Na opinię zabezpieczającą będzie stać tylko duże firmy

Data: 29-06-2013 r.

Minister pracy i polityki społecznej zgłosił swoje uwagi do projektu założeń do ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa. Uwagi ministra poruszały przede wszystkim kwestie wprowadzenia opinii zabezpieczającej.

Opinia zabezpieczająca ma umożliwiać podatnikom poznanie stanowiska administracji podatkowej odnośnie do transakcji, przy których można zastosować klauzulę o unikaniu opodatkowania. Instytucja ta zostaje wprowadzona jako „sposób” na złagodzenie prawa do odmowy wydania interpretacji indywidualnej, jeśli we wniosku całokształt zdarzeń wskazuje na zamiar uniknięcia opodatkowania. Nie jest to jednak w ocenie ministra pracy i polityki społecznej rozwiązanie wystarczające.

W przedstawionej opinii do założeń zmian Ordynacji podatkowej minister wskazał, że podmiot występujący do organu podatkowego z konkretną sprawą powinien mieć wpływ na to, czy otrzyma interpretację indywidualną czy opinię zabezpieczającą. Nie zawsze podatnik będzie miał bowiem możliwość korzystania z opinii zabezpieczającej. Decydujące znaczenie w zakresie korzystania przez podatników z instytucji opinii zabezpieczających może mieć wysoka opłata za jej wydanie, która wynosi 25.000 zł oraz 50.000 zł i jest zdecydowanie za duża dla małych i średnich przedsiębiorstw.

 


Tekst na podstawie założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw z 29 kwietnia 2013 r. oraz opinii wydanej do tego projektu przez ministra pracy i polityki społecznej.


Katarzyna Brzozowska
, ekspert podatkowy




Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31160 )
Array ( [docId] => 31160 )