Nowa Ordynacja podatkowa powinna mieć cechy kodeksu podatkowego

Data: 26-07-2013 r.

Zbyt szeroki zakres zmian w Ordynacji podatkowej może odbić się niekorzystnie na planowanej nowelizacji – uważa Krajowa Rada Doradców Podatkowych, która zgłosiła liczne zastrzeżenia do zaproponowanych przez Ministerstwo Finansów zmian w Ordynacji podatkowej

KRDP uważa, że znowelizowana Ordynacja podatkowa powinna mieć cechy kodeksu podatkowego, który będzie zawierał zestaw przepisów podatkowych chroniących zarówno podatników, jak i interes publiczny. W opinii KRDP zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Finansów są nie do zaakceptowania.

Radzie nie podoba się m.in. zapis , zgodnie z którym minister finansów odmówi wydania interpretacji indywidulanej, gdy do danego problemu ma zastosowanie interpretacja ogólna. Zdaniem KRDP określnie relacji pomiędzy interpretacją indywidualną a ogólną ma istotne znaczenia dla stosowania prawa i uniknięcia chociażby stworzenia nieuzasadnionego przywileju dla podatników, którzy będą posiadać indywidulaną interpretacją korzystniejszą niż interpretacja ogólna. Dotyczy to zarówno niewydawania w przyszłości interpretacji indywidulanych w zakresie regulowanym interpretacją ogólną, jak i dotychczas wydawanych interpretacji indywidulanych, które stoją w sprzeczności z interpretacją ogólną. KRDP uważa, że obydwa te przypadki wymagają regulacji.

Rada wniosła też zastrzeżenia, co do odmowy przez ministra finansów wydania interpretacji podatkowej, w sytuacji gdy przedstawiony we wniosku stan faktyczny może wskazywać na zamiar uniknięcia opodatkowania. Taka kompetencja – zdaniem Rady - może dawać urzędnikom zbyt dużą swobodę oceny. KRDP domaga się również usunięcia zapisu, zgodnie z którym interpretację podatkową będzie można wydać, jeżeli w dniu złożenia wniosku – nie toczy się wobec podatnika postępowanie kontrolne, podatkowe czy też odwoławcze.

KRDP wśród licznych zgłoszonych zastrzeżeń, zwraca uwagę także na ryzykowne rozwiązania, które pozwolą organom podatkowym oceniać transakcje podatników pod kątem gospodarczego i ekonomicznego uzasadnienia, a także na zapisy dotyczące dostępu do tajemnicy bankowej.
Źródło: www.krdp.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31171 )
Array ( [docId] => 31171 )