach podatkowych (zob. np. wyrok NSA z 17 grudnia 2009 r., sygn. akt II FSK 1161/08).

Kontrolowany ma prawo a nie obowiązek wyznaczenia osoby do reprezentowania go w trakcie kontroli podatkowej. Kontrolujący nie mogą więc wymagać w tym przypadku dodatkowego ustanowienia ogólnego pełnomocnictwa na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym. Ustanowienie na zasadach określonych w art. 281a ordynacji podatkowej jest wystarczające do celów kontroli podatkowej.

 

Od reprezentanta, o którym mowa wcześniej, należy jednak odróżnić osobę wyznaczoną do reprezentowania kontrolowanego w czasie jego nieobecności. Jeśli bowiem kontrolowany nie wyznaczył osoby w sposób wskazany zgodnie z art. 281a op (tj. do reprezentowania go w zakresie kontroli) powinien wskazać osobę, która będzie go reprezentowała w trakcie kontroli wtedy, gdy będzie nieobecny (art. 284 § 1 op).

Sławomir Liżewski, specjalista w zakresie prawa gospodarczego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31127 )
Array ( [docId] => 31127 )