Korekta deklaracji nie zawsze możliwa

Data: 23-12-2015 r.

Nie w każdym przypadku złożona korekta będzie skuteczna. Ustawodawca wyłączył bowiem taką możliwość w odniesieniu do korekt dokonywanych podczas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, – jeżeli ich zakres pokrywa się z ww. postępowaniami.

Prawo do dokonania takiej korekty ulega w tym czasie zawieszeniu. Przysługuje ono jednak nadal po zakończeniu kontroli podatkowej bądź postępowania podatkowego (w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego). Nie ma zaś przeszkód, aby podatnik skorygował deklarację za okres, który akurat nie podlega postępowaniu podatkowemu albo kontroli.

Przykład:

Kontrola podatkowa w firmie

W spółce wszczęto kontrolę podatkową w zakresie prawidłowości rozliczeń VAT za miesiące od kwietnia do października 2013 r. Oznacza to, że w czasie jej trwania podatnik nie może złożyć skutecznej korekty deklaracji VAT-7 za kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień oraz październik 2013 r. Brak jest natomiast przeciwwskazań, aby dokonał takiej korekty np. w odniesieniu do deklaracji VAT-7 za listopad 2013 r., albo za inne okresy nieobjęte postępowaniem kontrolnym (ani podatkowym). Wolno mu także skorygować np. zeznanie CIT-8 za 2013 r.

 

Również otrzymanie zawiadomienia o zamiarze przeprowadzenia kontroli nie pozbawia podatnika prawa do złożenia korekty deklaracji (zeznania). Nawet wówczas, gdy wspomniana kontrola ma obejmować okres, którego dotyczy ta korekta. Ograniczenia, o których była mowa wcześniej dotyczą bowiem już trwającej kontroli. Natomiast otrzymanie wspomnianego zawiadomienia nie jest tożsame z jej wszczęciem (zob. odpowiednio art. 282b oraz art. 284 Ordynacji podatkowej). Podatnikowi wolno zatem w okresie pomiędzy otrzymaniem zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli a jej faktycznym rozpoczęciem wyeliminować ewentualne błędy w rozliczeniach poprzez złożenie korekt za okresy, które w świetle tego zawiadomienia mają być przedmiotem omawianej weryfikacji. Natomiast po wszczęciu ww. kontroli czy postępowania nie będzie to już dopuszczalne.

Omawiana nowelizacja nie zmieniła tej generalnej zasady. Jednak także pod kątem jej stosowania ustawodawca wprowadził korzystne dla podatników zmiany. Mianowicie jeśli wbrew ww. zakazowi taka korekta zostanie złożona, organ podatkowy będzie musiał pisemnie zawiadomić składającego korektę o jej bezskuteczności. Stanowi o tym jednoznacznie dodany od 1 stycznia 2016 r. art. 81b § 2 zdanie drugie Ordynacji podatkowej. Wcześniej organy podatkowe nie miały takiego obowiązku. Należy przy tym podkreślić, że tego rodzaju zawiadomienie ma jedynie charakter informacyjny i podatnik nie ma żadnej możliwości jego zaskarżenia

Przeszkodą w złożeniu korekty deklaracji nie jest również okoliczność prowadzenia u podatnika tzw. kontroli krzyżowej, na podstawie art. 274c Ordynacji podatkowej. Nie jest to bowiem kontrola, o której mowa w przepisie art. 81b tej ustawy, lecz procedura realizowana w ramach tzw. czynności sprawdzających. Ich celem jest głównie sprawdzenie terminowości składania deklaracji oraz ich formalnej poprawności, terminowości wpłacania zadeklarowanych podatków (w tym również pobieranych przez płatników i inkasentów), jak też ustalenie stanu faktycznego w zakresie niezbędnym do stwierdzenia zgodności z przedstawionymi dokumentami. Na to, że kontrola krzyżowa w firmie nie wyłącza możliwości skorygowania deklaracji, zwrócił uwagę m.in. WSA w Łodzi w wyroku z 13 kwietnia 2004 r. (sygn. akt I SA/Łd 62/03).

Przykład:

Korekta deklaracji w trakcie czynności sprawdzających

W dniu 25 kwietnia 2016 r. podatnik złożył deklarację VAT-7K za pierwszy kwartał 2016 r. Wykazał w niej nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym w całości do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni. W celu sprawdzenia zasadności wykazanego zwrotu, naczelnik urzędu skarbowego w dniu 6 maja br. rozpoczął czynności sprawdzające w tym zakresie. Przy przygotowywaniu faktur oraz rejestrów zakupu i sprzedaży na potrzeby urzędników przeprowadzających te czynności, podatnik zauważył, że nie odliczył VAT z jednej z ww. faktur. Dlatego w dniu 10 maja 2016 r. złożył skuteczną korektę wspomnianej wcześniej deklaracji, uwzględniającą pominiętą fakturę.

Wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku

Skutków prawnych nie będzie natomiast wywoływać korekta złożona wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty podatku, w przypadku gdy ten wniosek zostanie wycofany bądź organ podatkowy odmówi stwierdzenia nadpłaty w całości albo w części. Tak wynika z nowego (tj. obowiązującego od 1 stycznia 2016 r.) art. 81b § 2a Ordynacji podatkowej. Przepis ten dodatkowo stanowi, że decyzja wydana w ww. przypadkach musi zawierać informację o bezskuteczności korekty.

Przepisy nie zabraniają natomiast wielokrotnego składania deklaracji. Oznacza to, że podatnikowi wolno w ten sposób poprawiać nie tylko pierwotnie przekazany do organu podatkowego dokument, ale również złożone następnie korekty tego dokumentu (czyli korekty już uprzednio skorygowanych deklaracji). Zwracano na to uwagę także w orzecznictwie sądowym, o czym przekonuje m.in. treść wyroku WSA w Warszawie z 2 grudnia 2009 r. (sygn. akt III SA/Wa 685/09).

Ograniczeniem w możliwości dokonywania takich wielokrotnych korekt może być jednak upływ czasu. Powszechnie przyjmuje się bowiem, że podatnikom wolno poprawiać swoje zeznania i inne deklaracje do czasu zakończenia okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego (określonego w art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej). Oznacza to, że co do zasady wolno to robić przez 5 lat licząc od końca roku, w którym składana jest deklaracja. Przykładowo zeznania roczne PIT-36 i CIT-8 za 2015 r. wolno będzie korygować do końca 2021 r., tak samo jak deklarację VAT-7 za styczeń 2016 r. Natomiast w odniesieniu do korekty deklaracji VAT-7 za grudzień br. (składanej do 25 stycznia 2017 r.) będzie to dopuszczalne do końca 2022 r.

Mariusz Olech, prawnik, specjalista ds. podatków

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38290 )
Array ( [docId] => 38290 )